Wiadomości

Egipt: Zburzony kościół, protestujący chrześcijanie aresztowani

3 000 chrześcijan bez miejsca zgromadzeń, ksiądz pobity do nieprzytomności

(Open Doors Polska) – 20 maja w Koum Al Farag, miejscowości niedaleko Aleksandrii, władze wyburzyły budynek kościoła koptyjskiego. Parafianie, którzy próbowali zapobiec temu wydarzeniu, zostali aresztowani. W tym samym czasie ekstremiści muzułmańscy do nieprzytomności pobili księdza. Miejscowi chrześcijanie są oburzeni, ponieważ władze złamały obowiązujące prawo. Jak dotąd w ich okręgu nie dochodziło do podobnych incydentów.

2020-05-29_Open_Doors_753x420_Egipt_DetailPage.jpg

Po daremnych protestach: Prace rozbiórkowe przy kościele

Nowy meczet w odpowiedzi na rozbudowę kościoła

Powodem interwencji władz było oskarżenie, że wspólnota przeprowadziła nielegalne działania budowlane. W rzeczywistości 3.000 członków społeczności nie mieściło się w dotychczasowym kościele i dlatego na początku roku zdecydowali się na rozbudowę budynku. W wywiadzie dla Open Doors diakon parafii Bishoy powiedział: „Zdecydowaliśmy się zbudować dwa dodatkowe piętra nad salą spotkań na zajęcia szkoły niedzielnej, co było zgodnie z prawem. Jak tylko rozpoczęliśmy prace budowlane, zaatakowali nas ekstremiści muzułmańscy. Na szczęście ten pierwszy atak został powstrzymany przez umiarkowanych muzułmanów w naszej wiosce”.

Jednak ekstremiści nie wycofali się i wkrótce potem rozpoczęli budowę meczetu na polu obok kościoła. „Jesteśmy przekonani, że był to ich wyraz protestu”, mówi Bishoy. „Nasze miasto ma już cztery meczety, a kolejny nie był tak naprawdę potrzebny. Co więcej, zbudowali go bez fundamentu”.

Wyburzenie kościoła

Prawnik gminy opisuje rozwój wydarzeń w następujący sposób: „Po powtarzających się napięciach między Koptami i muzułmanami, do których dochodziło w związku z rozbudową budynku kościoła, przewodniczący Rady Miasta Abu El Matamir wydał w sobotę 4 kwietnia 2020 r. decyzję o całkowitym zburzeniu budynku Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego [...]. Decyzja o rozbiórce została poprzedzona trzema doniesieniami o naruszeniu kodeksu budowlanego, chociaż parter został zbudowany 15 lat wcześniej.
Ksiądz wraz z prawnikiem parafii udali się na spotkanie z przewodniczącym rady miejskiej i przedstawili pisemne pozwolenie na budowę kościoła. Przewodniczący zignorował dokumenty i wydał decyzję o zburzeniu zarówno kościoła, jak i meczetu. 20 maja 200 mężczyzn bez uprzedzenia rozpoczęło prace rozbiórkowe w obecności przewodniczącego rady miejskiej.

Eskalacja przemocy wobec chrześcijan

Wielu parafian stanęło przed robotnikami i urzędnikami i błagało ich, aby nie burzyli kościoła. Bishoy opisuje dramatyczną sytuację: „Policja i grupa muzułmańskich ekstremistów z naszej miejscowości, którzy również pojawili się przed kościołem, zaatakowali naszego proboszcza i uderzyli go tak silnie w twarz i w klatkę piersiową, że zemdlał. Następnie wystrzelili w nas gaz łzawiący i zaczęli nas bić; nie powstrzymali się przed atakowaniem kobiet i dzieci. Aresztowano 14 członków kościoła, w tym kilka kobiet i mężczyznę, któremu napastnicy złamali rękę. Członkowie kościoła zostali zwolnieni z aresztu następnego dnia.

W rankingu Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Egipt zajmuje 16. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Egipcie:

  • Módl się za Kościół, aby prześladowania, których doświadczają, przyczyniły się do wzmocnienia wiary chrześcijan, aby byli w stanie odpowiedzieć na niesprawiedliwość tak, jak zrobiłby to Jezus.
  • Módl się, aby chrześcijanie znaleźli nowe miejsce spotkań.
  • Módl się za radę miasta i agresorów, aby zrozumieli swoją niesprawiedliwość i wyznali Jezusa Chrystusa swoim Panem.