Świadectwa wiary

Etiopia: Nasilenie prześladowań podczas pandemii

Pomimo otaczającej go wrogości, służba pastora Adane przynosi dobre owoce

(Open Doors Polska) - Pastor Adane* od 20 lat stoi na czele kościoła we wschodniej Etiopii. Wspólnota składa się głównie z byłych muzułmanów, co regularnie prowadzi do napięć ze środowiskiem islamskim. Ważną częścią służby pastora Adane jest przygotowanie członków jego kościoła na prześladowania. On sam wielokrotnie stawał się celem ataków nienawiści i fizycznych napaści. Kryzys spowodowany pandemią jest źródłem dodatkowych wyzwań.

2020-08-05_Open_Doors_753x420_Etiopia_DetailPage.jpg

W wyniku napadu pastor Adane doznał uszkodzenia słuchu

Ataki na ojca i syna

Do zajścia doszło na początku tego roku. W drodze do domu pastor Adane mijał meczet. „Podeszło do mnie trzech mężczyzn z zasłoniętymi twarzami. Zaczęli zadawać mi pytania: »Dlaczego robisz to naszej religii i naszym ludziom?«” Pastor Adane już wcześniej otrzymywał telefony z tym samym pytaniem. „Odpowiedziałem, że nikomu nie zrobiłem krzywdy”. Wtedy mężczyźni przewrócili go na ziemię. Jeden z nich krzyczał: „Kopnij go, kopnij go”. „Kopali mnie w głowę, ciosy wiele razy dosięgły ucha”. Napastnicy w końcu uciekli. Pastor leżał na ziemi z zakrwawioną głową.

Następnego dnia sześcioletni syn Adane został zmuszony przez kilku chłopców w szkole do połknięcia plastikowej zatyczki od długopisu. Adane opowiada: „Jak tylko tam dotarłem, chłopcy uciekli. To były dzieci mężczyzn, którzy mnie zaatakowali”.
Ojciec i syn pojechali razem do szpitala. Lekarze byli w stanie pomóc synowi Adane, ale on sam doznał nieodwracalnego uszkodzenia jednego ucha. Potrzebował aparatu słuchowego, na który ani on, ani jego społeczność nie mogli sobie pozwolić. Byliśmy w stanie zapewnić niezbędne środki na jego leczenie i aparat słuchowy, ale Adane wie, że to nie koniec ataków.

Brak pomocy państwa dla chrześcijan – „Bóg zawsze ma rozwiązanie”

Wspólnota pastora Adane doświadcza dodatkowych trudności z powodu pandemii koronawirusa. Obostrzenia wprowadzone w celu powstrzymania pandemii nakazały zamknięcie kościołów. W tym czasie nie odbywały się żadne nabożeństwa. Niedzielna kolekta stanowi podstawowe źródło finansów, które służy wspólnocie. Wielu byłych muzułmanów straciło pracę i zostało pozbawionych środków do życia, kiedy nawrócili się na chrześcijaństwo; niedzielna kolekta służyła wspieraniu ich potrzeb oraz finansowała osoby pracujące na rzecz wspólnoty. „Nie byliśmy już w stanie płacić naszym pracownikom”, mówi pastor Adane.

Kiedy państwo zaczęło dystrybuować pomoc wśród potrzebujących, chrześcijanie byli celowo pomijani: „Zwłaszcza, jeśli byli to konwertyci z islamu. Państwo nie dało nic członkom kościołów protestanckich. Zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich. Przeprowadziliśmy wywiady z członkami kościołów. Nikt nie otrzymał żadnego wsparcia”. Co gorsza, pewna grupa muzułmanów naciskała na właściciela mieszkania, które wynajmował Adane, aby wypowiedział mu umowę najmu. Adane musiał przenieść się do nowego mieszkania w innym mieście.

Mimo że Adane czuł się przytłoczony tym, co działo się w jego życiu, postanowił trzymać się Słowa Bożego. „We wrześniu zeszłego roku, Bóg dał mi do przemyślenia dwa fragmenty Biblii: po pierwsze, Objawienie 3:8, gdzie jest napisane: »Oto postawiłem jako dar przed tobą drzwi otwarte, których nikt nie może zamknąć« i Psalm 91:1, »Kto przebywa w pieczy Najwyższego i w cieniu Wszechmocnego mieszka«”. Pastor Adane mówi: „Słowo Boże mieszka w moim sercu. Kiedy przechodzę przez trudne chwile, są dla mnie zachętą. W każdej sytuacji On ma rozwiązanie i jest moją ochroną!”

Prosimy, módl się za pastora Adane i jego wspólnotę:

  • Dziękuj Jezusowi za poświęcenie pastora Adane dla jego kościoła i służby wśród muzułmanów, do której powołał go Pan Bóg.
  • Módl się, aby Jezus wzmocnił jego zdrowie i chronił zarówno jego, jak i jego rodzinę przed dalszymi atakami.
  • Módl się, aby byli muzułmanie w jego kościele wzrastali w wierze i doświadczali Bożej troski we wszystkich trudnościach - zwłaszcza w czasie pandemii.
  • Módl się za muzułmanów w środowisku pastora Adane, aby wielu z nich uwierzyło w Pana Jezusa i zawarło pokój z Bogiem.