Wiadomości prasowe

Indie: 271 chrześcijan fałszywie oskarżonych

Oskarżeni o prozelityzm oraz wciąganie w narkomanię

(Open Doors Polska) - W północno-indyjskim stanie Uttar Pradesh 271 chrześcijan zostało oskarżonych. Mówi się między innymi, że rozpowszechnili oni kłamstwa na temat hinduizmu i podawali hindusom narkotyki, aby skłonić ich do przyjęcia chrześcijaństwa.

Zdjęcie: Seminarium dla młodzieży chrześcijańskiej w Indiach
Zdjęcie: Seminarium dla młodzieży chrześcijańskiej w Indiach

Chrześcijanie odrzucają oskarżenia

Właściwie oskarżeni chrześcijanie zostali uniewinnieni już w sierpniu, ale na początku września postawiono im nowe zarzuty. Z 271 chrześcijan, tylko trzy zostały wymienione: Durga Prasad Yadav, Kirit Rai i Jitendra Ram. Prawnik powoda powiedział, że podejrzani od lat próbowali przekonać ludzi do nawrócenia się na wiarę chrześcijańską. "Po ich modlitwach w niedzielę i wtorek, rozpowszechniają fałszywe informacje o hinduizmie, aby nakłonić ludzi do przyjęcia chrześcijaństwa. Rozdają również zakazane leki i narkotyki odwiedzającym ich osobom, aby pod ich wpływem mogli zostać chrześcijanami".

Chrześcijańscy przedstawiciele odrzucają te oskarżenia. Sajan K. George, przewodniczący Globalnej Rady Chrześcijan Indyjskich (GCIC), skomentował, że ekstremistyczni hinduiści "sfabrykowali bezpodstawne oskarżenia przeciwko niewinnym chrześcijanom. Nasiliły się prześladowania chrześcijan w Indiach. Liderzy i grupy chrześcijańskie były obserwowane przez policję oraz grupy ekstremistów. Lokalny duchowny powiedział katolickiej agencji UCAN, że zarzuty były "absolutnie fałszywe i bezpodstawne". Chrześcijanie odprawiali nabożeństwa w regionie od 15 lat bez żadnych problemów - aż do momentu, gdy do władzy doszła hinduska partia nacjonalistyczna BJP.

Rosnąca się przemoc wobec chrześcijan

W ostatnich miesiącach i latach w Indiach nasiliły się ataki hinduskich nacjonalistów na kościoły oraz chrześcijan. Grupy ekstremistów raz za razem przeszkadzają w przeprowadzaniu. 16 września Ewangelikalna Komisja Indyjska ds. Wolności Religijnej doniosła o kolejnym ataku. Nie są one często powstrzymywane przez policję - zamiast tego chrześcijanie są oskarżani na podstawie fałszywych zarzutów. W okresie sprawozdawczym Światowego Indeksu Prześladowań za 2018 rok (listopad 2016 - październik 2017) aresztowano co najmniej 635 chrześcijan.

Ostatni raport specjalnego sprawozdawcy ONZ Tendayi Achiume potwierdza również ocenę, że polityka rządzącej partii BJP przyczynia się do pogorszenia sytuacji chrześcijan: Partia "jest związana z przypadkami przemocy wobec dalitów i członków wspólnot muzułmańskich, plemiennych i chrześcijańskich". Indie zajmują obecnie 11 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors wśród krajów, w których chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę.

Źródła: Open Doors , World Watch Monitor, AsiaNews, UCANews

Prosimy módl się za chrześcijan w Indiach:

  •  Módl się, aby sprawiedliwości stało się zadość 271 oskarżonym chrześcijanom.
  •  Poproś Boga o ochronę dla liderów kościołów.
  •  Módl się, aby prześladowcy mogli się nawrócić do Jezusa.