Wiadomości prasowe

INDIE: BRUTALNE ATAKI NA CHRZEŚCIJAN W CHHATTISGARH

Setki osób straciło dach nad głowami w czasie świąt Bożego Narodzenia; zamieszki w styczniu

(Open Doors Polska) – Ponad tysiąc chrześcijan w stanie Chhattisgarh zostało wyrzuconych ze swoich domów tuż przed Bożym Narodzeniem. Należą do Adivasi (rdzennej ludności plemiennej) i są chrześcijanami, co miało być głównym powodem ataków. Bierność władz dodała pewności siebie agresorom i 2 stycznia przemoc rozgorzała na nowo.

Kościół zniszczony podczas ataku 
Kościół zniszczony podczas ataku 

Bezpodstawne oskarżenia i szalejąca przemoc

Chhattisgarh jest jednym z indyjskich stanów, które wprowadziły prawo antykonwersyjne. Lokalni liderzy chrześcijańscy obawiają się, że takie przepisy mogą wkrótce zostać wprowadzone również na poziomie krajowym. Zgodnie z obowiązującym prawem w zasadzie każda działalność mniejszości religijnych może zostać zinterpretowana jako nieuczciwa próba przymusowego nawracania – nawet publiczna modlitwa czy działalność charytatywna. Ten jednostronny obraz bardzo podsycił stygmatyzację chrześcijan. Konwertyci są zmuszani do „powrotu” do hinduizmu. W Chhattisgarh w ostatnich miesiącach miały miejsce bojkoty społeczne i wykluczenie wielu chrześcijan ze społeczności wiejskich, często połączone z przemocą i wandalizmem. 18 grudnia sytuacja przerodziła się w zorganizowany atak. Chrześcijanie z ponad 15 wiosek w dystryktach Narayanpur i Kondagaon zostali zaatakowani i wysiedleni, a ich domy i kościoły zostały zniszczone. Niektórzy z nich pozostawali pod gołym niebem przez wiele dni. Części z poszkodowanych udało się znaleźć zakwaterowanie w budynkach, ale brakowało im jedzenia, wody, ubrań i koców. Lokalni partnerzy Open Doors przez całą dobę pomagali w zaspokajaniu podstawowych potrzeb poszkodowanych. Oburzeni bezczynnością służb bezpieczeństwa chrześcijanie, wraz z liderami Forum Chrześcijańskiego Chhattisgarh, protestowali przeciwko agresji przed biurem burmistrza.

Eskalacja – „Ataki zaplanowane z wyprzedzeniem”

2 stycznia ponownie doszło do wybuchu przemocy. Hindusi chodzili od drzwi do drzwi, niszcząc kościoły, własność chrześcijan i ich domy. Grozili chrześcijanom i kazali im opuścić wioskę. Zaatakowano również wezwaną na miejsce policję.

Roshan Paul*, partner Open Doors, opowiada: „To nie był spontaniczny tłum, ale uzbrojenie chuligani, którzy z góry zaplanowali te ataki. Wielu z nich miało przy sobie miecze i kamienie. Chrześcijanie w Chhattisgarh są oskarżani o wyznawanie obcej religii i bycie zagrożeniem dla tradycyjnego  sposobu życia”. Paul dodaje: „Władze nie zrobiły nic, żeby zająć się tą sprawą i zapewnić bezpieczeństwo członkom kościoła. Wiece i zgromadzenia grup antychrześcijańskich nie zostały powstrzymane, mimo że otwarcie mobilizują i podburzają ludność przeciwko członkom kościoła i jego liderom”. Wiadomo było, że trwają przygotowania do kolejnych ataków, ale nie podjęto żadnych działań. „Zamiast tego zamykane są tymczasowe miejsca schronienia, a ludzie są zmuszani do powrotu do swoich wiosek, gdzie spotkają się z przemocą i wrogością” – kontynuował Paul.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 roku Indie zajmują 10. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.