Zachęta do modlitwy

Indie: Lider wspólnoty chrześcijańskiej zamordowany

Okoliczności śmierci rodzą pytania, ofierze grożono.

(Open Doors Polska) - 20 stycznia w południowych Indiach  powieszono 43-letniego lidera wspólnoty chrześcijańskiej Gedeona Periyaswamy. Prowadził społeczność Maknayeem w Adayachery w stanie Tamil Nadu. Członkowie społeczności znaleźli go w jego domu i zgłosili nienaturalną postawę ciała. Gedeon miał sztywne i zgięte kolana. U podstawy szyi miał nacięcie i krwiak.

Rośnie niechęć hinduistów wobec rosnącej liczby chrześcijan.

Na tydzień przed tragiczną śmiercią Gedeona on sam zgłosił policji groźby, jakie kierowano pod jego adresem ze strony ekstremistów hinduskich. Gedeon informował, że cyt. "niektórzy mieszkańcy wsi, bardzo utrudniają życie". Członkowie wspólnoty donosili, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy był prześladowany. Hinduistyczni mieszkańcy wioski wielokrotnie werbalnie go poniżali. Najwyraźniej rosnąca na tym obszarze liczba chrześcijan była powodem ich nienawiści wobec Gedeona.

Gideon Periyaswamy nawrócił się na wiarę chrześcijańską 25 lat temu z hinduizmu. Od 12 lat był liderem Kościoła Maknayeem. Pomimo wielu trudności, wielokrotnie nakłaniał zgromadzenie, w którym służył do życia w pokoju z sąsiadami.

Geden Indie
Zdjęcie: Rodzina i parafianie zgromadzeni po ogłoszeniu wyników śledztwa protestowali przeciwko policji.

Sytuacja chrześcijan w Indiach dramatycznie pogarsza się.

Sajan K. George, przewodniczący Światowej Rady Chrześcijan Indyjskich (GCIC), nazwał okoliczności śmierci Periyaswamy' ego "dziwnymi" i wezwał do dokładnego zbadania sprawy, zwłaszcza w świetle wcześniejszych otrzymywanych gróźb.

Badania przeprowadzone przez grupę badawczą Światowego Indeksu Prześladowań (ŚIP)  wykazały, że sytuacja chrześcijan w Indiach pogorszyła się w ostatnim roku bardziej niż w jakimkolwiek kraju monitorowanym przez Open Doors. Wyjątkiem jest jedynie Libia. Obecnie kraj ten zajmuje 11. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Organizacja praw człowieka Human Rights Watch w swoim najnowszym  raporcie odnosi się również do licznych ataków na mniejszości religijne. W sprawozdaniu zauważa się, że sprawcy są często zwolennikami nacjonalistycznej hinduskiej partii rządzącej BJP. Zauważa się również, że ataki nie są zazwyczaj przedmiotem postępowań śledczych policji.

Źródła: Wolrd Watch Monitor, Open Doors

Módlmy się za:

  • Członków kościoła Maknayeem, aby nie zniechęciła ich dramatyczna śmierć lidera.

  • Aby wspólnota chrześcijańska w Adajachery kontynuowała w przyszłości podążanie za słowami Gedeona wskazując na Jezusa przez ich życie, aby wielu innych Hindusów mogło nawrócić się do Jezusa.

  • Aby Bóg dał nowego przywódcę wspólnocie, tak by praca kościoła mogła być kontynuowana.