Świadectwa wiary

IRAK: GŁOSY OBURZENIA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH PO ZABÓJSTWIE MŁODEJ KOBIETY

Maria otwarcie przyznawała się do bycia chrześcijanką i przygotowywała się do chrztu.

(Open Doors Polska) – 7 marca 20-letnia chrześcijanka Eman Sami „Maria” Maghdid została znaleziona martwa w miejscowości Erbil. Odpowiedzialność za zbrodnię ponosi krewny, który został aresztowany kilka dni później. Maria miała prawie 50 tys. obserwujących na portalu TikTok, a wielu z nich wyraziło swoje przerażenie i oburzenie po jej zabójstwie.

 

Młoda Irakijka z telefonem komórkowym
Młoda Irakijka z telefonem komórkowym: Prawie 17% Irakijczyków używa TikTok; 70% z nich ma od 18 do 24 lat (źródło: start.io)

Zamordowana za zmianę wiary?

Maria wykorzystywała swoje konto na TikToku, by mówić o prawach kobiet, co wywołało zgorszenie wśród wielu osób z konserwatywnego kurdyjskiego środowiska. Przyznała się jednak także do nawrócenia na chrześcijaństwo i publikowała posty, w których śpiewała pieśni uwielbienia. Podobno przyjęła imię „Maria”, przygotowując się do chrztu.

Chociaż motyw zabójstwa nie jest do końca jasny, obserwatorzy widzą wyraźny związek z decyzją Marii o porzuceniu islamu i przejściu na chrześcijaństwo. Jej rodzina zaprzecza temu i, jak podaje Asia News, twierdzi, że jej śmierć była wynikiem nieporozumień w rodzinie. Ważnym czynnikiem była podjęta przez Marię cztery lata temu decyzja o odejściu od męża. Została wydana za mąż, kiedy miała 12 lat.


Z drugiej strony anonimowy urzędnik wyjaśnił, że rodzina zamordowała Marię, ponieważ dziewczyna „nie chciała zakrywać głowy i nie chciała przestrzegać tradycji islamskich”. Według mężczyzny ojciec Marii jest przywódcą religijnym w swojej lokalnej społeczności.

Chrześcijanki żyją w strachu

Na terenach kurdyjskich w północnym Iraku w ostatnich miesiącach doszło do wielu zabójstw kobiet. Pokazuje to, że przemoc wobec kobiet jest powszechnym problemem w Iraku i w całym regionie. Chrześcijankom grozi podwójne niebezpieczeństwo. Jeszcze bardziej poszkodowane są byłe muzułmanki, które odchodząc od islamu, przyniosły wstyd swoim rodzinom.
Dotyczy to również regionów kurdyjskich, chociaż w okresie rządów IS wielu chrześcijan szukało tam schronienia, ponieważ groziło im tam znacznie mniejsze niebezpieczeństwo.

 

Prosimy, módl się za chrześcijan w Iraku:

  • Módl się za tych wszystkich, którzy są wstrząśnięci lub przestraszeni gwałtowną śmiercią Marii.

  • Módl się o ochronę dla byłych muzułmanów w Iraku, którym grozi niebezpieczeństwo z rąk krewnych i środowiska.

  • Módl się o mądrość dla liderów społeczności w regionie, aby potrafili dobrze zadbać o swoje wspólnoty w obliczu zagrożeń.

  • Módl się, aby zabójstwo Marii pobudziło ludzi do zadawania pytań o Jezusa.

     

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Opis Kraju

poprzednia pozycja Irak

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Iraku oraz ich wpływu na codzienność.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.