Świadectwa wiary

IRAK: Z BOŻĄ POMOCĄ CHRZEŚCIJANIE PRZEZWYCIĘŻAJĄ TRAUMĘ

Open Doors wspiera projekty skierowane do osób dotkniętych traumą - potrzeby są ogromne

(Open Doors Polska) - Wojny, ataki terrorystyczne, trudności ekonomiczne i przestępczość zorganizowana spowodowały wiele cierpienia i traumy wśród ludności Iraku w ciągu ostatnich lat. Wśród osób, które potrzebują pomocy, są prześladowani chrześcijanie. Modlitwa i poradnictwo w zakresie traumy pomagają im znaleźć uzdrowienie w Jezusie i dzielić się nim z innymi cierpiącymi.

Sama pokonała traumę, a teraz chce pomóc innym: Vian (w środku po prawej) podczas szkolenia na temat doradztwa w zakresie traumy.
Sama pokonała traumę, a teraz chce pomóc innym: Vian (w środku po prawej) podczas szkolenia na temat doradztwa w zakresie traumy.

Głębokie rany

Przez dziesiątki lat mniejszość chrześcijańska w Iraku doświadczała silnych prześladowań. Niektórzy kilkakrotnie musieli uciekać z kraju, wielu straciło krewnych. Zwłaszcza rządy terroru „Państwa Islamskiego” (IS) w latach 2014-2016 wywołały traumę u wielu chrześcijan i zachwiały ich wiarą. „Kiedy ludzie mówili mi o Bogu, pytałem: 'A co z cierpieniem, torturami, wysiedleniami?'” – mówi 35-letnia chrześcijanka Vian. Vian pochodzi z Alqosh i z bliska obserwowała nadejście IS. Alqosh nigdy nie zostało zajęte przez IS, ale było tak blisko frontu walk, że walizki Vian stały zawsze spakowane, a ona była gotowa do ucieczki.

Prześladowania sprawiły, że wielu irackich chrześcijan zwątpiło w Boga. Tak było też z Vian. Sytuację osób, które doznały traumy, pogarsza fakt, że w Iraku osoby z problemami psychicznymi są napiętnowane. „Postrzegamy ludzi chorych psychicznie jako szalonych lub leniwych” – wyjaśnia Vian. Potrzeba doradztwa w zakresie traumy jest ogromna. „Nawet w krajach, w których panuje pokój, ludzie doświadczają traumy, na przykład w wyniku brutalnych ataków lub utraty bliskiej osoby. Tutaj, w Iraku, takie rzeczy dzieją się cały czas: W moim życiu było tyle wojen i konfliktów, że nawet nie jestem w stanie ich zliczyć”.

Dostrzec obecność Boga

Podobnie jak Hiob (zob. Hiob 42:5), Vian znalazła pocieszenie, kiedy nauczyła się dostrzegać obecność Boga pośród cierpienia i prześladowań. „Dopiero kiedy pogodziłam się z traumą,  uświadomiłam sobie, że w tym wszystkim jest Bóg”. Dziś Vian czuje się na tyle dobrze, że chce pomagać innym dostrzec Bożą obecność pośród ich trudności.

Od ponad siedmiu lat lokalni partnerzy Open Doors pracują nad przezwyciężeniem stygmatyzacji związanej z problemami zdrowia psychicznego i ich leczeniem we wspólnocie chrześcijańskiej. Obecnie działają trzy centra pomocy dla ofiar przemocy oraz szkoła, w której chrześcijanie mogą odbyć dwuletnie szkolenie, aby zostać doradcami ds. traumy. Vian bierze udział w szkoleniu od sześciu miesięcy.

Żyć nadzieją

Cierpiąca mniejszość chrześcijańska w Iraku ma ogromne znaczenie dla tego kraju, ponieważ jest łącznikiem z Jezusem Chrystusem, który jako jedyny może dać ludziom żywą nadzieję. Módl się, aby wielu chrześcijan, takich jak Vian, doświadczyło uzdrowienia z traumy i mogło dzielić się tym uzdrowieniem i nadzieją w Jezusie w swoich wspólnotach.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Iraku:

  • Poproś Jezusa, aby napełnił cierpiących swoim pokojem, aby nie wątpili w Jego obecność w ich życiu.
  • Módl się za osoby, które doznały traumy, aby nie bały się szukać pomocy.
  • Módl się o mądrość dla doradców ds. traumy.
  • Módl się, aby iraccy chrześcijanie mogli i chcieli dzielić się swoją nadzieją w Jezusie z ludźmi, którzy ich otaczają.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.