Wiadomości prasowe

Iran: Ucieczka przed więzieniem

Apelacja pastora Victora Bet-Tamraza i jego żony Shamiram została odrzucona

(Open Doors Polska) – Decyzja przyszła 11 sierpnia: dwa i pół roku po tym, jak Shamiram została skazana na pięć lat więzienia. Teraz nakazano jej rozpocząć odbywanie kary w owianym złą sławą więzieniu Evin w Teheranie. Ostateczną decyzję sądu poprzedzały lata odraczanych przesłuchań i w końcu apelacja – odrzucona bez podania przyczyny. Shamiram i jej mąż pastor Victor Bet-Tamraz zdołali uciec z Iranu – zaledwie kilka godzin przed tym, jak Shamiram miała stawić się w więzieniu w celu odbywania kary.

2020-08-21_Open_Doors_753x420_Iran_DetailPage.jpg

Pastor Victor Bet-Tamraz i jego żona Shamiram

„Bezpieczni i zdrowi”

Pastor Victor został skazany na dziesięć lat więzienia w lipcu 2017 roku za opowiadanie chrześcijanom pochodzenia muzułmańskiego o Jezusie. Oficjalną przyczyną było, jak w wielu podobnych sprawach, „zagrożenie bezpieczeństwu narodowemu”. Apelacja pastora Victora została odrzucona w lipcu, ale jeszcze nie rozpoczął on odbywania kary. Zamiast tego Shamiram odebrała wezwanie, nakazujące jej zgłoszenie się w więzieniu.

Dabrina, córka pary, wielokrotnie wyrażała obawy, że jej rodzice zostaną wysłani do więzienia Evin, które słynie nie tylko ze złych warunków – ostatnio pojawiły się również doniesienia o wybuchu koronawirusa wśród więźniów. Jeden z przebywających tam chrześcijan okazał się zarażony. Dabrina, która mieszka w Szwajcarii, potwierdziła organizacji ochrony praw człowieka Article 18, że jej rodzice opuścili Iran i są „bezpieczni i zdrowi”.

Odrzucone apelacje

Pastor Victor i Shamiram są zdecydowani wrócić do Iranu, jeśli wydane w ich sprawach wyroki zostaną uchylone. Pomimo odrzuconej apelacji i długiego procesu, oboje chcą ponownie odwołać się od wyroku skazującego. „Nie przestajemy się modlić i mamy nadzieję, że ich wyroki zostaną zniesione”, powiedziała Dabrina w rozmowie z przedstawicielami organizacji Article 18. „Modlimy się o sprawiedliwość dla moich rodziców i wszystkich chrześcijan, którzy cierpią w więzieniu”.

Oprócz apelacji pastora Victora i Shamiram odrzucono również odwołania trzech irańskich chrześcijan pochodzenia muzułmańskiego. Kavian Fallah Mohammadi i Hadi Asgari zostali skazani na dziesięć lat więzienia, Amin Nader Afshari na 15 lat. Kavian i Amin zostali aresztowani razem z pastorem Victorem w trakcie spotkania bożonarodzeniowego w grudniu 2014 roku.

Na liście Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Iran zajmuje dziewiąte miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Źródło: Open Doors, Article 18

Prosimy, módlcie się za Victora Bet-Tamraza, Shamiram i chrześcijan w Iranie:

  • Podziękuj za bezpieczną ucieczkę Victora i Shamiram.
  • Módl się, aby ich wyroki zostały uchylone i aby mogli wrócić do Iranu.
  • Proś Boga o ochronę, wytrwałość i silną wiarę dla Kawiana, Hadi, Amina i wielu innych chrześcijan, którzy odbywają karę pozbawienia wolności w Iranie.