Wiadomości prasowe

KAMERUN/NIGERIA: SETKI WIĘŹNIÓW UWOLNIONE Z RĄK ISLAMISTÓW

Lista nazwisk uwolnionych osób nie została jeszcze opublikowana

(Open Doors, Polska) – W maju nigeryjskie i kameruńskie siły zbrojne uwolniły z rąk islamistów łącznie 686 więźniów. Jak dotąd nie udostępniono jeszcze informacji na temat tożsamości uwolnionych osób. Dwie udane operacje wojskowe są rzadkim znakiem nadziei w regionie.

KAMERUN/NIGERIA: SETKI WIĘŹNIÓW UWOLNIONE Z RĄK ISLAMISTÓW
Yana wciąż ma nadzieję na powrót córki – nie wiadomo jeszcze, czy jest wśród uwolnionych

Setki dzieci wśród uwolnionych

Pierwsza operacja miała miejsce na początku maja na dalekiej północy Kamerunu niedaleko granicy z Nigerią. Według doniesień lokalnych mediów 300 więźniów zostało uwolnionych z rąk Boko Haram/ISWAP („Prowincji Zachodnioafrykańskiej Państwa Islamskiego”). W grupie było 191 dzieci, 99 kobiet i 10 mężczyzn. Wszyscy pochodzili z Nigerii. W ubiegły wtorek, 21 maja, nigeryjskie media poinformowały, że wojsko uwolniło 386 osób w lesie Sambisa, który przez wiele lat był wykorzystywany przez islamistów jako kryjówka. Również w tym przypadku większość uwolnionych stanowiły kobiety i dzieci. Wielu z nich było przetrzymywanych w niewoli od 10 lat. Generał brygady Haruna poinformował o udanej operacji podczas konferencji z mediami na skraju lasu Sambisa w dystrykcie Konduga. Podczas wywiadu generał wyraził nadzieję na dalsze wyzwolenia.

Tęsknota za dziećmi – „bez względu na ich obecną sytuację”

Open Doors nie otrzymało jeszcze informacji, czy wśród uratowanych są znani nam z nazwiska chrześcijanie. W zeszłym miesiącu minęła dziesiąta rocznica uprowadzenia dziewcząt z Chibok. Podczas nabożeństwa żałobnego z tej okazji, Yana Gala, jedna z matek, powiedziała w wywiadzie dla lokalnych partnerów Open Doors: „Moją nadzieją i modlitwą jest to, że Bóg, który nie zawodzi, sprowadzi nasze dzieci z powrotem. Nawet jeśli mają teraz własne dzieci, bez względu na ich obecną sytuację, chcemy, aby wróciły”. Córka Yany, Rifkatu, wciąż jest uznawana za zaginioną. Wkrótce po nabożeństwie Lydia Simon, kolejna z uprowadzonych wówczas uczennic, została odnaleziona przez nigeryjską armię wraz z trójką dzieci. Wiele z tych rodzin niestrudzenie podkreśla, że Bóg jest ich jedyną nadzieją. Prosimy, abyście dołączyli do tych rodziców i nadal modlili się o uwolnienie uczennic z Chibok, Leah Sharibu i wszystkich innych uprowadzonych. 
W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Kamerun zajmuje 43., a Nigeria 6. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: Journal du Cameroun, Premium Times, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Kamerunie i Nigerii:

  • Podziękuj Jezusowi za pomyślne uwolnienie tak wielu uprowadzonych!
  • Módl się o uzdrowienie dla wszystkich uwolnionych, którzy tak wiele lat spędzili w rękach islamistów.
  • Módl się za wszystkich, którzy pozostają w niewoli – o Boże pocieszenie i siłę oraz jak najszybsze uwolnienie.
  • Módl się, aby chrześcijanie mogli być solą i światłem dla potrzebujących, aby wielu znalazło nadzieję i schronienie w Jezusie Chrystusie.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Załóż grupę modlitewną

Grupa modlitewna Open Doors to wspólnota osób, które modlą się za prześladowanych chrześcijan. Gorąco zachęcamy do zakładania takich grup, ponieważ modlitwa ma wielką MOC.