Wiadomości

Kenia: 2300 nauczycieli zwolnionych z powodu zagrożenia atakami Al-Shabaab

Pięć lat po masakrze w Garissie; chrześcijanie w północno-wschodniej Kenii obawiają się o swoje życie

(Open Doors Polska) - Pięć lat po krwawym ataku na Uniwersytet w Garissie, chrześcijanie w północno-wschodniej Kenii obserwują wydarzenia, których konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe dla regionu. Po wycofaniu 2300 nauczycieli z powodu zagrożenia ze strony islamskich ekstremistów nadchodzi kryzys edukacyjny, który może stać się impulsem dla fali ekstremizmu i jeszcze bardziej zagrozić bezpieczeństwu chrześcijan.

2020-04-03_Open_Doors_Pressemeldung_753x420_Kenia_Detailpage

W tej sali Uniwersytetu w Garissie studenci zebrali się na poranną modlitwę, gdy 2 kwietnia 2015 r. rozpoczął się atak.

Chrześcijańscy nauczyciele obrażani, opluwani i bici

W Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2015 r., zwolennicy islamskiej milicji Al Shabaab zamordowali 147 chrześcijańskich studentów i ochroniarza na Uniwersytecie w Garissie. Muzułmańscy studenci zostali oszczędzeni. Jeszcze przed masakrą na uniwersytecie bojownicy Al-Shabaab zaczęli zabijać chrześcijan w sposób celowy, np. przeprowadzając ataki na autobusy, podczas których zabijano chrześcijan, a muzułmanów pozostawiono przy życiu. Pod koniec 2014 roku 64 chrześcijan zostało zamordowanych w ciągu dwóch tygodni. Z powodu ataków wielu chrześcijan pracujących w szkołach, szpitalach i administracji opuściło ten region. Wywołało to kryzys personelu, którego następstwem było zamknięcie 20 szpitali w samym tylko okręgu Mandera. Ponad 1050 chrześcijańskich nauczycieli zgłosiło Kenijskiemu Związkowi Nauczycieli (KNUT) incydenty przemocy ze strony muzułmańskich uczniów, kolegów i współpracowników, którzy nazywali ich „niewolnikami” lub „niewiernymi”, opluwali, bili i grozili im śmiercią.

W grudniu 2019 roku bojownicy Al Shabaab zatrzymali autobus turystyczny i zastrzelili 11 z 56 pasażerów, którzy według jednego z księży byli chrześcijanami. „Chrześcijanie spodziewają się podobnych ataków w związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Ataki te z pewnością mogą być postrzegane jako kolejna próba całkowitego wyparcia chrześcijan z tego zdominowanego przez muzułmanów obszaru Kenii”, skomentował miejscowy współpracownik Open Doors.

Wezwanie do wypędzenia chrześcijan

Aby uniknąć dalszych ofiar, od początku 2020 roku z regionu wycofano ponad 2300 nauczycieli, z których większość to chrześcijanie. W ich ślady poszli przedsiębiorcy i urzędnicy (w większości także chrześcijanie). Ponieważ już wcześniej brakowało nauczycieli, należy się obawiać dalszego zamykania szkół i znacznego spadku poziomu wykształcenia. To z kolei sprawia, że młodzi ludzi ulegają ideom ekstremistycznym, zwłaszcza że Al Shabaab chętnie przyjmuje w swoje szeregi młodych zwolenników.
Somalijski oddział Al Kaidy chce ustanowić kalifat w Somalii, Tanzanii i Zanzibarze, a także w nadbrzeżnym regionie Kenii. Chociaż Kenia jest w około 80% krajem chrześcijańskim, większość (około 90%) mieszkańców w regionie przygranicznym z Somalią stanowią muzułmanie. 23 lutego rzecznik Al Shabaab, szejk Ali Dhere, w 20-minutowym nagraniu wezwał somalijskich obywateli Kenii do wypędzenia wszystkich chrześcijan z okręgów Garissa, Wajir i Mandera: „Nie chcemy tu niewiernych!”

Na liście Światowego Indeksu Prześladowań 2020 Kenia zajmuje 44. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę. Należy jednak zauważyć, że sytuacja chrześcijan różni się znacznie w zależności od części kraju.

Źródło: Open Doors, World Watch Monitor

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w północno-wschodniej Kenii:

  • Módl się za osoby, które były świadkami lub padły ofiarą brutalnych napadów; o uzdrowienie i uwolnienie od cierpień spowodowanych atakami.
  • Módl się o Bożą ochronę i siłę dla chrześcijan żyjących w tym regionie.
  • Dziękuj za wszystkie kościoły, które gromadzą się w okolicy; módl się, aby Bóg wykorzystał je do szerzenia przesłania o pojednaniu z Bogiem i z innymi ludźmi.
  • Módl się za ekstremistów, aby Bóg wylał na nich Ducha Świętego, by zrozumieli, kim jest Jezus Chrystus.