Wiadomości

Kolumbia: lider wspólnoty i mediator zamordowany

Kartele walczą o wpływy / Rodzina zamordowanego człowieka w żałobie

(Open Doors Polska) - Kilka miesięcy temu Hector Galarza* został zamordowany w biały dzień w małym kolumbijskim mieście El Cedro*. Pozostawił po sobie żonę, dzieci i wnuki. Jeden z pracowników Open Doors odwiedził rodzinę w żałobie, aby uzyskać więcej informacji na temat okoliczności przestępstwa. Po porozumieniu pokojowym rządu z rebeliantami FARC, inne grupy przestępcze próbują zbudować swoją pozycję w powstałej próżni.

Liderzy wspólnot przejmują zadania organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo

Galarza był w niedzielne popołudnie w drodze do wspólnoty, której przewodził przez osiem lat. Podczas cumowania łodzi na brzegu rzeki, podeszli do niego dwaj mężczyźni i zażądali przejścia na drugą stronę. Następnie zastrzelili go na oczach licznych przechodniów, którzy w przerażeniu uciekli. Dwaj mężczyźni już od kilku tygodni zwracali uwagę swoim wyglądem. Żona zabitego lidera mówi: "Robili rekonesans zbierając informacje o wszystkich osobach. Są oni członkami jednej z nielegalnych grup zbrojnych, która od pewnego czasu stara się odzyskać kontrolę nad tym obszarem".

Zdjęcie: Wdowa po zamordowanym jej prowizorycznym domu
Zdjęcie: Wdowa po zamordowanym jej prowizorycznym domu

W ciągu ostatnich dwóch lat grupy paramilitarne, partyzanci i gangi podjęły starania, aby przejąć kontrolę nad nowymi regionami w celu zbudowania przewagi w handlu narkotykami i bronią. Ich działania odbijają się na kościołach chrześcijańskich – w szczególnie na obszarach wiejskich. Z uwagi na fakt, że organy bezpieczeństwa, takie jak policja czy wojsko, często nie są tam obecne, liderzy wspólnot przejmują odpowiedzialność za ochronę ludności przed przestępcami - oczywiście w sposób pokojowy. Z tego właśnie w regionie był znany Galarza.

Córka Galarzy -  Angela* jest przekonana, że jej ojciec został celowo zamordowany. Ich zdaniem, sprawcy chcieli zapobiec rozprzestrzenianiu się Ewangelii. Rosnąca liczba chrześcijan i ich stosunek do grup zbrojnych stanowią dla nich poważny problem.

Dzieci w traumie

Po zabójstwie rodzina Galarzy pochowała jego ciało, a następnie znalazła schronienie w prowizorycznym domu oddalonym o 40 km. Oprócz trudnych warunków życia, wnuki zmagają się z ogromną traumą będąc naocznymi świadkami morderstwa Galarzy. Partnerzy  Open Doors zaopiekowali się rodziną i w ich imieniu proszą o modlitwę za wszystkich.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Kolumbia zajmuje obecnie 49 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie prześladowani są za swoją wiarę.

 

Źródło: Open Doors

*Nazwy i lokalizacje zmienione ze względów bezpieczeństwa

Prosimy o modlitwę za rodzinę Galarzy:

  • Dziękuj Bogu za życie tego człowieka i jego pozytywny wpływ, jaki miał na otoczenie.
  • Módl się za jego żonę i wszystkich krewnych, aby mogli doznali pociechy po śmierci Galarzy.
  • Módl się, aby jego odważna posługa, jako sługi Jezusa Chrystusa zainspirowała wielu innych do kontynuowania jego cennej służby.
  • Módl się za morderców z karteli narkotykowych, aby Duch Święty otworzył im oczy na Jezusa Chrystusa i zmienił ich życie.