Wiadomości prasowe

KOREA PÓŁNOCNA: ARESZTOWANIE PIĘCIOOSOBOWEJ RODZINY

Chrześcijanom grozi wieloletnie więzienie za działalność chrześcijańską

(Open Doors Polska) – Pięcioro chrześcijan zostało aresztowanych 30 kwietnia  podczas odbywającego się potajemnie nabożeństwa. Zostali oni oskarżeni o „udział w nielegalnym spotkaniu modlitewnym”. Wiadomości takie jak ta należą do nielicznych, które w ostatnim czasie wyciekły z tego szczelnie zamkniętego kraju, zapewniając wgląd w prześladowania tamtejszych chrześcijan.

Północnokoreańskie więzienie dla kobiet tuż za chińską granicą (zdjęcie symboliczne)
Północnokoreańskie więzienie dla kobiet tuż za chińską granicą (zdjęcie symboliczne)

Zdradzeni przez informatora

Policja dokonała nalotu dokładanie w tym czasie, gdy pięcioro członków rodziny zebrało się na wspólnej modlitwie w gospodarstwie w wiosce Tongam w południowo-środkowej prowincji Pyongan wczesnym rankiem w niedzielę 30 kwietnia. Funkcjonariusze znaleźli i skonfiskowali chrześcijańską literaturę, podało Radio Free Asia (RFA) po tym, jak dowiedziało się o incydencie pod koniec maja. Według osoby kontaktowej mała grupa chrześcijan spotykała się co tydzień. Nalot policji był następstwem donosu złożonego przez informatora. 

Wiara w Boga jest w Korei Północnej surowo zabroniona. Chrześcijanie spotykają się więc potajemnie i często tylko w bardzo wąskim kręgu, np. członków rodziny. Samo posiadanie Biblii może mieć dramatyczne konsekwencje. Jeśli chrześcijanie zostaną zdemaskowani, im i ich rodzinom grozi więzienie lub egzekucja. Open Doors szacuje, że dziesiątki tysięcy chrześcijan jest obecnie przetrzymywanych w północnokoreańskich obozach pracy.

Wiele incydentów nie zostało upublicznionych ze względu na bezpieczeństwo chrześcijan
Nie jest jasne, gdzie przetrzymywani są zatrzymani chrześcijanie. „Pracownik departamentu sprawiedliwości poinformował nas, że [wierzący] odmówili złożenia jakiegokolwiek oświadczenia na temat tego, skąd wzięli Biblie. Powiedzieli: »Wszystko dla Jezusa, nawet po śmierci«” – jak poinformowali nas dziennikarze radia Free Asia. 

„Ten przypadek to tylko jedno z wielu naruszeń wolności religijnej w Korei Północnej” – komentuje Simon Lee*, koordynator Open Doors ds. Korei Północnej. „Wiemy o wielu podobnych incydentach, które miały miejsce w całym kraju w ostatnich latach, jednak często nie publikujemy szczegółów, ponieważ mogłyby one narazić lokalnych chrześcijan na niebezpieczeństwo. Nieustanna modlitwa i uwaga poświęcona trudnej sytuacji chrześcijan w Korei Północnej nigdy nie może ustać” – mówi Lee.

W Światowym Indeksie Prześladowań z 2023 r. Korea Północna zajmuje 1. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Imię zmienione

Źródła: Radio Free Asia, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Korei Północnej!

  • Módl się za zatrzymanych chrześcijan, aby Duch Święty pomógł im wyjść zwycięsko z przesłuchań, aby nie ulegli przemocy i nie wyrzekli się wiary w Jezusa Chrystusa.
  • Módl się o ochronę przed wszelkimi formami przemocy. Módl się za tysiące chrześcijan w obozach pracy, aby doświadczali bliskości Jezusa i z Niego czerpali siłę. 
  • Módl się za przywódców Korei Północnej, a także za strażników w obozach i urzędników: aby Bóg otworzył ich oczy na swoją dobroć, by zmienili swoje życie i uwierzyli w Jezusa Chrystusa.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.