Świadectwa wiary

Korea Północna: Emocjonalne wystąpienie Kim Dzong Una

Żal głowy państwa – wykalkulowana strategia czy znak Bożego działania?

(Open Doors Polska) - Było to bez wątpienia najbardziej niezwykłe przemówienie, jakie kiedykolwiek wygłosił przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Z okazji 75. rocznicy powstania Partii Pracy, w stolicy kraju –  Pjongjangu – odbyła się duża defilada wojskowa. Jednak to wystąpienie Kim Dzong Una okazało się najbardziej spektakularnym wydarzeniem dnia. Poniżej przedstawimy komentarz Timothy'ego Cho*, północnokoreańskiego chrześcijanina. Kilka lat temu udało mu się uciec z kraju, który od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce na liście Światowego Indeksu Prześladowań

Zdjęcie: „Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością”. (1.Tim 2:1-2)  Zdjęcie: Kim Dzong Un, kremlin.ru (CC BY 4.0)
„Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością”. (1.Tim 2:1-2) 
Zdjęcie: Kim Dzong Un, kremlin.ru (CC BY 4.0)

„Moje wysiłki nie były wystarczające”

Komentarz Timothy'ego Cho:

Z okazji 75. rocznicy powstania rządzącej Partii Pracy odbyła się defilada, podczas której zaprezentowano wszystkie rodzaje broni, w tym nowy rodzaj rakiet balistycznych. Broń ta ma reprezentować siłę narodu – ale jej zbudowanie zostało okupione głodem milionów ludzi. Ta demonstracja siły rodzi pytanie, czy denuklearyzacja podlega jeszcze jakiejkolwiek dyskusji. Wydaje się raczej, że jest ona dowodem na determinację Kim Dzong Una, by trzymać się obranego kierunku militaryzacji kraju.

Przemówienie głowy państwa całkowicie zaprzeczało obrazowi siły, Kim Dzon Un, ze łzami w oczach, przepraszającym tonem mówił o „nieprzewidzianych wyzwaniach, jakie stawia przed krajem epidemia i siły natury” i dodał, „Moje wysiłki i moja szczerość nie wystarczyły, by uwolnić ludzi od ich trudności życiowych”. Jednak zdawał się też obwiniać zewnętrzne „wrogie siły” i nadal twierdził, że nikt w kraju nie został zarażony wirusem Covid-19.

Boże działanie? – przesłanie do chrześcijan na całym świecie

Rzadko zdarza się, żeby Kim Dzong Un wygłaszał tak emocjonalne przemówienia. Oczywiście, jest to możliwe, że okazane emocje nie są prawdziwe. Wiemy jednak, że wielu chrześcijan na całym świecie modli się za rodzinę Kim i prosi Boga, aby uświadomił Kim Dzong Unowi, że jego obowiązkiem jest chronić własny lud przed głodem i prześladowaniami. Być może jesteśmy świadkami Bożego działania.

Kim Dzong Un zdaje się dostrzegać wyzwania stojące przed Koreą Północną. Być może jest tu przestrzeń dla społeczności międzynarodowej i współpracy z północnokoreańskim reżimem.
To przemówienie jest przesłaniem dla chrześcijan na całym świecie, aby nie przestawali modlić się za Koreę Północną oraz 25 milionów ludzi, którzy nie mają własnego głosu, a także za jej przywódców. Musimy się modlić, aby miłość Boga dotarła do serc Kim Dzong Un i innych przywódców reżimu [...].

Módlcie się, aby Bóg pamiętał o swojej obietnicy zapisanej w Psalmie 12:6: „Wobec utrapienia biednych i jęku ubogich, mówi Pan: «Teraz powstanę i dam zbawienie temu, który go pożąda»

* Imię zmienione

Prosimy, módl się za chrześcijan w Korei Północnej:

  • Módl się za chrześcijan w obozach pracy, aby Jezus chronił ich i umacniał ich wiarę.
  • Módl się, aby Bóg obficie błogosławił spotkania chrześcijan, tak aby doświadczali Jego bliskości i napełniali się Jego Duchem.
  • Módl się za wszystkich, którzy znajdują się w potrzebie, aby Bóg zaspokoił ich głód, zarówno ten fizyczny, jak i duchowy.
  • Módl się za Kim Dzong Una i wszystkich urzędników państwowych, aby skonfrontowali się z własną bezsilnością i uznali Jezusa Chrystusa za Zbawiciela i Odkupiciela.