Wiadomości prasowe

Korea Północna: Spekulacje na temat stanu zdrowia Kim Dzong Una

Chrześcijanie ubolewają nad jednostronnym zainteresowaniem mediów / Wybaczyłem rodzinie Kim

(Open Doors, Polska) – Co dzieje się z Kim Dzong Unem? W ostatnich dniach pojawiło się wiele spekulacji na temat stanu zdrowia głowy państwa Korei Północnej. Jakie konsekwencje miałaby zmiana reżimu dla chrześcijan w kraju, który od wielu lat znajduje się na szczycie Światowego Indeksu Prześladowań? Czego pragną, o co modlą się wierzący Koreańczycy? Pracownicy Open Doors rozmawiają z uchodźcami z Korei Północnej na temat szerzących się pogłosek.

2020-04-29_Open_Doors_753x420_Korea_Północna_DetailPage

Kim Dzong Un nie toleruje konkurencji.
Zdjęcie: Kim Dzong-Un, Kreml.ru (CC BY 4.0)

Co wiemy?

Ponieważ Kim Dzong Un - podobnie jak jego zmarły ojciec i dziadek - jest traktowany jak bóstwo, informacje o nim publikowane są z ogromną powściągliwością. Rząd północnokoreański przekaże złe wiadomości dopiero wtedy, gdy nie będzie można im już zaprzeczać. Do tej pory nie wydano oficjalnego komunikatu, co zaskakuje, ponieważ ilekroć w przeszłości w międzynarodowych mediach pojawiały się spekulacje na temat zdrowia głowy państwa, rząd północnokoreański reagował propagandowym przesłaniem.

Jak śmierć Kim Dzong Una wpłynęłaby na sytuację chrześcijan?

Kim Dzong Un miał niespełna 30 lat, kiedy przejął władzę w kraju. Brak doświadczenia powodował, że większość generałów i polityków nie wierzyła, że będzie w stanie stanąć na czele państwa. Pracował jednak nad swoim wizerunkiem publicznym, okazując stanowczość i determinację – także wobec chrześcijan. Nowy lider najprawdopodobniej musiałby pójść w jego ślady, a położenie chrześcijan i innych grup sklasyfikowanych jako wrogowie państwa niezmiennie byłoby bardzo trudne.

Czy w obecnym reżimie istnieje nadzieja, że sytuacja chrześcijan może się poprawić?

Tak długo, jak Kim Dzong Un i jego rodzina będą niepodzielnie rządzić Koreą Północną, kraj ten będzie prześladować chrześcijan. Reżim uważa chrześcijaństwo za poważne zagrożenie dla władzy. Opublikowany niedawno film propagandowy zatytułowany „Kontrrewolucyjna natura religii szamańskiej i przesądów religijnych” został wykorzystany do indoktrynowania całego narodu północnokoreańskiego przeciwko szamanom i chrześcijanom.

Co sądzą o tej sytuacji północnokoreańscy chrześcijanie?

W zaistniałej sytuacji wierzący w Korei Płn. z gorliwością trwają w modlitwie. Większość uchodźców z Korei Północnej jest bardzo zaniepokojona. Ze względu na ograniczenia związane z Covid-19, nie mogą kontaktować się z rodzinami. Nie możemy wypowiadać się za wszystkich uchodźców, ale wielu z nich ma duże zastrzeżenia do obecnego przywództwa. Trudno im wybaczyć Kim Dzong Unowi. Timothy Cho*, który kilka lat temu uciekł z kraju, mówi: „To trudna kwestia dla każdego Koreańczyka z Północy, ale jako chrześcijanin z przekonaniem mówię:  »Tak, wybaczyłam rodzinie Kim«”. Timothy wyraża pewne zastrzeżenia co do sposobu komentowania obecnej sytuacji w Korei Płn. i dyskusji na temat zdrowia Kim Dzong Una przez międzynarodowe media:

„Kiedy komisja śledcza ONZ doniosła o łamaniu praw człowieka w Korei Północnej w 2014 r., podając dowody na brutalność rodziny Kim, niewiele mediów na świecie wykazało zainteresowanie. Teraz gdy osoba odpowiedzialna za te cierpienia miałaby zniknąć, prawie wszystkie międzynarodowe media nagle rozpisują się na ten temat. Musimy modlić się za mieszkańców Korei Północnej i prosić Boga, by miał ich w swojej opiece”.

*Imię zmienione

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Korei Północnej:

  • Módl się za rodziny uciekinierów, które często stają się celem działań odwetowych władz.
  • Módl się za tysiące chrześcijan w obozach pracy, którzy znoszą niewypowiedzianie cierpienia z powodu swojej wiary.
  • Módl się, aby Jezus objawił się ludziom z Korei Północnej jako Uzdrowiciel i Zbawiciel, szczególnie w tych niepewnych i trudnych czasach.
  • Módl się za Kim Dzong Una i za tych, którzy są u władzy, aby zgięli kolana przed Jezusem Chrystusem i zaczęli sprawiedliwie rządzić swoim krajem.