Wiadomości prasowe

LAOS: PRZYWÓDCA SPOŁECZNOŚCI ZAMORDOWANY

Brutalne zabójstwo wstrząsnęło wspólnotą chrześcijan

(Open Doors Polska) – 23 października znaleziono ciało 42-letniego Atsawina*,  lidera kościoła w Laosie. Osoby, z którymi pozostajemy w kontakcie, przypuszczają, że morderstwo miało tło religijne. Żona i ośmioro dzieci Atsawina potrzebują naszej modlitwy. Tak brutalny incydent jest niezwykły nawet w Laosie, chociaż prześladowania są tam codziennością w życiu chrześcijan.

Przywódca Kościoła i ojciec ośmiorga dzieci Atsawin został prawdopodobnie zamordowany ze względu na swoją wiarę.
Przywódca Kościoła i ojciec ośmiorga dzieci Atsawin został prawdopodobnie zamordowany ze względu na swoją wiarę.

Naśladują Chrystusa „bez względu na ceną”

Mieszkańcy wioski znaleźli ciało Atsawina z obrażeniami, które świadczyły o tym, że do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie. Według jednego z naszych lokalnych kontaktów 20 października rano Atsawin wyjechał na motorze do sąsiedniego miasta; cel jego wizyty nie jest jeszcze jasny. Po południu tego samego dnia żona bezskutecznie próbowała się z nim skontaktować telefonicznie. Dwa dni po zgłoszeniu zaginięcia Atsavina jego ciało zostało znalezione około 20 kilometrów od miejsca, gdzie zaparkowany był jego motocykl. Naoczni świadkowie są przekonani, że został on uderzony w głowę kawałkiem drewna, który leżał niedaleko jego ciała.

Lokalny ekspert z Open Doors donosi: „Według naszych źródeł, przestępstwo ma tło religijne. Dochodzenie jest w toku, a Kościół Ewangelicki w Laosie uważnie przygląda się tej sprawie”. Zauważa też, że ten incydent jest bardzo nietypowy: „Minęły dziesiątki lat od czasu, kiedy ktoś został zabity z powodów religijnych. Rozumiem, że wywołuje to wielki niepokój w Kościele – zwłaszcza w prowincji, w której to się stało”.

Dodał: „Zawsze, gdy spotykam prześladowanych chrześcijan w Laosie, dostrzegam ich determinację w podążaniu za Chrystusem – bez względu na cenę, którą będą musieli zapłacić. Módlmy się o sprawiedliwość dla pogrążonej w żałobie rodziny i o to, by Kościół trwał mocno w wierze”.

Kilka lat temu Atsawin był już zatrzymywany i zastraszany przez lokalne władze za odmowę wyparcia się wiary w Jezusa i powrotu do animizmu. Władze lokalne wszczęły postępowanie w sprawie śmierci Atsawina.

Chrześcijanie „wrogami komunizmu”

Ze względu na komunistyczny charakter kraju, religie postrzegane są przez władze jako zjawisko wrogie, które należy kontrolować. Jednak podczas gdy buddyzm jest do pewnego stopnia akceptowany jako część dziedzictwa kulturowego kraju, chrześcijaństwo, szczególnie na wsiach, jest uważana za religię obcą, związaną z zachodnimi wartościami i wrogą komunizmowi.

Chrześcijańscy konwertyci są uważani za zdrajców społeczności buddyjsko-animistycznej i często spotykają się z poważnymi naruszeniami praw człowieka ze strony rodziny, lokalnej społeczności, niechrześcijańskich przywódców religijnych, a zwłaszcza władz państwowych na szczeblu lokalnym.

Prosimy, módl się za rodzinę Atsawina i chrześcijan w Laosie:

  • Proś Boga o pocieszenie dla żony Atsawina i ich ośmiorga dzieci, a także o wszelką pomoc, materialną i emocjonalną, której będą potrzebowali w tej tragicznej sytuacji.
  • Módl się, aby policja odnalazła zabójców Atsawina i postawiła ich przed sądem.
  • Módl się za morderców Atsawina i innych prześladowców chrześcijan w tym kraju, aby Jezus został im objawiony i aby uznali Go za Zbawiciela.
  • Módl się, aby chrześcijanie, którzy zostali bezpośrednio dotknięci śmiercią Atsawina, nie dali się zastraszyć, ale odważnie podążali za Jezusem i byli Jego świadkami na ziemi.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.