Wiadomości prasowe

Meksyk: morderstwa osób duchownych

Tło czynów pozostaje niejasne/duchowieństwo w Meksyku od lat żyje w stanie ciągłego zagrożenia

(Open Doors Polska) - W sierpniu tego roku w Meksyku w dwóch odrębnych incydentach zamordowani zostali katolicki ksiądz i protestancki pastor. Według lokalnych doniesień, obaj zostali zabici w swoich parafiach, w północno-wschodnim stanie Tamaulipas i w Oaxaca na południu kraju. Są to pierwsze morderstwa duchownych w Meksyku w tym roku, ale w ostatnich latach wielu pastorów i księży padło ofiarą brutalnych zbrodni.

2019-10-18_Open_Doors_753x370_Meksyk_Detailpage

Zdjęcie symboliczne

Morderstwa

José Martín Guzman Vega był księdzem w kościele „Cristo Rey de la Paz" (Chrystus, Król Pokoju) w San Adelaida. 22 sierpnia około godziny 22:00 kilku sąsiadów usłyszało wołanie o pomoc dochodzące z plebanii. Kiedy przyszli z pomocą, znaleźli poważnie rannego księdza na podłodze. Napastnik lub napastnicy dźgnęli go kilka razy nożem. Guzman Vega zmarł od zadanych ran wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Prokurator Generalny prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie sprawców i przyczyn przestępstwa.
Zaledwie kilka dni wcześniej pastor Alfrery Líctor Cruz Canseco został zabity przed kościołem w południowym stanie Oaxaca. Christianity Today przytacza doniesienia lokalnych mediów, że pastor został zastrzelony 18 sierpnia. Kierował wspólnotą Fraternidad Cristiana (Bractwo Chrześcijańskie) w Tlalixtac de Cabrera, małym miasteczku liczącym 8000 mieszkańców w pobliżu Oaxaca, stolicy stanu. Zbrodnia miała miejsce zaraz po odprawieniu przez Cruz Canseco nabożeństwa. Nieznany mężczyzna zaatakował pastora w samochodzie przed kościołem. Kilku osobom udało się zatrzymać napastnika i przekazać go w ręce policji. Pastor zmarł w drodze do szpitala.

„Stan wyjątkowy"

Według raportu katolickiego centrum prasowego z siedzibą w Meksyku (CCM), w latach 2012-2018 śmiercią tragiczną zginęło 26 księży, a wielu innych zostało uprowadzonych. Dyrektor CCM ksiądz Omar Sotelo skarży się, że „wolność religijna w Meksyku jest zdziesiątkowana, podważana i zagrożona przez przestępczość zorganizowaną. Dlatego zawód księdza lub pastora jest jednym z najbardziej niebezpiecznych w Meksyku. Raport wskazuje, że większość księży zamordowanych w latach 2012-2018 była bardzo aktywna w swoim środowisku społecznym, starając się „ratować młodych ludzi przed życiem przestępczym lub uniemożliwiać im przyjęcie do karteli”.
Na krótko przed śmiercią księdza Guzmana Vegi, CCM zażądała pilnych działań w celu powstrzymania kolejnych zabójstw osób duchownych. „Kościół meksykański, wraz z milionami ludzi w kraju, przeżywa bardzo trudny okres, ponieważ jego przywódcy są solą w oku przestępczości zorganizowanej. W kraju panuje stan wyjątkowy i władze o tym wiedzą. Trzeba działać natychmiast, zanim będzie za późno" – alarmuje CCM.
Meksyk od lat cierpi z powodu wysokiego poziomu przestępczości, szczególnie dotyczy to przestępczości zorganizowanej. Gangi widzą w chrześcijanach przeszkodę do prowadzenia swojej działalności, zwłaszcza gdy są oni zaangażowani w pracę z młodzieżą i/lub osobami uzależnionymi od narkotyków.
Meksyk zajmuje obecnie 39. miejsce na liście Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Meksyku:

  • Módl się o ochronę dla wszystkich pastorów i księży, którzy mogą stać się celem gangów przestępczych za ich zaangażowanie na rzecz Ewangelii i sprawiedliwości.
  • Módl się za rodziny i parafie pastorów, którzy zostali zabici, aby Jezus pocieszył ich i dał im nową nadzieję.
  • Módl się, aby kościoły w Meksyku nie poddały się strachowi i zniechęceniu z powodu powszechnej korupcji i wysokiego poziomu przestępczości, ale aby były światłem, które jaśnieje w ciemności.