Świadectwa wiary

Meksyk: Sześć strzałów zabija duchownego

Mafia morduje pastora Ciudada Juareza

(Open Doors Polska) - 8 czerwca w biały dzień z bardzo bliska został zastrzelony. Świadkowie donoszą, o co najmniej sześciu strzałach, które zabiły Eduardo Garcię w Ciudad Juárez - ostrzelanego z jadącego samochodu, prawdopodobnie przez płatnych zabójców. Duchowny Eduardo pracował na rzecz pokoju w trwającej wojnie narkotykowej i starał się umożliwić młodym ludziom wyjście ze świata handlarzy narkotykami. Tym samym stał się on zagrożeniem dla przestępczości zorganizowanej.

Zdjęcie: Pastor Eduardo Garcia z żoną Marią (po lewej) i ich córką Griseldą (po prawej). Marzec 2017.
Zdjęcie: Pastor Eduardo Garcia z żoną Marią (po lewej) i ich córką Griseldą (po prawej). Marzec 2017.

Założyciel ruchu na rzecz pokojowego współistnienia

Organizował spotkania modlitewne na ulicach Meksyku Północnego, m.in. nabożeństwa i koncerty. Ostatnio dystrybuował Biblie w Ciudad Juárez i w całym stanie Chihuahua, do którego należy miasto. Przez zainicjowany przez niego ruch "Ewangelismo Masivo Juárez" Eduardo chciał osiągnąć pokojowe współistnienie - i to w miejscu pełnym przemocy.

Przemyt narkotyków i przemoc

Pracując, Eduardo kilkakrotnie skupiał się na przestępczości zorganizowanej. W 2009 roku jego syn Abraham został rozstrzelany przez morderców. W 2011 roku porwano jego córkę Griseldę, Euardo był zmuszony do zapłacenia okupu. A jednak pozostał w mieście. "Nie wyjadę, dopóki ludzie się nie zmienią, a kraj będzie błogosławiony przez Boga" - powiedział w wywiadzie dla "Open Doors" w 2017 roku. "Podjęliśmy decyzję: Spróbujmy uratować miasto. Ale nigdy nie sądziłem, że będziemy częścią statystyki zabójstw". Obecnie sam Eduardo padł ofiarą przestępczości zorganizowanej.

Chrześcijanie stają się celem przestępców

Wszyscy cierpią z powodu działalności przestępczości zorganizowanej, ale to przede wszystkim chrześcijanie stają się ich celem. "Jeśli chrześcijanin staje się społecznie zaangażowany, jeśli otwiera klinikę wyjścia z uzależnienia narkotykowego lub organizuje pracę z młodzieżą, stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla działalności i interesów przestępczości zorganizowanej, ponieważ odbiera im młodzież, a tym samym stanowi bezpośredni atak na ich rynek" - mówi Dennis Petri, analityk ds. Ameryki Łacińskiej, który pracuje dla Open Doors International.

Gangi uważają, że spotkania chrześcijańskie są dla nich źródłem łatwych pieniędzy - w końcu muszą tylko wejść, zamknąć drzwi i poprosić wiernych o opróżnienie portfeli. Na dodatek, liderzy kościołów raportują próby wymuszeń w zamian za płatną protekcję. Natomiast każdy, kto wypowiada się przeciwko niesprawiedliwości, przemocy lub narkomanii, publicznie na ambonie, wyjaśnia Dennis Petri, musi liczyć się z próbami zastraszenia karteli - a także z ryzykiem utraty życia.

Prosimy módlcie się za Meksyk:

  • Módl się za rodzinę Garciaów o Boże pocieszenie i opiekę, szczególnie módl się  za wdowę i córkę pogrążone w żałobie.
  • Módl się za liderów Kościoła w Meksyku, zwłaszcza na północy - o mądrość w kontaktach z przedstawicielami zorganizowanej przestępczości i o siłę, aby byli oni światłem w swoim mieście.
  • Módl się za rząd meksykański i o pokój w tym kraju.