Świadectwa wiary

Mjanma: Ciosy w zamian za ewangelię

Rodzina Mojżesza służy Jezusowi, doświadcza prześladowań i wierności Boga

(Open Doors Polska) - Odkąd Mojżesz* uwierzył w Jezusa, miał jedno wielkie pragnienie: dzielić się Ewangelią z innymi ludźmi. Spełnieniem jego marzeń był ukończenie kursu przygotowującego do służby misjonarskiej. Teraz w praktyce przekonuje się o tym, czy jest życie misjonarza. Pełne wyzwań nie tylko dla niego samego, ale dla całej rodziny. Mojżesz jest pewien jednego: pójście za Jezusem wymaga wyrzeczeń.

2020-06-03_Open_Doors_753x420_Mjanma_DetailPage.jpg

Mojżesz zdecydował, że będzie opowiadał ludziom o Jezusie

Duchy, magia i czary

Mojżesz, jego żona Naomi i czworo ich dzieci to typowa rodzina należąca do jednego z niewielkich plemion zamieszkującego tereny Mjanmy. Mojżesz jest prostym człowiekiem, z zawodu stolarzem. Jednak decyzja o pójściu za Jezusem nadała jego życiu zupełnie nowy kierunek: „Od samego początku miałem głębokie pragnienie, by dzielić się Ewangelią ze zgubionymi”.
Po ukończeniu kursu teologicznego cała rodzina przeprowadziła się do wioski znanej z festiwali buddyjskich i silnego kultu przodków. Byli pewni, że tego chce od nich Bóg. Mojżesz i Naomi po niedługim czasie zrozumieli, z czym będą musieli się zmierzyć w nowym miejscu: „Tutejsi ludzie [...] czczą wszelkiego rodzaju duchy i demony, a także praktykują czary. Używają przeciwko nam czarów, by nam zaszkodzić. Ale my modlimy się codziennie i ogłaszamy zwycięstwo w imię Jezusa”. Mojżesz i Naomi proszą codziennie o siłę, przewodnictwo i pomoc Ducha Świętego. Modlą się o bezpieczeństwo swojej rodziny oraz o Bożą łaskę i zaopatrzenie w ich codziennych potrzebach.

Reakcja sąsiadów

Pomimo licznych przeszkód, rodzina zaczęła zakorzeniać się w nowym środowisku. Dwoje młodszych dzieci chodziło do wiejskiej szkoły. Mojżesz zaczął rozmawiać z mieszkańcami wioski i regularnie odwiedzać stoiska z herbatą, gdzie miejscowi spotykają się w wolnym czasie. Zapraszał ich również na przyjęcia urodzinowe i uroczystości świąteczne, aby przy tej okazji głosić im Ewangelię. W niedziele Mojżesz i jego rodzina organizują nabożeństwo w małej salce obok ich domu, ale nie wszystkim się to podoba. „Podczas nabożeństwa nasi sąsiedzi lubią włączać telewizory i nastawiać je tak głośno, jak to tylko możliwe”.
Nic nie mogło przeszkodzić Mojżeszowi w opowiadaniu o Jezusie Chrystusie.  Spotkało się to jednak z wrogą reakcją ludzi z ich otoczenia. Trzykrotnie jeden z mieszkańców wioski uszkodził motocykl Mojżesza. Jego najstarszy syn został pobity przez napastników, którzy czekali na niego, kiedy pewnego dnia wracał do domu.
Mojżesz został zaatakowany, kiedy głosił Ewangelię przy stoisku z herbatą. „Stałem tam na rogu i opowiadałem Ewangelię, kiedy nagle podszedł do mnie mężczyzna i uderzył mnie tak mocno, że upadłem. Wszyscy patrzyli, ale nikt mi nie pomógł, więc wstałem i wróciłem do domu. Straciłem kilka zębów”. Ten incydent zaszokował go. Naomi była jeszcze bardziej roztrzęsiona i zaniepokojona.

Weź swój krzyż i chodź za mną

Kiedy w ich życiu miały miejsce brutalne akty wrogości, Naomi stała przy mężu i przypominała mu, że jako misjonarze nie powinni być zaskoczeni podobnymi incydentami. „Jezus powiedział: »Weź swój krzyż i chodź za mną« To jest również nasze motto", mówi z uśmiechem Mojżesz.
Pomimo wrogości, z jaką spotkali się Mojżesz i Naomi, niektórzy mieszkańcy wsi zaczęli odpowiadać na ich zaproszenie do udziału w niedzielnych nabożeństwach. Dzieci Mojżesza przyprowadziły swoich przyjaciół na lekcje muzyki i rozmawiały z nimi o Ewangelii. Wspólnie zbudowali mały kościół domowy.
O tych, którzy go prześladują, Mojżesz mówi: „Modlę się za tych ludzi: »Panie, proszę, zmień ich życie i pozwól im zostać moimi przyjaciółmi. Proszę wybaczyć im ich grzechy«”.

*imiona zmienione

Prosimy, módl się za rodzinę Mojżesza i chrześcijan w Mjanmie:

  • Podziękuj za Mojżesza, Naomi i ich dzieci, które z oddaniem dzielą się Ewangelią.
  • Módl się wraz z nimi o świeże siły, przewodnictwo i pomoc Ducha Świętego na każdy dzień ich życia.
  • Módl się o ochronę i silną wiarę dla wszystkich chrześcijan w Mjanmie, aby tak jak Mojżesz i Naomi mogli przeciwstawić się prześladowaniom i dzielić się Ewangelią.
  • Módl się o wzrost Kościoła w Mjanmie; o pokój i odnowę dla całego kraju.