Wiadomości prasowe

MJANMA: NOWE RESTRYKCJE WOBEC CHRZEŚCIJAN

Znany pastor trafił do aresztu i czeka na proces

(Open Doors Polska) – Od ponad dwóch lat w Mjanmie trwa wojna domowa. Podczas gdy wojsko próbuje przemocą i brutalnością stłumić protesty, do których dochodzi na ternie całego kraju, często celem ich działań są chrześcijanie. Świadczy o tym zatrzymanie i postawienie zarzutów pastorowi, a także nowa inicjatywa ustawodawcza w stanie Czin, który jest zamieszkany głównie przez chrześcijan.

Udział w nabożeństwie tylko po wcześniejszej rejestracji w urzędzie? Nabożeństwo kościelne w Mjanmie (zdjęcie symboliczne)
Udział w nabożeństwie tylko po wcześniejszej rejestracji w urzędzie? Nabożeństwo kościelne w Mjanmie (zdjęcie symboliczne)

Kontakty z członkami opozycji przyczyną kłopotów pastora 

Pastor Hkalam Samson, były przewodniczący Konwencji Baptystów Kaczin, został aresztowany 4 grudnia i oskarżony o „nielegalne stowarzyszanie się” i „podburzanie”. W tym miesiącu dodano trzeci zarzut: „naruszenie ustawy antyterrorystycznej”. Co stoi za tymi zarzutami? Samson spotkał się z ministrami obalonego tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, jak poinformował jego prawnik w rozmowie na portalu informacyjnym Myanmar Now.

65-letni pastor został aresztowany na lotnisku 4 grudnia w drodze do Bangkoku, gdzie udawał się na leczenie. Jego żona, Zhon Nyoir, powiedziała radiu Free Asia kilka tygodni po jego aresztowaniu, że martwi się o jego zdrowie, ponieważ nie pozwolono mu zobaczyć się z rodziną, ani dostarczyć mu jedzenia i leków. „Nie mogę zrobić nic poza modlitwą i wołaniem do Boga o siłę” – powiedziała.

Aresztowanie pastora Samsona i stawiane mu zarzuty „są tylko jednym z przykładów tego, jak szybko reżim rozprawia się z rzekomą lub prawdziwą opozycją”, powiedział Thomas Müller, analityk z grupy badawczej World Watch Open Doors. „Nawet znany pastor może łatwo stać się ich celem”.

Samoloty nad głowami zgromadzonych chrześcijan

Müller skomentował również doniesienia Myanmar Now, że chrześcijanie w większości chrześcijańskim stanie Czin w zachodniej części Mjanmy są zobowiązani z tygodniowym wyprzedzeniem zgłaszać obecność na nabożeństwie w lokalnym urzędzie. „Jeśli te doniesienia są prawdziwe, to oznacza nowy i bardzo poważny poziom ograniczenia życia chrześcijańskiego w tym kraju” - powiedział Müller.
Na początku lutego armia wprowadziła stan wojenny w 37 gminach w czterech regionach i czterech stanach, w tym w stanie Czin. Müller obawia się, że ten krok może utorować drogę do nowych i wzmożonych ataków na ludność chrześcijańską. Czego dowodem jest relacja chrześcijanina ze stanu Czin.

Mimo wprowadzenia stanu wojennego jego kościół starał się o oficjalne pozwolenie na zorganizowanie spotkania. „Wniosek został zatwierdzony, ale w dniu spotkania nad miejscem zgromadzenia bardzo nisko latały samoloty wojskowe” – powiedział chrześcijanin, który ze względów bezpieczeństwa chciał pozostać anonimowy. „To przeraziło chrześcijan. Pastor mimo wszystko zdecydował się na kontynuowanie nabożeństwa, podczas gdy nad ich głowami ciągle latały samoloty. Gdyby nie poprosili o pozwolenie, zostaliby ostrzelani i zbombardowani przez wojsko”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Mjanma zajmuje 14. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: Myanmar Now, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Mjanmie!

  • Módl się za pastora Hkalama Samsona, aby Jezus dał mu siły i zdrowie, i pomógł w trwającym procesie.
  • Módl się o zakończenie przemocy w Mjanmie, módl się, by Bóg zapewnił pomoc wielu potrzebującym i by znaleźli w Nim pokój.
  • Módl się, aby chrześcijanie mogli nadal się gromadzić i aby ich wiara była umacniana pomimo trudnej sytuacji w kraju.
  • Módl się o ochronę i odwagę dla liderów wspólnot, aby razem ze swoimi kościołami mogli służyć ludziom wokół siebie.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.