Informacje o kraju

MJANMA: UCZNIOWIE RANNI W OSTRZALE SZKOŁY BIBLIJNEJ

Wojenna zawierucha dotyka chrześcijan i ich kościoły

(Open Doors Polska) - 4 listopada pocisk artyleryjski trafił w budynek seminarium teologicznego w mieście Kutkai w północnej Mjanmie. Co najmniej czterech uczniów zostało rannych, a budynek został poważnie uszkodzony. W trakcie toczącej się w kraju wojny domowej chrześcijanie często padają ofiarą ataków.

Ucieczka przed walkami: Ponad 1,4 mln ludzi musiało opuścić swoje domy z powodu wojny domowej (zdjęcie archiwalne)
Ucieczka przed walkami: Ponad 1,4 mln ludzi musiało opuścić swoje domy z powodu wojny domowej (zdjęcie archiwalne)

Celowy atak na szkołę

Wolontariuszka, który pomagał rannym w dotarciu do szpitala, poinformowała, że uczniowie zostali trafieni odłamkami, gdy przebywali w swoim akademiku. „Zostali ranni, kiedy pocisk uderzył w drzewo [na terenie kompleksu]. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, co by się stało, gdyby pocisk uderzył bezpośrednio w budynek” – powiedziała portalowi Myanmar Now. Lokalne źródła podały, że w chwili zdarzenia w okolicy nie toczyły się żadne walki. To zwiększa prawdopodobieństwo, że chrześcijańska placówka była celem ostrzału armii.

Cztery dni wcześniej, 30 października, w ostrzale doszło do uszkodzenia kościoła Lonja Baptist Church we wsi Wa Wun, w okręgu Momauk, w stanie Kaczin, ale w tym przypadku zniszczenia dotknęły całą okolicę w wyniku toczących się walk. 

Chrześcijanie uznawani za opozycjonistów

Od czasu zamachu stanu w lutym 2021 roku wojsko rozpoczęło krwawą rozprawę z wszelką opozycją, pogrążając kraj w wojnie domowej. „Tatmadaw”, siły zbrojne Mjanmy, wydają się niezdolne do przełamania oporu sił opozycyjnych, do których dołączyły armie mniejszości etnicznych” – zauważa Thomas Mueller, analityk z działu badawczego Open Doors World Watch Unit.

Ponieważ większość chrześcijan należy do mniejszości etnicznych, są oni regularnie podejrzewani o wspieranie opozycji. Ponadto ich wiara jest postrzegana jako zagrożenie dla państwa i jedności narodowej. W rezultacie wielokrotnie znajdują się na celowniku i cierpią z powodu ataków na swoje domy i kościoły.

Z powodu trwającej przemocy ponad 1,4 miliona osób, w tym ponad 400 tysięcy dzieci, zostało do tej pory wysiedlonych ze swoich domów. Władze wojskowe ograniczają wolność przemieszczania się obywateli. Na przykład niedawno zaaresztowano dwie chrześcijanki z plemienia Kayah, kiedy udawały się biura paszportowego. „Lokalne władze nie pozwalają chrześcijanom z Kayah przenosić się do innych miejsc, nawet dzieciom, które chcą chodzić do szkoły, nie mówiąc już o nastolatkach” – powiedział Open Doors lokalny partner Ko Min*.
W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Mjanma zajmuje 12. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Mjanmie!

  • Módl się o uzdrowienie dla rannych chrześcijan i o zakończenie wojny domowej.
  • Módl się, aby Jezus dodawał sił swoim uczniom i chronił ich w czasie wojennej zawieruchy.
  • Módl się, aby chrześcijańscy uchodźcy doświadczyli Bożego zaopatrzenia i byli w stanie dzielić się Bożą miłością z potrzebującymi, którzy ich otaczają.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.