Wiadomości

MJANMA: WIELU CHRZEŚCIJAN POSZKODOWANYCH W WYNIKU DZIAŁAŃ WOJENNYCH

Ataki lotnicze na obóz dla uchodźców, zniszczone kościoły, liczne ofiary

(Open Doors Polska) - 17 stycznia wojsko Mjanmy przeprowadziło naloty na obóz dla uchodźców, w wyniku których wielu chrześcijan zostało rannych, a kilkoro straciło życie. Wojna domowa w tym wschodnioazjatyckim kraju przyniosła ogromne cierpienie jego mieszkańcom. W ostatnim czasie przemoc armii wielokrotnie była skierowana przeciwko chrześcijanom.

 

chrześcijanie w Mjanmie
 Chrześcijanie modlą się żarliwie za swój kraj (nagranie z lutego 2021)

35 chrześcijan zabitych w Wigilię

Na początku zeszłego tygodnia wojsko przeprowadziło nalot na obozy dla uchodźców we wschodniej części Mjanmy. Zginęło trzech cywilów, a siedmiu zostało rannych, wszyscy byli chrześcijanami. Według miejscowych pracowników kościoła mieszkańcy obozu to uciekinierzy z okolicznych wiosek.

Ze względu na toczące się walki kościoły często pełnią funkcję ośrodków dla uchodźców. Niestety one także często stają się celem ataków i dlatego nie są bezpieczne. Sześć parafii katolickich w tym regionie musiało zaprzestać działalności, więc uchodźcy nie mają gdzie się schronić przed głodem, zimnem i przemocą. Wielu ludzi pilnie potrzebuje pomocy materialnej i pociechy duchowej.

Z powodu walk chrześcijanie we wschodniej części Mjanmy nie obchodzili Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Trwająca od dziesięcioleci wojna domowa nasiliła się na nowo po wojskowym zamachu stanu na początku 2021 r.; w jej trakcie chrześcijanie byli wielokrotnie prześladowani i gnębieni przez wojsko. Ostatnie ataki nastąpiły po tak zwanej „masakrze bożonarodzeniowej”, w której co najmniej trzydziestu pięciu cywilów zginęło w ataku wojskowym w pobliżu wioski Hpruso w stanie Kayah w dniu 24 grudnia. Wszyscy zabici byli chrześcijanami, a ich zwęglone ciała znaleziono w Boże Narodzenie.

22 kościoły spalone lub zniszczone w stanie Czin

Zaledwie kilka dni później, 30 grudnia, żołnierze spalili kościół i budynki przykościelne w stanie Czin, jak podaje Organizacja Praw Człowieka (CHRO). Według danych CHRO między sierpniem a listopadem 2021 r. wojsko spaliło lub zniszczyło dwadzieścia dwa kościoły i 350 prywatnych domów w stanie Czin.


Wielu pastorów i pracowników kościelnych na terenach objętych konfliktem uciekło do bezpieczniejszych miejsc z powodu walk między wojskiem a siłami oporu. Wielu chrześcijan opuściło swoje domy, a zima jeszcze bardziej pogorszyła warunki życia uchodźców.


W rozmowie z Open Doors pastor pracujący w obozie dla uchodźców powiedział: „W obozie jest wiele chrześcijańskich rodzin, ale niestety nie możemy chodzić do kościoła, ponieważ wierni potrzebują pozwolenia na opuszczenie obozu i uczestniczenie w nabożeństwach. W dzisiejszych czasach uzyskanie pozwolenia dla rodzin chrześcijańskich nie jest możliwe. Ponadto istnieją ograniczenia COVID, więc kościół został zamknięty”.


Mjanma przesunęła się o sześć miejsc w górę Światowego Indeksu Prześladowań 2022. Obecnie zajmuje 12. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: Wiadomości UCA, Fides, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Mjanmie!

  • Módl się o ochronę obozów dla uchodźców i kościołów przed kolejnymi atakami.
  • Módl się, aby chrześcijanie poznali Bożą wolę i działali jako ambasadorzy pokoju.
  • Módl się o to, aby pośród wielkiej potrzeby odważnie świadczyli o swojej wierze i aby Boża miłość w Jezusie Chrystusie stała się tematem rozmów.
  • Módl się o błogosławieństwo dla przywódców armii i żołnierzy; niech Duch Boży prowadzi ich i powstrzyma przed dalszymi okrucieństwami.

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz więcej

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Opis Kraju

poprzednia pozycja Mjanma

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Mjanmie oraz ich wpływu na codzienność.