Wiadomości prasowe

Nigeria: masakra chrześcijan w stanie Plateau

Wiceprezydent Yemi Osinbajo mówi o "bezlitosnym morderstwie"

Open Doors Polska) - W dniach 21-25 czerwca doszło do kilku śmiertelnych ataków na kilkanaście wiosek chrześcijańskich w środkowej Nigerii. Dokładna liczba zamordowanych nie jest jeszcze znana. Uzyskane informacje wskazują, że był to jeden z najpoważniejszych ataków na wspólnotę chrześcijańską w ostatnich latach. Co najmniej 200 chrześcijan straciło życie – zostali okrutnie zamordowani. Raportowana liczba ofiar szybko rosła. W regionie wprowadzono godzinę policyjną.

Zdjęcie: W marcu 2010 r. w Dogon Na Hauwa (źródło: WWM) pasterze Fulani zabili ponad 500 osób.
Zdjęcie: W marcu 2010 r. w Dogon Na Hauwa (źródło: WWM) pasterze Fulani zabili ponad 500 osób.

Stan na granicy między państwami szariatu a chrześcijańskim południem

Jeden ze świadków następująco relacjonował zajścia World Watch Monitor: "To, co wydarzyło się w ten weekend, wykracza daleko poza spory między osadnikami a pasterzami. Pokazuje plan napastników dotyczący islamizacji Nigerii. Większość osób spała, podczas gdy pasterze Fulani wtargnęli do wiosek i mordowali". Ostatnie ataki są kontynuacją ataków trwających od lat, a dokonywanych przez muzułmańskich hodowców bydła na osadników, w większości. Pasterze wypędzają bydło na ziemię chrześcijan, aby wywołać konflikty, które następnie są brutalnie zwalczane przez prowodyrów, często uzbrojonych w nowoczesną broń.
Zachodnie media często opisują to, jako spór pomiędzy rolnikami i pasterzami. Wydarzenia z minionego weekendu to jednak element strategii, której celem są wypędzenia i eksterminacja chrześcijan. Przyczyną ataków i morderstw jest rzekomo wypas zwierząt. Rzecznicy Chrześcijańskiego Związku Nigerii (CAN) wielokrotnie zwracali na to uwagę. Konflikty w stanie Plateau pomiędzy północnymi stanami szariatu, a w przeważającej mierze chrześcijańskim południem oznaczają, że kraj będzie cierpiał.

Niewyobrażalna przemoc

Według dotychczas dostępnych informacji, około 120 chrześcijan, którzy uczestniczyli w pogrzebie członka Kościoła Chrystusowego, zostało zaatakowanych w drodze powrotnej do domu. Kolejny atak na wioskę Gana Ropp doprowadził do zamordowania Musa Choji, lidera Kościoła Zgromadzenia Bożego oraz jego żony i syna. Wieś Gidin Akwati została całkowicie spalona. W buszu nadal ukrywają się rolnicy. Lider Kościoła Ewangelickiego, który pragnie pozostać anonimowy, donosił, że jego wieś Nghar w regionie Gashes została całkowicie spalona. Zabito ponad 100 osób. Około 50 uzbrojonych pasterzy Fulani otoczyło wioskę około 3:30 rano. Spalili wszystkie domy i dwa kościoły. Tylko nielicznym udało się uciec. Z rodziny jego żony zamordowano 14 osób. W jednym domu zginęło 27 osób odwiedzających rodzinę. World Watch Monitor dowiedział się, że w dniu ataku we wsi było tylko dwóch żołnierzy i policjant. Prezydent Buhari, który odwiedził ten region w marcu i obiecał większą ochronę, nie dotrzymał obietnicy.
Lider kościoła odrzuca tezę, że ataki te były odwetem Fulanów za skradzione bydło. "Żyjemy z nimi w pokoju. Nie zabiliśmy nikogo z nich. Z powodu ciągłego braku bezpieczeństwa nasi ludzie nie mogą już tu uprawiać ziemi".

Open Doors prosi o modlitwę za rodziny pogrążone w żałobie.

Nigeria zajmuje 14 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors (w roku ubiegłym: 12). W związku z ostatnimi wydarzeniami i rosnącą z biegiem lat przemocą, Open Doors prosi o modlitwę w imieniu rodzin pogrążonych w żałobie, oraz o to, by zapanował pokój.

Źródło: Monitor World Watch Monitor

Prosimy módlcie się za chrześcijan w Nigerii:

  • Módl się o pokój dla tego regionu.
  • Módlcie się o wytrwałość dla chrześcijan, aby mimo niesprawiedliwości, której doznają, nie uciekali się do przemocy, ale pokładali ufność w Bożej pomocy.
  • Módl się o kres dyskryminacji i ucisku chrześcijan - często przy wsparciu władz i rządu.
  • Módl się za pasterzy z plemienia Fulanów, aby doszli do poznania prawdy o Chrystusie i odwrócili się od swoich złych dróg.