Wiadomości prasowe

NIGERIA: Naruszenia wolności religijnej w centrum uwagi Kongresu USA

Dochodzenie dokumentuje 55 000 ofiar przemocy na tle religijnym w ciągu pięciu lat

(Open Doors, Polska) – W odpowiedzi na okrucieństwa popełniane na chrześcijanach i innych mniejszościach w Nigerii Kongres USA utorował drogę do nałożenia sankcji na ten kraj. Po przesłuchaniu, które odbyło się 12 marca, Podkomisja Spraw Zagranicznych ds. Afryki zaleciła ponowne wpisanie Nigerii na amerykańską listę krajów budzących szczególną obawę (CPC).

NIGERIA: Naruszenia wolności religijnej w centrum uwagi Kongresu USA
Nadzieja w potrzebie: nabożeństwo w obozie dla uchodźców (zdjęcie ilustracyjne)

„Nie ma wątpliwości” co do religijnej motywacji licznych ataków

Biskup Wilfred Anagbe ze stanu Benue opisał spalenie ośmiu kościołów w jego diecezji i przedstawił szczegółowy opis masakr w kościołach, ataków na wioski, masowych uprowadzeń i torturowania całych rodzin przez islamistyczne bojówki i grupy dżihadystyczne od roku 2010 do dzisiaj. „Nie ma wątpliwości – te ataki są motywowane religijnie” – stwierdza raport Kongresu. „Zaprzeczanie tej rzeczywistości jest sprzeczne z przytłaczającymi dowodami, które widzieliśmy na własne oczy. Ta »czystka religijna« musi się skończyć, a sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.

Komisja oparła się na dochodzeniu przeprowadzonym przez Obserwatorium Wolności Religijnej w Afryce (ORFA), które udokumentowało łącznie 55 910 zabójstw i 21 000 uprowadzeń dokonanych przez grupy terrorystyczne w latach 2019-2024. Wskazuje na luźną sieć islamistycznych bojówek Fulani, które są odpowiedzialne za co najmniej 39% wszystkich zabójstw cywilów – a prawdopodobnie więcej. Ich głównym celem są chrześcijańscy rolnicy.

Komisja skrytykowała brak gotowości nigeryjskich służb bezpieczeństwa na szczeblu federalnym i stanowym do ochrony społeczności chrześcijańskich. Odniosła się również do śledztwa ORFA w tej sprawie, zgodnie z którym państwo nie podjęło praktycznie żadnych działań przeciwko bojówkom odpowiedzialnym za tysiące morderstw. „Wydaje się, że Nigeria prowadzi politykę otwartej granicy, która pozwala zradykalizowanym bojówkom Fulani (FEM) i grupom ekstremistycznym powiązanym z ISIS, w tym Lakurawa, na swobodny wjazd do Nigerii z Mali, Nigru, Czadu i Burkina Faso” – czytamy w rezolucji Kongresu.

Nigeryjski rząd zaprzecza

Nigeryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych natychmiast zaprzeczyło, jakoby chrześcijanie byli prześladowani przez islamskie bojówki: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych pragnie wyrazić głębokie zaniepokojenie ostatnią falą dezinformacji i wprowadzających w błąd doniesień o rzekomych zabójstwach chrześcijan w Nigerii” – czytamy w oświadczeniu. Kryzys w Nigerii jest „złożony i wielowarstwowy” i wynika z „przestępczości, terroryzmu i starć między społecznościami, w tym starć między rolnikami i pasterzami”.

Obserwatorzy zareagowali krytycznie na te zaprzeczenia. „Nadszedł czas, aby rząd Nigerii przyjął do wiadomości przemoc wobec chrześcijan” – powiedział rzecznik Open Doors. „Nadszedł czas, aby rząd Nigerii podjął praktyczne kroki w celu ochrony chrześcijan przed powszechnymi atakami na tle religijnym”.

Tysiące chrześcijan w obozach dla uchodźców

Badanie „No Road Home” przeprowadzone przez Open Doors w 2024 r. podaje więcej przykładów ataków na chrześcijan motywowanych religijnie. Zapewnia również wgląd w dramatyczne warunki życia tysięcy przesiedlonych chrześcijan, którzy znaleźli schronienie w obozach w stanach Borno i Plateau. „No Road Home” zawiera jasne zalecenia dla rządu Nigerii i społeczności międzynarodowej w celu zwalczania prześladowań chrześcijan w Nigerii.

Chrześcijańscy przywódcy zostali zaproszeni do willi prezydenta pod koniec ubiegłego tygodnia. Według doniesień prasowych prezydent użył emocjonalnych słów, aby zaapelować o złagodzenie krytyki jego rządu. W związku z obecną dyskusją na temat możliwego zakwalifikowania Nigerii do CPC (krajów szczególnej troski) nigeryjscy chrześcijanie mają nadzieję, że ich bezpieczeństwo i ochrona ludności cywilnej rzeczywiście ulegną poprawie.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2025 Nigeria zajmuje 7. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Źródła: ORFA, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Nigerii:

  • Módl się, aby Jezus pokierował obecnymi dyskusjami politycznymi i zapewnił poprawę sytuacji chrześcijan i innych ofiar ataków.
  • Módl się za wiele tysięcy przesiedlonych chrześcijan, aby doświadczyli Bożej bliskości i zaopatrzenia pośród wszystkich wyzwań.
  • Módl się za prezydenta Bolę Tinubu, aby Jezus dotknął jego serca i dał mu mądrość do podejmowania skutecznych działań w celu poprawy sytuacji.
  • Módlmy się, aby Bóg wylał Swojego Ducha na sprawców przemocy i aby ogarnęła ich moc Ewangelii.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Załóż grupę modlitewną

Grupa modlitewna Open Doors to wspólnota osób, które modlą się za prześladowanych chrześcijan. Gorąco zachęcamy do zakładania takich grup, ponieważ modlitwa ma wielką MOC.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.