Wiadomości prasowe

Nigeria: Prezydent Buhari pod presją po kolejnej masakrze chrześcijan

Morderstwa chrześcijan tematem wizyty państwowej w USA / Koncentracja na roli służb bezpieczeństwa

(Open Doors Polska) – W dwóch atakach w Nigerii, które miały miejsce w dniach 24 i 26 kwietnia, zamordowano 26 chrześcijan. Z powodu ciągłych ataków, prezydent Buhari został wezwany do złożenia wyjaśnień przed nigeryjską Izbą Reprezentantów. Prezydent USA Donald Trump również poruszył tę kwestię 30 kwietnia w rozmowach z Buharim w Białym Domu. Konferencja Biskupów Katolickich Nigerii wezwała prezydenta do dymisji.

Zdjęcie: Prezydent Buhari z prezydentem USA Trumpem (fot .: Prezydent Nigerii)
Zdjęcie: Prezydent Buhari z prezydentem USA Trumpem (fot .: Prezydent Nigerii)

Śmiertelny atak na chrześcijańskie nabożeństwo

W ostatnich latach stan Benue w środkowej Nigerii był wielokrotnie miejscem krwawych ataków ze strony pasterzy Fulani. Zamordowanie ponad 500 mieszkańców w lutym 2016 roku stanowiło punkt zapalny. W styczniu ubiegłego roku w brutalnych atakach zginęło 80 osób a 80.000 musiało uciekać ze swoich domów. Incydenty te dotyczą głównie pastwisk i własności gruntów rolnych, gdyż Fulani są tradycyjnie pasterzami, jednak ważną rolę odgrywa w nich również pochodzenie etniczne i religia. Po raz kolejny stało się to jasne 24 kwietnia,  gdy podczas ataku na zgromadzonych na nabożeństwie w Kościele Katolickim w wiosce Ukpor-Mbalom,  zabito 19 osób (w tym 2 księży). Następnie, atakujący zniszczyli ponad 60 domów i pól oraz splądrowali spichlerze. Atak z 26 kwietnia w miejscowości Momondo, był również skierowany przeciwko kościołowi.  W tej miejscowości chrześcijańscy uchodźcy często szukali schronienia. Tego dnia zostało zabitych 7 osób.

Trump: morderstwa chrześcijan w Nigerii to "bardzo poważny problem".

W odpowiedzi na masakrę, w dniu 24 kwietnia nigeryjska Izba Reprezentantów zwołała specjalną sesję, na której poproszono prezydenta Buhariego o przedstawienie wyjaśnień dotyczących tych wydarzeń. Zgromadzenie przyjęło wotum nieufności dla dowództwa krajowych sił bezpieczeństwa oraz wszystkich doradców prezydenta ds. bezpieczeństwa. Oczywista porażka policji i wojska, zarówno w zakresie ochrony ludności jak i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni, wielokrotnie prowadziła do oskarżeń wobec prezydenta Buhariego, który sam jest członkiem ludu Fulani. 26 kwietnia Konferencja Biskupów Katolickich Nigerii zażądała jego dymisji wskazując, że "prezydent celowo oddał odpowiedzialność za służby bezpieczeństwa w ręce wyznawców swojej religii". Przywódcy chrześcijańscy od lat ostrzegają przed ukierunkowaną ekspansją islamu za pomocą służb siłowych. Buhari natomiast twierdzi, że problem nie ma charakteru religijnego, lecz "socjologiczny i ekonomiczny". 30 kwietnia spotkał się on z prezydentem USA Trumpem w Waszyngtonie. Trump nazwał morderstwa chrześcijan w Nigerii "bardzo poważnym problemem", nad którym "zostanie wykonana bardzo, bardzo ciężka praca".
Obecnie Nigeria zajmuje 14. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors (w roku ubiegłym: 12) wśród krajów, w których prześladuje się chrześcijan ze względu na wiarę.

 

Żródło: World Watch Monitor, Open Doors

Prosimy módlcie się za chrześcijanami w Nigerii:

  • Módlmy się o pocieszenie i uzdrowienie dla krewnych ofiar oraz rannych.
  • Módlmy się o Boże pocieszenie dla chrześcijan, aby nie popadli w rezygnację lub nienawiść, ale mimo wszystko ufali Jezusowi.
  • Módlmy się o położenie kresu przemocy i skuteczną zmianę sposobu działania sił bezpieczeństwa. Módlmy się, aby pasterze Fulani zostali przemieni przez moc Ewangelii i porzucili swój brutalny sposób życia.