Zachęta do modlitwy

Nigeria: rodzi się nowa nadzieja — pomoc osobom dotkniętym traumą.

(Open Doors, Polska) — Wielu chrześcijan w północnym i środkowym pasie Nigerii przeżywa traumę związaną z brutalnymi napaściami, porwaniami i zabójstwami, których ofiarą padają wioski, kościoły i rodziny. Organizacja Open Doors wspiera ofiary przemocy duchowo i materialnie. W plan pomocy wpisuje się długo oczekiwane Centrum Shalom, otwarte 1 marca 2019 roku, gdzie trafiają osoby, które doznały różnego rodzaju urazów. Szukają tam wsparcia i porady, jak odzyskać zdrowie i wewnętrzny pokój. W ciągu kilku miesięcy w Centrum odbyło się już kilka sesji szkoleniowych dla osób, które doświadczyły przemocy, jak również ich bliskich.

Na stałe zatrudniony doradca, specjalista w zakresie psychotraumatologii, informuje, że pomimo pewnych trudności, ma pewność, że kierunek, w którym zmierza cały zespół, jest właściwy, gdyż wykonują oni wolę Bożą.

Kobiety radośnie spędzają czas w Centrum Shalom.
Kobiety radośnie spędzają czas w Centrum Shalom.

Seminaria dla liderów kościelnych, doradców i osób dotkniętych traumą.

Peter* z północnej Nigerii napisał po ukończeniu szkolenia: „Zrozumiałem, jak uraz, którego doznałem, wpłynął na różne obszary mojego życia. Dzięki szkoleniu ujrzałem Biblię w nowym świetle i zobaczyłem, jak Bóg rozumie mój ból i cierpienie. To On daje nadzieję; w Nim jest uzdrowienie”.

Podczas specjalnego szkolenia dla kobiet, wiele z nich mówiło, że myślały, że wszystkie ich nadzieje zostały utracone. Dzięki programowi ich nadzieja znów się obudziła. Jedna z kobiet straciła wielu członków swojej rodziny, w tym męża i syna. Wiele złych rzeczy się wydarzyło i zastanawiała się, co stanie się z jej życiem. Była wdzięczna, że seminarium zmieniło jej życie. Śpiewała i tańczyła po raz pierwszy od tamtych traumatycznych wydarzeń. Wróciła do domu jako uzdrowiona osoba. Kobiety powiedziały, że podzielą się tym, czego się nauczyły z przyjaciółkami w domu.

 

Nigeria zajmuje 12 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań. W zdominowanym przez islamistów północnym rejonie kraju chrześcijanom od wielu lat utrudnia się dostęp do usług komunalnych, odmawia się im ochrony i łamie się ich konstytucyjne prawa.

 

W okresie od 1 listopada 2017 r. do 31 października 2018 r. Open Doors zgromadziła dowody zabójstw 3731 chrześcijan w imię wiary.
Nigeria zajmuje również pierwsze miejsce pośród krajów, w których dochodzi do ataków na kościoły (569).

 

*imiona zostały zmienione ze względów bezpieczeństwa