Zachęta do modlitwy

Nigeria: życie Esther zmienia się dzięki wsparciu chrześcijan

Udręczona przez Boko Haram, zbudowana i zachęcona miłością chrześcijan z całego świata

(Open Doors, Polska) – Cierpienie 20-letniej Esther, która przez trzy lata była więziona i wykorzystywana przez Boko Haram, nie skończyło się po powrocie do rodzinnej wioski. Spotkała się z odrzuceniem ze strony bliskich, ale dzięki modlitwom i zachętom chrześcijan z całego świata nabrała nowej odwagi.

Zdjęcie: Małe śniadanie i wspólna zabawa - Esther i jej córka Rebeka.
Zdjęcie: Małe śniadanie i wspólna zabawa - Esther i jej córka Rebeka.

Open Doors jest w bliskim kontakcie z Esther i jej córką Rebeką od dwóch lat. Esther otrzymuje pomoc materialną, ale została także objęta wsparciem dla osób dotkniętych traumą, a w jej stronę popłynęły liczne listy pełne słów zachęty od chrześcijan z całego świata. Pracownica Open Doors, Hannah*, opowiada o swojej ostatniej wizycie u Eshter i jej córeczki.

List od brytyjskiego ministra spraw zagranicznych

Spotykamy się w Maiduguri College, gdzie Esther zaczęła studia na kierunku Wychowanie Fizyczne. Po radosnym powitaniu powiedziała: „Po tak długiej nieobecności w szkole trudno jest mi poradzić sobie z nauką. Ale jestem zdeterminowana, by wytrwać do końca. Bóg mi pomaga". Podczas kiedy Esther studiuje, mała Rebecca mieszka z ciotką Eshter w pobliskim obozie dla uchodźców wewnętrznych. Młoda matka nie jest pewna, co zrobi podczas wakacji, ponieważ nie ma dla niej miejsca w obozie. Zamyśla się i mówi: „Życie czasami wydaje się niesprawiedliwe". Jest to dobry moment, aby dostarczyć nasz pakiet zachęt.
Najpierw specjalny list: od brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunt’a. Kiedy daję jej wydrukowany list i mówię, kto go wysłał, patrzy na mnie zdezorientowana i w końcu pyta: „Skąd on mnie zna?" – „Chrześcijanie na całym świecie słyszeli twoją historię i bardzo się o ciebie martwią. Modlą się o ciebie", wyjaśniam. Jej twarz się rozjaśnia, gdy mocno przyciska list do piersi.

Odrzucona przez najbliższych – doświadcza miłości chrześcijan z całego świata

Ale to nie koniec dowodów miłości i zachęty. Kiedy daję jej torbę z listami od osób, które się o nią modlą nie może uwierzyć własnym oczom. „Co to jest ....?" pyta, a potem: "Oohhhhhh! Co za piękne kartki! Kolorowa torba odsłania jeszcze bardziej kolorową zawartość.
Esther otwiera wszystkie zapieczętowane koperty i czyta listy. Rebecca siedzi obok niej, bawi się i je ciasteczka - piękna scena - matka i córka! Esther czyta listy na głos i pokazuje „Becky" niektóre obrazki namalowane przez dzieci. Nie sposób opisać radosnego wyrazu jej twarzy, kiedy czyta listy i uświadamia sobie, jak bardzo inni chrześcijanie interesują się jej życiem. „Dziękuję za te słowa zachęty! Niech Bóg cię błogosławi", to jedyne słowa, jakie może znaleźć.
Kończąc naszą wizytę u Esther, jestem zdumiona silnym kontrastem pomiędzy odrzuceniem przez jej własne środowisko, a miłością i troską, jaką otrzymuje od światowego Ciała Chrystusa. Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy poświęcili czas na napisanie listów do Esther!

Prosimy, módl się o chrześcijan w Nigerii:

  • Dziękuj Bogu za nowe życie Esther.
  • Módl się, by Esther ukończyła studia, a jednocześnie znajdowała czas dla Rebeki.
  • Módl się o wszystkie ofiary Boko Haram, które doświadczają podobnego odrzucenia jak Esther w swoich rodzinnych wioskach.