Wiadomości

Pakistan: 800 chrześcijańskich rodzin ucieka po oskarżeniu o bluźnierstwo.

Specjalny przedstawiciel Unii Europejskiej wzbudzana nadzieję na uwolnienie Asi Bibi

(Open Doors Polska) – W Pakistanie po raz kolejny oskarżono młodego człowieka o bluźnierstwo z powodu komentarza zmieszczonego w mediach społecznościowych. Co najmniej 800 rodzin chrześcijańskich uciekło z Shahdara, przedmieścia metropolii Lahore, ponieważ obawiali się zamieszek. W przeszłości, w następstwie oskarżeń o bluźnierstwo podpalano wiele chrześcijańskich domów.

Zdjęcie przykładowe
Zdjęcie przykładowe

Blokada ulic wywołuje strach u chrześcijan

Przyczyną zamieszek był post, którym podzielił się ze swoimi przyjaciółmi 20-letni Patras Masih w mediach społecznościowych. Jego matka, Saima Bibi, powiedziała chrześcijańskiej służbie informacyjnej "World Watch Monitor", że wieczorem 18 lutego kilku mężczyzn szukało jej syna. Następnego ranka ludzie zbierali się koło miejsca pracy Patrasa Masiha, policja przeszukała rano mieszkanie, podczas gdy jej syn i mąż ukrywali się poza domem. Lokalny lider kościoła dodał, że kilku mężczyzn zażądało wydania Patrasa Masiha i groziło podpaleniem okolicznych domów.
Haji Munir, który kieruje dochodzeniem powiedział: „Bardzo wielu ludzi zgromadziło się i byli bardzo zagniewani. Zablokowali drogę”. Sytuacja doprowadziła do tego, że co najmniej 800 rodzin chrześcijańskich uciekło z tego miejsca i szukało schronienia u krewnych. W Pakistanie oskarżenia o bluźnierstwo i wyroki są częste, a w ostatnich latach stały się jeszcze częstsze, ze względu na wypowiedzi zamieszczane w mediach społecznościowych.

Unia Europejska wiąże współpracę gospodarczą z Asią Bibi

Katoliczka Asia Bibi została skazana w 2010 roku na karę śmierci z powodu rzekomego bluźnierstwa. Od tego czasu przebywała w areszcie, a wznowienie procesu było wielokrotnie odraczane. Specjalny przedstawiciel UE ds. wolności wyznania – Ján Figel – wzbudził nowe nadzieje na uwolnienie Asi Bibi. Podczas wizyty w Pakistanie Figel powiedział urzędnikom rządowym, że odnowienie przywilejów eksportowych w handlu z Unią Europejską jest bezpośrednio związane z uwolnieniem Asi Bibi.
„Państwa członkowskie UE dostrzegają, że pakistański Sąd Najwyższy celowo odkłada rozprawę Asi Bibi, aby uspokoić niektóre siły polityczne w Pakistanie", mówi komunikat prasowy UE. Pakistan zajmuje piąte miejsce w rankingu Światowego Indeksu Prześladowań 2018. W grudniu zabójcy zaatakowali kościół w Kwecie (Quetta) i zabili co najmniej jedenastu wiernych.

Módlmy się za Pakistan:

  • Módlmy się za Patrasa Masiha i jego rodzinę. Módlmy się o ochronę Patrasa Masiha w więzieniu i sprawiedliwy proces.
  • Módlmy się za wspólnotą chrześcijańską w Shahdara, aby zyskała ona siłę i zaufanie.
  • Nadal trwajmy w modlitwie za Asie Bibi. Módlmy się o uchylenie wyroku śmierci i jej uwolnienie.