Wiadomości

Pakistan: Wyrok wobec Asi Bibi zaskarżony

Szkoły zamknięte, sieci komórkowe tymczasowo odłączone / Premier Khan wzywa do zachowania pokoju

(Open Doors Polska) – 31 października Asia Bibi udzieliła krótkiego wywiadu z więzienia na temat wyroku uniewinniającego. Niestety radość pakistańskich chrześcijan trwała tylko bardzo krótko. Pierwotny prokurator, Qari Muhammad Salaam, zwrócił się z wnioskiem o rewizję wyroku i jednocześnie zażądał objęcia Asi Bibi zakazem opuszczania kraju. W międzyczasie rząd wprowadził ciszę informacyjną dot. miejsca pobytu oskarżonej Asi, podczas gdy napięcie w Pakistanie stale rośnie. W dniu wydania wyroku premier Imran Khan wygłosił przemówienie w telewizji i wezwał do pokoju. Chrześcijanie obawiają się, że gniew ekstremistów może skierować ich wrogie działania na instytucje chrześcijańskie, kościoły, jak również osoby prywatne.

Zdjęcie: Asia Bibi
Zdjęcie: Asia Bibi

"Z ulgą przyjmujemy wiadomość, że pakistański Sąd Najwyższy oddala oskarżenia przeciwko Asi Bibi - oskarżenie oparte wyłącznie z powodu jej chrześcijańskiej wiary i fałszywych " - powiedział ekspert Open Doors z Pakistanu. "Decyzja ta daje nam nadzieję, że Pakistan podejmie dalsze kroki w celu wzmocnienia wolności religijnej i zapewnienia praw człowieka w kraju".

Asia Bibi: "Jestem bardzo szczęśliwa, nie mogę w to uwierzyć

Francuska agencja informacyjna AFP informuje o rozmowie telefonicznej z Asią Bibi wkrótce po ogłoszeniu werdyktu. Cytuje Asię Bibi w więzieniu: "Nie mogę uwierzyć w to, co słyszę, czy wyjdę teraz? Czy naprawdę pozwolą mi wyjść? Po prostu nie wiem, co powiedzieć, jestem bardzo szczęśliwa, nie mogę w to uwierzyć". Jeśli decyzja Sądu Najwyższego otrzymałaby klauzulę natychmiastowej wykonalności wyroku Asia Bibi byłaby już na wolności. Jednak władze nie przekazują żadnych informacji na temat miejsca jej aktualnego pobytu. Zakazały mediom prowadzenia wszelkich spekulacji na ten temat. Pakistański chrześcijanin, który zawsze wstawiał się za Asią Bibi, był głęboko poruszony słysząc o wyroku uniewinniającym: "Przez te wszystkie lata... towarzyszyła mi bolesna myśl, że ta kobieta prawdopodobnie nie ma pojęcia o powadze swojej sytuacji; jak wiele znaczy dla swoich chrześcijańskich rodaków i jaką falę modlitwy za ten naród wywołała jej historia - kraj, który często uważany jest za "przegrany".

Premier wzywa do pokoju, nie wspomina o chrześcijanach

Natomiast islamscy ekstremiści w różnych częściach kraju zareagowali gniewem i oburzeniem. Lider islamskiej partii Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP) powiedział, że wszyscy trzej sędziowie "zasłużyli na śmierć". W wielu miastach Pakistanu wybuchły protesty, rząd więc musi dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać sytuację pod kontrolą. Już w środę zamknięto wiele szkół, w niektórych miastach sieci komórkowe zostały częściowo wyłączone. Oficjalnie wnioskowana rewizja wyroku musi nastąpić w ciągu następnych 30 dni. Przedstawiciele rządu na Twitterze wyjaśnił, że wniosek ten jest "sprawą pomiędzy skarżącym a sądem", ale podkreślił, że nie ma planów wprowadzenia zakazu opuszczania kraju przez Asię Bibi. W obliczu niepokojów premier Imran Khan poczuł się zmuszony do wyemitowania krótkiej wiadomości telewizyjnej. Ostrzegał w niej przed agitacją przeciwko orzeczeniu Sądu Najwyższego. Zwrócił uwagę, że wyrok jest zgodny z konstytucją i nauką Koranu. Chrześcijański przywódca wyraził jednak ubolewanie, że Khan nie wspomniał ani słowem o chrześcijanach i innych mniejszościach, nie mówiąc już o tym, że nie wezwał do ich ochrony. Niektórzy chrześcijanie donoszą o molestowaniu, ale przede wszystkim o powszechnym strachu w obliczu zaistniałej sytuacji. Nauczeni doświadczeniami obawiają się najgorszego: "Ekstremiści chcą zobaczyć krew. Co się stanie, gdy wrócą z ulicy? Obawiamy się, że przyjdą do kościołów i zaatakują je. Musimy ufać Bogu", powiedział pakistański chrześcijanin Open Doors.

 

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Pakistan zajmuje obecnie piąte miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę.

Źródła: Open Doors, World Watch Monitor, Dawn

Prosimy, módl się za chrześcijan w Pakistanie:

  • Módl się, aby Asia Bibi i jej rodzina znaleźli bezpieczne miejsce do życia.
  • Módl się o ochronę wszystkich chrześcijan, zwłaszcza o nabożeństwa w przyszły weekend.
  • Módl się za prawnika Asi Bibi Saifa ul-Malooka, który obawia się o swoje życie.
  • Módl się, aby meczety nie były dodatkowym źródłem nienawiści.