Wiadomości prasowe

RWANDA: 6 000 kościołów zamkniętych w ciągu kilku tygodni

Przepisy coraz bardziej zagrażają wolności religijnej obywateli

(Open Doors, Polska) – Od początku sierpnia rząd Rwandy zamknął ponad 6 000 kościołów, w większości należących do małych niezależnych wspólnot. To pokłosie uchwalenia szeregu regulacji prawnych, które w 2018 doprowadziły do fali zamykania kościołów w tym kraju. Jako powód swoich działań rząd podaje rosnącą liczbę skarg. Niezależni obserwatorzy uważają jednak, że motywy rządzących są zupełnie inne.

RWANDA: 6 000 kościołów zamkniętych w ciągu kilku tygodni
Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że po zamknięciu kościoła istnieje niewielka nadzieja na jego ponowne otwarcie (zdjęcie symboliczne).

Przepisy rodzą wymogi niemożliwe do spełnienia

Wymagania rządowe wydane w 2018 r. przewidują między innymi, że kościoły muszą wyposażyć swoje budynki w piorunochrony i specjalne panele sufitowe (choć te ostatnie stwarzają zagrożenie pożarowe). Drogi dojazdowe do kościołów muszą być utwardzone, a każda osoba odwiedzająca świątynię musi mieć zapewnione miejsce parkingowe. Pastorami mogą być wyłącznie osoby posiadające stopień naukowy uzyskany w instytucji uznawanej przez państwo. Aby zostać oficjalnie zarejestrowanym, kościół musi mieć co najmniej 1000 członków. Rząd uzasadnia te przepisy potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa wiernych, a także próbą ograniczenia korupcji w kościołach.

Jednak Emmanuel*, regionalny analityk Open Doors, podejrzewa, że za tymi wszystkimi ograniczeniami stoją zupełnie inne motywy: „Niektóre kościoły nie zgadzają się z przekonaniami i celami rządu, więc politycy mówią im: „Zachowujcie się i nauczajcie tak, jak mówimy – albo zostaniecie zamknięci”.

„Liczba ponownych otwarć bliska zeru”

Joseph Chibuke*, prawnik i niezależny obserwator, ma podobne zdanie. Rząd praktycznie uniemożliwił wielu kościołom spełnienie wymaganych warunków: „Jak zapewnienie miejsca parkingowego dla każdego parafianina może być kwestią zdrowia i bezpieczeństwa? A nawet jeśli kongregacje spełniają wymagania, rząd nie jest zainteresowany ponownym otwarciem kościołów – liczba ponownych otwarć jest bliska zeru”.

Prezydent Paul Kagame, który sprawuje swój urząd od 2000 roku, jakiś czas temu narzekał, że kościoły „wyrastają jak grzyby po deszczu” i „wyciągają każdy cent z kieszeni biednych Rwandyjczyków”.

Zamknięte zostały przede wszystkim mniejsze kościoły zielonoświątkowe. Joseph uważa, że w kraju, który jest w dużej mierze chrześcijański (chrześcijanie stanowią 91% populacji Rwandy), rząd chce kontrolować kościoły. Biorąc pod uwagę liczbę małych wspólnot, nie jest jednak w stanie tego zrobić.

Inne kraje przyjmują restrykcyjne środki

W opinii Josepha restrykcyjne traktowanie instytucji religijnych może rozprzestrzeniać się na inne kraje w regionie: „To samo rozporządzenie jest obecnie przyjmowane przez Burundi. Słyszeliśmy, że podobne projekty ustaw są rozpowszechniane w Mozambiku i innych krajach Afryki Wschodniej. Wszystko to jest niezwykle niepokojące”.

Rwanda nie jest krajem wyszczególnionym w Światowym Indeksie Prześladowań 2024, tzn. nie jest jednym z krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę. Jest to jednak jeden z 28 innych krajów, w których chrześcijanie są narażeni na wysoki lub bardzo wysoki poziom prześladowań i dyskryminacji.

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za chrześcijan w Rwandzie:

  • Módl się za chrześcijan, których kościoły zostały zamknięte, aby znaleźli możliwości gromadzenia się i oddawania Bogu czci w inny sposób.
  • Módl się o mądrość i wsparcie dla pastorów, których służba jest utrudniona z powodu zamknięcia kościołów.
  • Módl się, aby Jezus wzmocnił swój Kościół w Rwandzie i aby chrześcijanie wspierali się nawzajem w obliczu wyzwań – ponad wyznaniami.
  • Módl się za prezydenta Paula Kagame i jego rząd: aby ogarnęła ich bojaźń Boża, która każe im zmienić przepisy na dające obywatelom wolność religii.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Secret Kids 2024

Secret Kids to materiały informacyjne i modlitewne na temat prześladowanego kościoła przygotowane z myślą o najmłodszych. Specjalne opracowanie dla najmłodszych pozwoli lepiej poznać problemy dzieci prześladowanego Kościoła.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.