Wiadomości

Sudan: 40 członków kościoła postawionych przed sądem

Kościół w Chartumie od lat walczy z wywłaszczeniem

(Open Doors Polska) - Kościół Prezbiteriański w Sudanie (SPEC) nadal znajduje się pod presją.  Szczególnie silnej presji poddani są członkowie Kościoła Ewangelicznego w Omdurman niedaleko stolicy Chartumu.. W przyszłym tygodniu odbędzie się proces przeciwko 36 członkom kościoła. Cztery inne osoby zostały oskarżone w związku ze szturmem przeprowadzonym przez uzbrojony tłum w kwietniu 2017 roku.

Zdjęcie: Chrześcijanie z Sudanu
Zdjęcie: Chrześcijanie z Sudanu

Wysoka cena odwagi chrześcijan

Azhari Tambra, Mina Mata, George Adem i Kodi Abdulraheem zostali 11 kwietnia oskarżeni o "wyrządzenie krzywdy fizycznej policji i towarzyszom muzułmańskiego biznesmena", gdy w kwietniu 2017 r. policja i uzbrojony tłum zaatakowali teren kościoła. Następne przesłuchanie odbędzie się w poniedziałek 23 kwietnia. 36 innych członków Kościoła musi stawić się przed sądem w czwartek 26 kwietnia z tego powodu. 

Nieznane koszty 

W trakcie "nalotu" niektórzy ludzie najechali na prywatny dom Azhari Tambra i zniszczyli znaczną część jego własności. Policja zatrzymała żonę i trójkę małych dzieci. Przetrzymywała je przez 12 godzin. Kilka tygodni wcześniej dwóch członków kościoła zostało ciężko ranionych nożami, gdy uczestniczyli w pokojowym wiecu protestacyjnym. Powodem manifestacji była próba nacjonalizacji przez rząd szkoły przynależącej do kościoła. Jeden z dwóch rannych, Younan Abdullah, należał do kierownictwa kościoła w Bahri, a wkrótce potem zmarł z powodu obrażeń.

Rząd zapowiada islamizację

Przez lata rząd Sudanu wywierał presję na chrześcijan w Bahri. Chciał wymóc na Kościele sprzedaż ziemi należącej do kongregacji. Obok kościoła znajdują się domy i urzędy oraz szkoła. W 2013 roku, wbrew obowiązującemu prawu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powołało komisję kościelną pod egidą SPEC, która od tego czasu konkuruje z wybranymi uprzednio przywódcami kościelnymi, ci natomiast skarżą się, że komitet ten ingeruje w wewnętrzne sprawy kościelne i jest zaangażowany w sprzedaż nieruchomości inwestorom.
Od czasu secesji Sudanu Południowego w 2011 r. wiele budynków kościelnych w Sudanie zostało zniszczonych, ostatnio kościół Haj Yousif na przedmieściach Chartumu w dniu 11 lutego 2018 r.; inne znajdują się na oficjalnej liście kościołów, które mają zostać zburzone.
Daniel Hoffmann, dyrektor generalny Middle East Concern, przywołuje oświadczenia rządu w Chartumie przed Deklaracją Południowego Sudanu z 2011 roku: "Jeśli Południe się oddzieli, ustawodawstwo oraz działania państwa zostaną podporządkowane nauczaniu Koranu". Od tego czasu chrześcijanie znajdują się pod znacznie większą presją.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Sudan zajmuje obecnie 4 miejsce (w poprzednim roku: 5) wśród krajów, w których chrześcijanie prześladowani są ze względu na wiarę.

Źródła: World Watch Monitor, Open Doors

*Imiona zmieniono

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Sudanie:

  • Módlmy się o  dobry wynik negocjacji, jakie mają mieć miejsce w tym tygodniu.  
  • Módlmy się, aby każde kłamstwo zostało ujawnione.
  • Módlmy się, aby sędziowie orzekali sprawiedliwie.
  • Módlmy się za oskarżonych i ich rodziny, aby mocno ufali Bogu, nich walczy.
  • Módlmy się za wszystkich chrześcijan i wspólnoty, którzy nie mają już regularnego życia kościelnego z powodu wywłaszczeń nieruchomości kościelnych, aby znaleźli inne sposoby na umocnienie się w wierze.