Wiadomości prasowe

SUDAN: CZTERECH CHRZEŚCIJAN OSKARŻONYCH O APOSTAZJĘ

Pomimo dekryminalizacji apostazji dwa lata temu chrześcijanie staną przed sądem

(Open Doors Polska) - W obliczu ostatnich wydarzeń Sudańczycy zadają sobie pytanie o powrót kary śmierci za apostazję. Jak donosi chrześcijańska organizacja pomocowa Middle East Concern (MEC) pod koniec czerwca czterech młodych chrześcijan zostało zatrzymanych i oskarżonych o apostazję. Stało się tak pomimo tego, że w 2020 roku ówczesny rząd tymczasowy zdekryminalizował apostazję z islamu, która była karana śmiercią. Nie tak długo po obaleniu przez wojsko rządu tymczasowego sytuacja chrześcijan wydaje się coraz bardziej upodabniać do tej z czasów rządów islamskiego dyktatora al-Bashira.
 

Chrześcijanie w południowym Sudanie gromadzą się na nabożeństwa (zdjęcie z 2018 r.)
Chrześcijanie w południowym Sudanie gromadzą się na nabożeństwa (zdjęcie z 2018 r.)

Szturm na kościół, maltretowanie chrześcijan

Według MEC 22 czerwca policja dokonała szturmu na budynek kościoła baptystów w Zalindji w regionie Darfur. Aresztowano czterech chrześcijan i skonfiskowano część mienia kościoła (w tym Biblie i sprzęt nagłaśniający). Aresztowani mężczyźni to chrześcijańscy konwertyci z islamu. Byli bici i maltretowani podczas przesłuchań, ale zostali wypuszczeni tego samego dnia.

28 czerwca mężczyźni zostali wezwani na posterunek policji, aby odebrać skonfiskowane rzeczy. Po przybyciu na miejsce zostali aresztowani i poddani dalszym przesłuchaniom. Według miejscowych chrześcijan zostali oni następnie oskarżeni na podstawie art. 126 kodeksu karnego, który uznaje apostazję od islamu za przestępstwo – mimo że artykuł ten został uchylony przez rząd tymczasowy, zanim władzę w kraju w październiku 2021 przejął rząd wojskowy. Chrześcijanie zostali następnie przeniesieni do więzienia w Zalindji, a 3 lipca, po tym, jak poręczył za nich krewny, zostali zwolnieni.

Po uwolnieniu mężczyzn doszło do ataków na ich kościół i domy ich krewnych. Ze względu na groźby ze strony lokalnej społeczności muzułmańskiej i nękanie przez policję, czterej mężczyźni postanowili ukrywać się do czasu wyznaczenia daty rozprawy sądowej.

Nasila się presja na chrześcijan

Chrześcijanie są systematycznie prześladowani w Sudanie od dziesięcioleci. Cierpieli zwłaszcza podczas 30-letniej dyktatury Omara al-Bashira. Po jego obaleniu w 2019 r. powołano rząd tymczasowy, który zapoczątkował proces demokratyzacji, a także poprzez wprowadzane reformy poprawił sytuację prawną chrześcijan. Jednak od czasu obalenia rządu tymczasowego przez wojsko w październiku 2021 r. zauważalnie wzrosło ponownie zagrożenie dla kościołów ze strony władz państwowych. Konwertyci na chrześcijaństwo są często prześladowani przez ludzi z najbliższego otoczenia, a także grupy ekstremistyczne.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Sudanie:

  • Módl się, aby zarzuty wobec czterech chrześcijan zostały wycofane.
  • Módl się o uzdrowienie fizyczne i duchowe dla oskarżonych.
  • Poproś Jezusa Chrystusa o umocnienie swojego Kościoła w regionie Darfuru w obliczu wrogości, z którą się spotykają ze strony lokalnej społeczności.
  • Módl się, aby Jezus zmienił serca rodzin i sąsiadów zatrzymanych chrześcijan i aby otworzyli się na Ewangelię.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.