Wiadomości prasowe

SUDAN: NABOŻEŃSTWA ODWOŁANE Z POWODU ZAGROŻENIA ŻYCIA

Toczące się walki zagrażają bezpieczeństwu chrześcijan

(Open Doors Polska) – Od tygodnia w Sudanie trwają krwawe walki o władzę między przywódcą Sudańskich Sił Zbrojnych generałem al-Burhanem a jego zastępcą Mohamedem Hamdanem Dagalo, szefem paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF). Liczba ofiar cywilnych rośnie z dnia na dzień. Sytuacja chrześcijan w Sudanie jest od lat bardzo trudna, a w świetle ostatnich wydarzeń stoją przed nimi kolejne wyzwania. Pastorzy zwrócili się do Open Doors z pilną prośbą o modlitwę.

Konferencja pastorów w górach Nuba (zdjęcie archiwalne)
Konferencja pastorów w górach Nuba (zdjęcie archiwalne)

Prośba o modlitwę

Chrześcijanie w Sudanie przywykli do trudności i prześladowań. Były prezydent al-Bashir prowadził prawdziwą wojnę przeciwko zamieszkującym góry Nuba chrześcijanom, między innymi po to, by złamać ich opór wobec wprowadzenia prawa szariatu. Ale i w innych częściach kraju od lat wierzący żyli pod presją – zarówno ze strony rządu, jak i islamskiej większości. Przeciwności sprawiły, że ich wiara stała się bardzo silna.

Tym bardziej powinniśmy przejąć się gorliwym wezwaniem do modlitwy wystosowanym do Open Doors przez pastorów. Fikiru Mehari*, ekspert Open Doors pracujący w tym regionie, wielokrotnie podróżował po kraju i jest w stałym kontakcie z pastorami i przywódcami duchowymi na miejscu. Jeden z pastorów pokazał mu zdjęcie rakiety, która uderzyła tuż obok jego domu. Niebezpieczeństwo związane z walkami w dużej mierze sparaliżowało życie na terenach dotkniętych konfliktem, dlatego nie odbywają się tam obecnie żadne nabożeństwa. Mało kto decyduje się na wyjście z domu, który daje ludziom poczucie jako takiej ochrony przed pociskami i odłamkami. O ile zagrożenie od bomb dotyka wszystkich obywateli bez względu na religię, o tyle chrześcijanie obawiają się, że w miarę kurczenia się wspólnotowych zasobów takich jak żywność, opieka medyczna czy oferty pracy, będę wypędzani ze swoich domów i wiosek. W przypadku konwertytów z islamu dochodzi jeszcze brak możliwości wyrwania się spod kontroli muzułmańskich członków rodziny i zdanie się na ich łaskę. Jeden z pastorów zwrócił się do Mehari, mówiąc: „Znaleźliśmy się w krytycznej sytuacji; proszę, módlcie się za nas!”.

Obawy o nasilenie się ekstremizmu islamskiego 

Chrześcijanie wskazali Mehariemu również inne niebezpieczeństwo: „Obawiają się, że islamiści mogą wykorzystać ten kryzys, a następnie, po zdobyciu władzy, ponownie wprowadzić wszystkie te prawa [uchylone po upadku al-Bashira]”. Żaden z rywalizujących generałów nie ma znaczącego poparcia społecznego, powiedział, dodając, że ludzie są najbardziej zainteresowani ustaniem walk. Tylko wtedy będzie można przywrócić dostawy żywności i leków. W najgorszym przypadku „chrześcijanie staną w obliczu kolejnej dyktatury, która uniemożliwi im prowadzenie jakiejkolwiek działalności”.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 Sudan zajmuje 10. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*imię zmienione

Prosimy, módl się za chrześcijan w Sudanie!

  • Módl się o zakończenie walk; módl się szczególnie za walczących ze sobą generałów al-Burhan i Dagalo, aby Jezus zmienił ich serca i przywiódł ich do pokoju.
  • Módl się o ochronę dla sudańskich chrześcijan przed bombami i pociskami.
  • Módl się, aby obecny rozwój wypadków nie przyczynił się do wzmocnienia ekstremizmu islamskiego, którego wynikiem będzie nasilenie się prześladowań.
  • Módl się o siłę i odwagę wiary dla chrześcijan, aby mocno zaufali Jezusowi i byli świadectwem Bożej miłości i opieki dla ludzi w ich otoczeniu.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.