Wiadomości

SUDAN NAPADNIĘTY PASTOR SKAZANY NA KARĘ WIĘZIENIA

Sąd skazuje na karę więzienia nie tylko sprawcę, ale i ofiarę

(Open Doors Polska) – Pastor, który został napadnięty podczas nabożeństwa, został skazany na miesiąc więzienia. Tym samym pastor otrzymał taki sam wyrok jak jego napastnik, który 10 kwietnia zakłócił nabożeństwo w sudańskim stanie Al-Dżazira. Wyrok skazujący jest niepokojącym sygnałem dla sudańskich chrześcijan i  wzmaga ich obawy, że poprawa sytuacji w zakresie wolności religijnej, która nastąpiła w kraju po roku 2019, nie będzie trwała.

 

Chrześcijanie w Sudanie
Sytuacja chrześcijan w Sudanie pogorszyła się od czasu wojskowego zamachu stanu, który miał miejsce pół roku temu (zdjęcie archiwalne)

Ofiara i sprawca otrzymują taką samą karę

Jak donosi organizacja pomocowa Christian Solidarity Worldwide (CSW), 25 kwietnia sąd w al-Haj Abdalla w Al-Dżazirze skazał pastora Stefanousa Adila Kadscho na miesiąc więzienia za „zakłócanie spokoju”. Tym samy pastor otrzymał taką samą karę jak Ibrahim Kodi. 10 kwietnia Kodi siłą wtargnął na nabożeństwo zgromadzenia pastora Kadscho w Al-Haj Abdalla i zaatakował pastora oraz kilku wiernych. Oprócz pastora Kajo ranne zostały dwie kobiety. Agresywnemu Kodiemu towarzyszyły dwie inne osoby, które niszczyły Biblie i wyposażenie sali spotkań. Kiedy ofiary chciały wnieść oskarżenie, policja postawiła zarówno pastorowi, jak i napastnikowi zarzut „zakłócania spokoju”. W wyroku z 25 kwietnia sąd ogłosił winę obu mężczyzn, chociaż według raportów CSW kilku naocznych świadków zeznało, że pastor Kajo opuścił budynek, nie stawiając oporu napastnikowi.

Kongregacja pastora Kadscho należy do Sudańskiego Kościoła Chrystusa. Na potrzeby swojej działalności wykorzystuje budynek w al-Haj Abdalla, który należy do miejscowego kościoła katolickiego. Od 2019 r. kościół pozwala na korzystanie z budynku Sudańskiemu Kościołowi Chrystusa i innym grupom, w tym lokalnej społeczności muzułmańskiej. Jednak według raportów CSW kongregacja pastora Kajo jest coraz częściej prześladowana przez islamskich ekstremistów.

Powrót do islamskiej dyktatury wojskowej?

Wyrok jest tylko jednym z wielu wydarzeń, które budzą niepokój wśród sudańskich chrześcijan. Sześć miesięcy po upadku rządu tymczasowego powrót do islamskiej dyktatury wojskowej wydaje się nie do zatrzymania. W międzyczasie sudańskie wojsko zaczęło zwalniać z aresztu sprzymierzeńców byłego prezydenta al-Bashira i przywracać ich na dawne stanowiska. Omar al-Bashir rządził Sudanem jako dyktator wojskowy przez około 30 lat. Jednak proces demokratyzacji, który nastąpił po obaleniu al-Bashira w kwietniu 2019 r. i który przyniósł również wymierne korzyści dla chrześcijan, zakończył się, gdy 25 października 2021 r. wojsko ponownie przejęło władzę w wyniku zamachu stanu. Ingerencja w sprawy kościelne ze strony grup wspieranych przez rząd ponownie się nasiliła; w zeszłym miesiącu sąd nakazał zburzenie części kościoła protestanckiego w pobliżu stolicy kraju, Chartumu.


W Światowym Indeksie Prześladowań 2022 Sudan zajmuje 13. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródło: CSW, Al-Monitor, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Sudanie!

  • Módl się, aby pastor Kajo doświadczył pokoju, obecności i pomocy Jezusa Chrystusa podczas odbywania kary w więzieniu,

  • Módlcie się, aby kościół pastora Kadscho nadal się gromadził i miał dobre relacje z lokalną społecznością.

  • Proś Jezusa Chrystusa, aby pomimo niepokojących wydarzeń napełnił chrześcijan w Sudanie radością, odwagą, siłą i ufnością.

  • Módl się za Ibrahima Kodi i innych prześladowców chrześcijan, aby Jezus zmienił ich serca.

 

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

Opis Kraju

poprzednia pozycja Sudan

Czytając profil kraju można uzyskać więcej informacji na temat źródeł i przyczyn prześladowań chrześcijan w Sudanie oraz ich wpływu na codzienność.

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.