Wiadomości prasowe

EGIPT: „Jezus zmienił moje myślenie”

Jak prześladowania przybliżyły młodego chrześcijanina do Jezusa

(Open Doors, Polska) – Nader, 12-letni chrześcijanin z Górnego Egiptu, mieszka z rodziną w małej wiosce na obszarze zamieszkanym głównie przez muzułmanów. Już w młodym wieku doświadczył prześladowań. Trudności te sprawiły, że wiara Nadera stała się silniejsza. 

EGIPT: „Jezus zmienił moje myślenie”
Nader zwraca się do Jezusa w modlitwie w swoim cierpieniu (zdjęcie ilustracyjne).

Wewnętrzne zmagania

Nader pochodzi z biednej rodziny, jego ojciec jest niewidomy. Bez wsparcia kościoła rodzina nie byłaby w stanie związać końca z końcem. W szkole Nader jest jednym z nielicznych chrześcijan – drwiny i wykluczenie ze strony muzułmańskich kolegów z klasy są dla niego codziennością.

Sytuacja zaostrzyła się pewnego dnia, gdy czterech kolegów z klasy podało mu egzemplarz Koranu i nakłaniało go, aby przeczytał go na głos. Chcieli zmusić Nadera do przejścia na islam. „Wy, chrześcijanie, wierzycie w trzech bogów. Wasze pisma kłamią” – szydzili. Nader nie wiedział, jak na te słowa zareagować. On również miał wątpliwości co do swojej wiary i chrześcijaństwa. A przecież niczego bardziej nie pragnął, jak być częścią grupy. Czy zatem powinien przejść na islam? Wewnętrzny konflikt nasilił się, gdy koledzy z klasy zaproponowali mu pieniądze, jeśli zmieni religię.

Tego samego dnia Nader rozmawiał z liderem młodzieżowym ze swojego kościoła o sytuacji w szkole. Lider zachęcał go, aby zaufał Bożej opatrzności i nie poddawał się naciskom – Nader musiał wykonać ten krok wiary już następnego dnia.

Odwaga mówienia prawdy

Kiedy wracał ze szkoły, został zaatakowany przez kolegów. „Grozili, że mnie pobiją, jeśli się nie nawrócę. Odmówiłem, więc spełnili swoje groźby. Nikt mi nie pomógł. Kiedy mnie zostawili, z ust leciała mi krew, a na całym ciele miałem siniaki. Pobiegłem do domu, płacząc”.

Rodzice Nadera byli zmartwieni, ale bali się cokolwiek zrobić. „Jesteśmy biedni, mój ojciec jest niewidomy, a my jesteśmy chrześcijanami” – wyjaśnia Nader, opisując rzeczywistość w Egipcie: chrześcijanie są uważani za obywateli drugiej kategorii. Władze często ignorują niesprawiedliwość, która ich spotyka. Jest to widoczne w szkołach, gdzie chrześcijańscy uczniowie są dyskryminowani i nękani, dostają niższe oceny lub są zastraszani – a nikt nic z tym nie robi.

Nader miał więc niewielkie szanse na to, że zostanie wysłuchany. Mimo to odważył się zgłosić incydent dyrektorowi szkoły. „Ku mojemu zaskoczeniu, uwierzył mi. Widział moje siniaki i ukarał chłopców z mojej klasy”. Sytuacja Nadera nie uległa jednak poprawie. Wręcz przeciwnie: „Moi koledzy stali się jeszcze bardziej wściekli. Obrażali mnie bardziej niż wcześniej i podburzali innych przeciwko mnie. Znów zostałem sam bez żadnej pomocy”.

Bliżej Jezusa

Od tego czasu sytuacja Nadera w zasadzie się nie poprawiła, ale w jego wnętrzu coś się zmieniło. Zaczął modlić się do Jezusa i przedstawiać mu swoją sytuację. Wyszukał informacje o tym, co Biblia mówi o prześladowaniach. „Jezus zmienił moje myślenie” – mówi. „Teraz wiem, jak reagować na prześladowania miłością i prawdą”. Nader doświadczył, jak udręka zbliżyła go do Jezusa i wzmocniła jego wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijańskie dzieci w Egipcie:

  • Podziękuj Jezusowi za to, że przyciągnął Nadera bliżej siebie pośród prześladowań i módl się o dalsze umocnienie jego wiary.
  • Módl się za kolegów Nadera, aby jego postawa zmusiła ich do refleksji i zadawania pytań o Jezusa.
  • Módl się o ochronę, pocieszenie i radość dla chrześcijańskich dzieci, które są prześladowane przez kolegów i nauczycieli.
  • Módl się o dostęp do edukacji i możliwości zawodowe dla chrześcijańskich dzieci.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.