Wiadomości prasowe

CHINY: Lider wspólnoty Jin zwolniony z aresztu

To jednak nie koniec gehenny Kościoła Syjonu – ośmiu członków wspólnoty nadal pozostaje w areszcie.

(Open Doors, Polska) – Po prawie dziewięciu miesiącach chiński przywódca religijny Jin Mingri został zwolniony z aresztu, a 3 lipca wyjechał do USA. Jin Mingri jest założycielem Kościoła Syjonu, tj. sieci kościołów domowych. Został zatrzymany w październiku 2025 roku razem z niemal 30 innymi liderami i członkami swojej wspólnoty. Osiem osób nadal pozostaje w areszcie i grożą im surowe wyroki.

CHINY: Lider wspólnoty Jin zwolniony z aresztu
Na tym zdjęciu z 2018 roku Jin Mingri znajduj się w swoim kościele w Pekinie – od tego czasu został zatrzymany, zwolniony i opuścił Chiny

Fala aresztowań

Jin Mingri jest jednym z najbardziej wpływowych chińskich przywódców chrześcijańskich. Założona przez niego sieć kościołów domowych w ramach Kościoła Syjonu jest jedną z największych w kraju. Między 9 a 11 października 2025 roku Kościół został dotknięty falą aresztowań: w różnych regionach Chin władze zatrzymały prawie 30 duchowych liderów i pracowników Kościoła Syjonu. Niektórzy zostali zwolnieni kilka dni później. Inni, w tym Jin Mingri, zostali formalnie oskarżeni o „nielegalne wykorzystanie informacji internetowych”. Urzędnicy opieczętowali domy kilku liderów, skonfiskowali ich rzeczy osobiste i zamrozili konta bankowe.

Podczas gdy Jin Mingri został niedawno zwolniony, ośmiu pracowników Kościoła nadal pozostaje w areszcie. 18 czerwca zarzuty wobec nich zmieniono na „nielegalną działalność gospodarczą” i „oszustwo”. Posunięcie to, zdaniem obserwatorów, może skutkować znacznie surowszymi wyrokami. Podstawa prawna zmienionych zarzutów nie została jednak jeszcze ujawniona.
3 lipca Jin Mingri wyjechał do USA, dokąd w 2018 roku wyemigrowała jego rodzina po tym, jak Kościół Syjonu znalazł się pod silną presją władz.

Lata wzmożonych represji

Jako niezarejestrowany, a zatem oficjalnie nielegalny, Kościół Syjonu od lat znajduje się pod lupą władz. Jest znany z aktywnego angażowania się w działalność wydawniczą, edukacyjną, pracę na rzecz rodziny i lokalnej społeczności oraz zakładanie kościołów, a w ostatnich latach jest również silnie obecny w Internecie. Po tym, jak kierownictwo Kościoła odmówiło zainstalowania kamer monitorujących wiernych, we wrześniu 2018 roku władze zakazały działalności Kościoła Syjonu, a jego majątek został skonfiskowany. W rezultacie członkowie podzielili się na mniejsze grupy i przenieśli część spotkań do sieci. W 2025 roku liczba wiernych Kościoła Syjonu wzrosła do około 10 tys. w ponad 40 miastach.

Zasięg ten jest powodem, dla którego władze biorą na celownik Kościół Syjonu, wyjaśnia Juliana*, współpracownica Open Doors: „Władze postrzegają rosnącą sieć internetową i jej znaczące wpływy jako zagrożenie. W ostatnich latach wspólnoty należące do Kościoła Syjonu były prześladowane przez rząd. Pracownicy i członkowie byli nękani, zastraszani, przesłuchiwani lub krótkotrwale zatrzymywani. Fala aresztowań w październiku pokazuje, jak precyzyjne i rozległe stały się działania rządu przeciwko Kościołowi”. Shanyin*, jedna ze współpracownic Open Doors, potwierdza: „Kościół Syjonu jest potężnym symbolem duchowej siły w Chinach. Odważnie przeciwstawia się narzucanej przez państwo »sinizacji« wiary chrześcijańskiej”.

Rządząca Komunistyczna Partia Chin postrzega religię jako zagrożenie. Chrześcijanie są coraz częściej zmuszani do przystępowania do zarejestrowanych Kościołów kontrolowanych przez państwo i do przestrzegania ideologii partii. Od 2018 roku wydano kilka dekretów ograniczających praktykowanie wiary chrześcijańskiej. W rezultacie nasiliły się represje wobec niezarejestrowanych wspólnot (tzw. kościołów domowych), jak np. Kościół Syjonu. Częścią represji są naloty, zamykanie kościołów, zatrzymywanie przywódców chrześcijańskich i konfiskata materiałów chrześcijańskich.

W Światowym Indeksie Prześladowań z 2026 roku Chiny zajmują 17. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

*Imię zmienione

Prosimy, módl się za chrześcijan w Chinach:

  • Podziękuj Jezusowi za uwolnienie Jina i módl się o błogosławieństwo dla jego życia w USA.
  • Módl się o siłę, pokój i szybkie uwolnienie ośmiu członków Kościoła, którzy nadal przebywają w areszcie. Proś Jezusa o pocieszenie i wsparcie dla ich rodzin.
  • Módl się o mądrość i odwagę dla wszystkich liderów niezarejestrowanych Kościołów represjonowanych przez władze.
  • Módl się o ochronę dla chrześcijan, którzy gromadzą się w kościołach domowych, oraz o pomoc Jezusa dla wszystkich, którzy stali się celem ataków władz.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Dni Open Doors 2026

Dni Open Doors 2026 w EXPO Łódź to spotkanie z Kościołem prześladowanym. Poruszające historie, pełne bólu i nadziei, które uświadamiają jak wielką wartością jest wolność wyznania w dzisiejszym świecie. Zapraszamy już 13 i 14 IX 2026 r.

Secret Kids 2026

Secret Kids to materiały informacyjne i modlitewne na temat prześladowanego Kościoła przygotowane z myślą o najmłodszych. Specjalne opracowanie dla najmłodszych pozwoli lepiej poznać problemy dzieci prześladowanego Kościoła.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.