Wiadomości prasowe

BANGLADESZ: Kryzys polityczny sprzyja prześladowaniu chrześcijan

Ekstremiści atakują mniejszości. Chrześcijanie zaskoczeni skalą nienawiści

(Open Doors, Polska) – Pośpieszna dymisja wieloletniej premier Bangladeszu Sheikh Hasiny Wazed 5 sierpnia pogrążyła kraj w głębokim kryzysie. Islamscy ekstremiści wykorzystali polityczny chaos, by atakować mniejszości. Jak donoszą partnerzy Open Doors, najbardziej ucierpieli chrześcijanie, zwłaszcza w północno-zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Wiele domów i gospodarstw należących do chrześcijan zostało splądrowanych czy zniszczonych, a ich właściciele zostali pobici lub wypędzeni. Przedstawione poniżej relacji chrześcijan dają nam wgląd w obecną sytuację w Bangladeszu.

BANGLADESZ: Kryzys polityczny sprzyja prześladowaniu chrześcijan
Po tym, jak Salma straciła cały swój dobytek, lokalni partnerzy OD wsparli ją najpotrzebniejszymi artykułami

Salma: „Dlaczego ktoś miałby mnie zaatakować?”

Salma, 36-letnia chrześcijanka nawrócona z islamu, mieszka z 75-letnią matką i 14-letnią córką w północnym Bangladeszu. W nocy 5 sierpnia zadzwonił jej brat i radził, by udała się w bezpieczne miejsce; słyszał o zbliżających się atakach na członków mniejszości. Salma była rozdarta między strachem przed prześladowaniami a obawą przed utratą domu i dobytku, który mozolnie gromadziła przez wiele lat. „Nigdy nikogo nie skrzywdziłam, dlaczego więc mielibyśmy zostać zaatakowani?” Jednak o północy trzy kobiety słysząc krzyki tłumu zbliżającego się do ich domu, uciekły. Nikt im nie pomógł. Z pobliskiej kryjówki obserwowały, jak napastnicy wyłamują frontowe drzwi ich domu, jak go plądrują, niszczą i rozkradają cały ich dobytek – nawet podręczniki szkolne córki.

Ranjit – większość ludzi znała go od dzieciństwa

Ranjit Kisku również mieszka na północy kraju i należy do mniejszości etnicznej. Oprócz uprawi roli, co jest zwyczajowe dla jego plemienia, 40-letni chrześcijanin prowadzi mały, bardzo dobrze prosperujący biznes. Opowiada: „Krótko po dymisji byłej premier miejscowi muzułmanie mi grozili, ale ich słów nie traktowałem zbyt poważnie”. W końcu Ranjit mieszka w wiosce, w której dorastał; większość mieszkańców zna go od dzieciństwa. „Nigdy ich nie skrzywdziłem ani nie obraziłem, więc myślałem, że nie jestem ich wrogiem”. Późnym wieczorem 5 sierpnia jego dom został zaatakowany: „Wyłamali drzwi i okna, zniszczyli lodówkę, urządzenie do gotowania ryżu, naczynia, zlew... wszystko!”. Napastnicy skradli również dużą sumę pieniędzy, którą Ranjit właśnie pożyczył na realizację kolejnego projektu. Sąsiedzi stali bezczynnie i tylko się przyglądali.

„Wypędzić chrześcijan z Bangladeszu!”

10 sierpnia Safiq Biswas pracował w polu, gdy grupa miejscowych muzułmanów napadła na jego dom. Córka zadzwoniła do niego i ostrzegła, że szukają go mężczyźni, którzy wykrzykują hasła w stylu: „Wypędzić chrześcijan z Bangladeszu!”. Twierdzili również, że Safiq jest przywódcą chrześcijan w okolicy, a nawet więcej: „Zwabia niewinnych muzułmanów na złą drogę. Dlatego musi opuścić tę wioskę. Nie ma prawa tu przebywać! To zły człowiek i powinien zginąć!”. W obliczu gróźb Safiq przez kilka dni się ukrywał, a kiedy wrócił do domu, był wręcz porażony skalą zniszczeń i grabieży: „Nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem. Miałem szczęście, że nie było mnie wtedy w domu. W przeciwnym razie mogliby mnie zabić!”.

Lokalni partnerzy Open Doors nawiązują obecnie kontakt z lokalnymi wspólnotami i innymi instytucjami, by pomóc potrzebującym chrześcijanom. Napotykają przy tym wiele wyzwań, w tym godziny policyjne w kraju ze względu na niestabilną sytuację. Jeden z partnerów wyjaśnia: „Pracujemy nad natychmiastowym zapewnieniem prześladowanym żywności i awaryjnego schronienia, aby mogli przetrwać w tym kryzysie”. Open Doors prosi o modlitwę za chrześcijan i wszystkich pomagających.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Bangladesz zajmuje 26. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Bangladeszu:

  • Módl się za wszystkich ludzi, którzy stali się celem przemocy: o pokój, uzdrowienie i Boże pocieszenie – zarówno dla chrześcijan, jak i dla członków innych mniejszości.
  • Módl się o pokój dla Bangladeszu.
  • Módl się o silną wiarę dla chrześcijan, aby potrafili stawić czoła nienawiści z miłością Jezusa.
  • Módl się o pojednanie i odnowę – zarówno dla kraju, jak i w relacjach między chrześcijanami a ludźmi z ich otoczenia.
  • Módl się o nawrócenie prześladowców; aby Boży Duch otworzył ich oczy, aby mogli poznać Jezusa Chrystusa.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Spotkanie z prelegentem

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat prześladowanych chrześcijan nie musisz dłużej szukać! Zaproś jednego z naszych prelegentów na spotkanie w swoim domu, szkole lub kościele. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje zaproszenie.

Wsparcie

Złamane drzewo, nikt nie dawał mu szans na przeżycie, aby wydało owoc. Lecz przyszedł ogrodnik, który je pielęgnował, podlewał, nawoził. Przyszedł dzień, gdy urosło i wydało mnóstwo owoców. To właśnie się dzieje, gdy wspieramy prześladowany Kościół. Choć złamany i słaby, to dzięki naszej miłości i Bożej opiece wyda owoc. Dziękujemy za wsparcie dla prześladowanych chrześcijan.

Secret Kids 2024

Secret Kids to materiały informacyjne i modlitewne na temat prześladowanego kościoła przygotowane z myślą o najmłodszych. Specjalne opracowanie dla najmłodszych pozwoli lepiej poznać problemy dzieci prześladowanego Kościoła.