Świadectwa wiary

Bangladesz: Lekcja przebaczania

Lider i jego kościół są atakowani od wielu lat; ich odpowiedzią jest miłość

(Open Doors Polska) - Dulal jest liderem małego kościoła, skupiającego około dziesięciu chrześcijańskich rodzin, w miejscowości Jessore w południowo-zachodniej części Bangladeszu. Codziennością życia kościoła są prowokacje i ataki hinduskiej większości. „Jest nam trudno”, mówi Dulal, pobity podczas ostatniego ataku. „Ale Biblia uczy nas przebaczać naszym wrogom”.

2020-08-12_Open_Doors_753x420_Bangladesz_DetailPage.jpg

Dulal i jego żona w szpitalu, pobici przez hinduskich mieszkańców wioski

„Jeśli ci się nie podoba, to możesz stąd wyjechać”

Hinduscy mieszkańcy wioski regularnie szukają okazji, aby doprowadzić do konfliktu z chrześcijańskimi rodzinami. „Wielokrotnie w przeszłości wypuszczali swoje bydło na ziemię chrześcijan”, mówi Dulal. „Kiedy chrześcijanie skarżyli się właścicielom, tamci odpowiadali agresją. Mówili: ‘Wypuszczamy nasze zwierzęta tam, gdzie nam się podoba’. Jeśli ci się to nie podoba, możesz opuścić wioskę!" Tego typu incydenty są częścią codziennego życia chrześcijańskich rodzin we wsi Dulal.

Atak

Ostatnio liczba incydentów wzrosła. Kuzyn Dulala jest jednym z głównych prowodyrów ataków na chrześcijan w wiosce. Podburzył grupę mieszkańców przeciwko Dulalowi. Agresywny tłum popchnął Dulala na ziemię, podarł mu ubranie i pobił. Kolejną ofiarą była jego żona. Ich obrażenia były na tyle poważne, że potrzebowali pomocy lekarskiej.

O przebaczeniu

Prześladowania ze strony rodzin i bengalskiego społeczeństwa dotykają chrześcijan z rodzin hinduskich bardzo często. Odwrócenie się od tradycyjnej wiary lokalnej społeczności jest postrzegane jako zdrada. Dlatego na nawróconych na chrześcijaństwo wywiera się presję, aby zrezygnowali z nowej wiary; np. są bici, ich majątek jest niszczony lub są wypędzani z wiosek.

Chociaż Dulal mówi, że życie ze świadomością grożącego im niebezpieczeństwa jest bardzo trudne, wierzący nie poddają się strachowi. „Biblia uczy nas przebaczać naszym wrogom i traktować ich z miłością”. „Nawet Bóg nie jest skory do gniewu i wielki w miłosierdziu wobec swoich wrogów.” Dulal zachęca wierzących do przebaczania hinduskim sąsiadom.

Prosimy, módl się za Dulala i jego kościół:

  • Módl się, aby Bóg pocieszył i wzmocnił Dulala i jego rodzinę, aby byli przykładem przebaczenia dla swojego kościoła.
  • Módl się za chrześcijan w wiosce, aby Jezus dał im cierpliwość i mądrość; aby wiedzieli, jak powinni zachowywać się wobec prowokatorów i prześladowców.
  • Módl się, aby Jezus działał w sercach hinduskich mieszkańców wioski, aby przyjęli Jezusa jako swojego Zbawiciela.