Wiadomości prasowe

Chiny: chrześcijańscy uczniowie powinni porzucić wiarę

Presja na chrześcijan wzrasta / 279 przełożonych wspólnot kieruje kolejne petycje do rządu

(Open Doors Polska) - W Chinach coraz bardziej ogranicza się wolność religijną. Incydenty, które niedawno miały miejsce w dwóch szkołach publicznych w prowincji Zhejiang, zostały ujawnione w ubiegłym tygodniu. W międzyczasie 279 przywódców kościelnych podpisało petycję z dnia 30 sierpnia, wzywającą rząd do zaprzestania "gwałtownych ataków" na kościoły.

Zdjęcie: Chińskie uczennice
Zdjęcie: Chińskie uczennice

Kto wyznaje swoją wiarę ściąga na siebie problemy

W dwóch szkołach w prowincji Zhejiang nauczyciele rozesłali formularz uczniom, aby potwierdzić na piśmie, że nie wyznają żadnej religii. W pierwszej szkole ponad 200 dzieci wyznało swoją wiarę chrześcijańską. W obliczu tej reakcji, nauczyciel wziął dzieci na bok i poprosił je, aby zamiast tego napisały "nie wierzący/a". Rozdano nowe formularze, ale ponownie około 100 dzieci napisało, że są chrześcijanami. Nauczyciel wziął 100 dzieci na bok i wezwał je do zaprzeczenia wierze. Trzydzieścioro dzieci wyznało swoją wiarę chrześcijańską, rozpoczęła się następna runda wymuszeń. W końcu tylko jedno dziecko oparło się presji. "Nie jestem zaskoczony", powiedział uczeń, "wszystkie szkoły w Zhejiang używają tych mało subtelnych metod, aby przerażać i zmuszać uczniów. Jeśli powiesz, że jesteś chrześcijaninem, nauczyciel wyjaśni ci bardzo wyraźnie, że musisz zaprzeczyć swojej wierze, w przeciwnym razie będą kłopoty".

Najsilniejsze represje wobec chrześcijan od czasów rewolucji kulturalnej

279 sygnatariuszy petycji opublikowanej 30 sierpnia pochodzi z 21 prowincji i obszarów autonomicznych. Wzywają rząd do zaprzestania "gwałtownych ataków". Taka rzecz "nie miała miejsca od czasów rewolucji kulturalnej". W petycji wspomina się na przykład o zniszczeniu krzyży na budynkach, przymusowym przystąpieniu wspólnot do kontrolowanych przez państwo organizacji religijnych, przymusowym śpiewaniu pieśni dla uwielbienia państwa, odmowie wolności zgromadzeń i wielu innych. W prowincji Henan dwie trzecie kościołów musiało się zamknąć, ponad 7000 krzyży zostało zniszczonych na rozkaz władz. Petycja jest podobna do deklaracji kościołów pekińskich opublikowanej w lipcu.

Na początku września zamknięto jeden z największych kościołów domowych w stolicy Chin - Pekinie, a jednocześnie rząd wydał nowe wytyczne dotyczące wykorzystania mediów społecznościowych do publikowania treści religijnych. Według  South China Morning Post zakaz obejmuje" przekazywania  treści religijnych ... online w formie tekstu, zdjęć, plików audio lub wideo". Sprzedaż Biblii przez internet została już zakazana.

Prosimy, módl się za chrześcijan w Chinach:

  • Módl się za uczniów, na których wymaga się wyrzeczenia swojej wiary.
  • Módl się za rodziców i przywódców, aby niestrudzenie przekazywali wiarę w swoich rodzinach i kościołach.
  • Módl się o twórcze pomysły dla chrześcijan, aby żyli razem i wzajemnie się umacniali.
  • Módl się za rząd, aby coraz więcej urzędników było poruszonych przesłaniem Ewangelii.