Wiadomości

Egipt: 22 pozwolenia na budowę dla wspólnot kościelnych

Znaki nadziei dla chrześcijan w walce o prawdziwą wolność wiary

(Open Doors Polska) - Górna prowincja Egiptu, Minya jest często miejscem celowych ataków na chrześcijan (takich jak w dniu 26 maja 2017 r.). Wiadomo jednak, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy gubernator prowincji Essam al-Bedeiwi udzielił 21 parafiom pozwoleń na budowę. Kolejna wspólnota otrzymał budynek kościelny w prowincji Sohag. Niektóre kościoły czekały na zatwierdzenie przez ponad 20 lat.

Zdjęcie: Budowa kościoła Zielonoświątkowego w Minyi, który po 22 latach może zostać ponownie otwarty (źródło: World Watch Monitor)
Zdjęcie: Budowa kościoła Zielonoświątkowego w Minyi, który po 22 latach może zostać ponownie otwarty (źródło: World Watch Monitor)

 

 

 

 

 

"Nie ma kościoła na ziemi islamskiej"!

W zeszłym tygodniu prezydent Egiptu Abd al-Fattah al-Sisi spotkał się z przedstawicielami kościołów z okazji 500. rocznicy Reformacji. Na początku listopada przyjął delegację przywódców Kościoła Ewangelickiego z USA na rozmowy. Analitycy widzą związek między tymi spotkaniami a udzielaniem pozwoleń na budowę. W przeszłości prawie niemożliwe było uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła w Egipcie - podobnie jak w wielu innych krajach muzułmańskich. Nawet niewielkie remonty często musiały być przeprowadzane bez oficjalnej aprobaty, a więc nielegalnie. Przywódcy duchowieństwa islamskiego wielokrotnie podkreślają, że "nie można zbudować kościoła na ziemi islamskiej" Tylko pod koniec października władze Górnego Egiptu zamknęły w weekend cztery kościoły w związku z rosnącymi napięciami w niektórych wioskach. W tym kontekście niektóre z obecnych wydarzeń politycznych w Egipcie są wyraźnymi oznakami nadziei dla chrześcijan w tym kraju: w ubiegłym roku przyjęto nowe prawo regulujące budowę i renowację nowych kościołów, a w październiku ubiegłego roku komitet rozpoczął prace nad otwarciem drogi do legalizacji kościołów niezarejestrowanych.

Bolesna rozbieżność między polityką a życiem codziennym

Jak trudno jest państwu egzekwować rządy prawa i chronić swoich obywateli, stało się jasne w piątek, tydzień temu. Co najmniej 309 muzułmanów straciło życie w krwawym ataku lokalnej grupy IS na meczet na Półwyspie Synaj. Wielu chrześcijan uciekło z tego regionu już po tym, jak kilku zostało zamordowanych w wyniku celowych ataków islamistów. W ubiegłą niedzielę, jako znak współczucia dla rodzin zabitych muzułmanów, dzwony kościelne rozbrzmiewały w całym Egipcie. Kościół Koptyjski wydał oświadczenie wyrażające kondolencje dla żałobnych i podkreślające, że chrześcijanie "modlą się o szybkie uzdrowienie rannych".

Egipt zajmuje obecnie 21. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors wśród krajów, w których chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę
.
Źródło: World Watch Monitor, Open Doors

Prosimy, modlicie się za chrześcijanami w Egipcie.

  • Dziękujmy za prezydenta al-Sisiego i wszystkich polityków, którzy chcą dać chrześcijanom więcej wolności wyznania.
  • Módlmy się, aby zatwierdzone projekty budowlane mogły być również zrealizowane.
  • Módlmy się za muzułmanów: o pocieszenie dla rodzin przeżywających żałobę, uzdrowienie dla rannych i przede wszystkim spotkania z Księciem Pokoju- Jezusem. W obliczu licznych ataków islamistów zainteresowanie wiarą chrześcijańską jest większe niż wcześniej.
  • Módlmy się, aby chrześcijanie wyraźnie świadczyli o swojej wierze, niezależnie od tego czy mogą i mają gdzie spotykać się na wspólne nabożeństwa.