Zachęta do modlitwy

Irak: "Nie ma tutaj miejsca dla chrześcijan".

Morderstwa chrześcijan w Bagdadzie wstrząsają chrześcijańską wspólnotą.

(Open Doors Polska) - "Uważają nas za owce przeznaczone na rzeź" – tymi słowami Biyos Qasha, duchowny z kościoła Maryos w Bagdadzie podsumowuje stan emocjonalny wielu mieszkających tam chrześcijan. Od czasu zabójstwa trzech chrześcijan w stolicy Iraku, które miało miejsce 8 marca, ostrzega on przed próbami wyrzucenia ludności chrześcijańskiej z domów i ziemi. Duchowny uważa morderstwa za przesłanie: "Nie ma tutaj miejsca dla chrześcijan". Mimo to na Nizinie Niniwy trwa odbudowa.

Zdjęcie przykładowe
Stolica Iraku – Bagdad

Chrześcijanie są nadal prześladowani i dyskryminowani

Dr Hisham Shafiq al-Maskuni, 61 lat, pracował jako radiolog w tym samym szpitalu co jego żona, ginekolog dr Shaza Malik Dinno. W dniu 8 marca czterej nieznani mężczyźni napadli na ich dom i zasztyletowali małżeństwo, oraz matkę dr Dinny, Khairiyah Dawood Abada. Napastnicy ukradli pieniądze i wartościowe przedmioty.
Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ogłosił 10 marca aresztowanie sprawców. Chociaż ich motywy są wciąż niejasne, akt ten wzbudził strach wśród chrześcijańskiej wspólnoty. Zaledwie kilka tygodni wcześniej, przed domem w Bagdadzie, został zastrzelony młody chrześcijanin – Samer Salah Addin.
Rozmawiając z chrześcijańskim serwisem informacyjnym World Watch Monitor, miejscowy informator powiedział: "Głównym problemem jest to, że rząd nie może zagwarantować bezpieczeństwa swoim obywatelom, bez względu na wyznawaną przez nich wiarę. Takie zdarzenia uderzają w chrześcijańską wspólnotę o wiele bardziej psychologicznie, ponieważ odbierane są w kontekście ogólnego ucisku i dyskryminacji na jakie są narażeni chrześcijanie".

Odbudowa Doliny Niniwy

Tymczasem w Dolinie Niniwy chrześcijanie nadal wracają do swoich wiosek z których uciekli przed Państwem Islamskim. Ciągle towarzyszy im jednak troska o bezpieczeństwo. Widoczny postęp w odbudowie domów, realizowane projekty  oraz przygotowania do Wielkanocy napełniają chrześcijan nową nadzieją.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Iraku:

  • Módlcie się za chrześcijan w Bagdadzie, aby przezwyciężyli szok i zostali wzmocnieni w wierze w Jezusa.
  • Módlcie się za duchownych chrześcijańskich, aby służyli jako wzór do naśladowania i jako mądrzy pasterze w swoich społecznościach.
  • Módlcie się o trwającą odbudowę i o wszystkich chrześcijan, którzy chcą wrócić do domów – aby Bóg pobłogosławił wysiłki i pokazał wszystkim zaangażowanym swoją perspektywę.
  • Módlcie się, aby rząd w Bagdadzie wziął pod uwagę chrześcijan i zapewnił im bezpieczeństwo.