Wiadomości

Irak: otwarcie szkoły "zwycięstwo nad ekstremizmem”

Najstarsza chrześcijańska szkoła w Mosulu wznawia działalność

(Open Doors Polska) - W Mosulu w północnym Iraku, chrześcijańska szkoła podstawowa Shimon Safa, po czterech latach została ponownie otwarta. Ponad 400 uczniów w wieku od sześciu do dwunastu lat zostało rozpoczęło naukę w nowym roku szkolnym. Profesor Ibrahim al-Allaf określił tę uroczystą okazję, jako "zwycięstwo nad terroryzmem i ekstremizmem". W ten sposób miasto robi ważny krok w kierunku normalności po okresie panowania terroru IS w ostatnich latach.

Zdjęcie: Szkoła chrześcijańska w Iraku
Zdjęcie: Szkoła chrześcijańska w Iraku

Lokalni wolontariusze i darczyńcy uczą "lekcji tolerancji".

Dyrektor szkoły Ahmed Thamed Thamer al-Saadi powiedział portalowi Al-Monitor, że renowacja była wynikiem starań "wolontariuszy i darczyńców z miasta", którym dziękował mówiąc „udzieliliście lekcji tolerancji i zwalczania ekstremizmu". "Szkoła była...ośrodkiem nacjonalizmu oraz religijnej dyskryminacji; teraz powraca do swojej praktycznej i społecznej misji", powiedział.
Szkoła podstawowa Shimon Safa znajduje się w dzielnicy Al-Saa. Należy ona do "starej części miasta, w której żyją chrześcijanie", wyjaśnił arabski nauczyciel Ahmad al-Mosli. "Fakt ten nadaje szkole niezwykłe znaczenie po tym, jak mniejszości religijne doświadczyły wygnania, przemocy i ucisku ze strony IS".

Szkoła "dla uczniów wszystkich religii“

Profesor Ibrahim al-Allaf wykłada historię współczesną na Uniwersytecie w Mosulu. Podkreśla również, że szkoła jest częścią dziedzictwa historycznego miasta. "Była pod nadzorem klasztoru chrześcijańskiego, ale wśród jej uczniów byli nie tylko chrześcijanie; oferowała edukację uczniom wszystkich religii". Według raportu Al-Monitora do lat 80-tych XX wieku była to jedna z 20 chrześcijańskich szkół w mieście. Jednak większość tych szkół była "stopniowo zamykana w trzech burzliwych dziesięcioleciach po wojnie w Zatoce Perskiej w 1990 r., zwłaszcza w latach 2014-17, kiedy miasto było kontrolowane przez tzw. Państwo Islamskie". Islamska milicja pozbawiła życia tysiące ludzi próbując w ten sposób wymazać ślady chrześcijaństwa.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Irak zajmuje obecnie 8 miejsce z pośród krajów, w których chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę.

Źródła: Open Doors, World Watch Monitor, Al-Monitor

Prosimy módl się za chrześcijan w Iraku:

  • Dziękuj Bogu za możliwość otwarcia szkoły.
  • Módl się o odbudowę miast i miasteczek w północnym Iraku, ale szczególnie o możliwość powrotu chrześcijan na wcześniej zajmowane ziemie.
  • Módl się, aby wspólnoty chrześcijańskie w Iraku potrafiły działać w jedności i stały się duchowo silne, aby mogły wskazywać wielu ludziom drogę do Jezusa Chrystusa.