Wiadomości

Iran: Aresztowano czterech chrześcijan - mają porzucić swą wiarę

Czterem byłym muzułmanom groziła śmierć w więzieniu

(Open Doors Polska) - 21 października Abdol-Ali Pourmand został aresztowany w mieście Dezful w zachodnim Iranie po tym, jak dwa dni wcześniej władze przeszukały jego mieszkanie. Pourmand jest więc już czwartym konwertytą, który w ostatnich tygodniach został uwięziony w Dezful. Spośród pozostałych trzech chrześcijan, dwóch jest już na wolności. Po dwóch tygodniach Mohammed Ali Torabi jest jednak nadal przetrzymywany w areszcie. Torabi i Pourmand zostali przetransportowani do więzienia w stolicy prowincji Ahvaz, oddalonej o 150 kilometrów. Agencja informacyjna Mohabat News donosi, że "wszyscy czterej konwertyci z islamu zostali pobici i grożono im w więzieniu. Jeśli nie porzucą wiary chrześcijańskiej, będą zmuszeni opuścić kraj lub poniosą śmierć.”

Zdjęcie: Abdol-Ali Pourmand (źródło: WWM, Mohabat News)
Zdjęcie: Abdol-Ali Pourmand (źródło: WWM, Mohabat News)

Kiaa Aalipour z Forum 18 - organizacji broniącej praw człowieka - powiedziała pracownikowi World Watch Monitor: "Art. 25 Karty praw obywatelskich prezydenta Rohaniego z listopada 2013 r. stanowi, że wszyscy obywatele mają prawo do wolności wypowiedzi. Nikt nie może być ścigany wyłącznie z powodu swojej wiary. Śledztwa sądowe są zabronione. Artykuł 99 stanowi, że organizowanie i uczestnictwo w spotkaniach religijnych jest dozwolone dla religii wymienionych w Konstytucji: "chrześcijaństwo, judaizm, zoroastrianizm i islam".
Karta swobód obywatelskich dała nadzieję, że sytuacja w zakresie praw człowieka pod rządami Rohaniego ulegnie poprawie, ale od początku kadencji Rohaniego nadal trwają systematyczne prześladowania chrześcijan oraz innych mniejszości religijnych. W ostatnim czasie Open Doors informowało o tym szczegółowo.
Mohabat News nadal relacjonuje sytuację w kraju: "Aresztowano wielu chrześcijan nawróconych z islamu, a także tradycyjnych chrześcijan, takich jak Ormianie i Asyryjczycy, którzy w niektórych przypadkach otrzymali bardzo wysokie wyroki. Ponadto stan zdrowia chrześcijan uwięzionych z powodów religijnych jest sprawą budzącą poważne zaniepokojenie.”

Jeśli chodzi o miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Iran zajmuje obecnie 8 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Prosimy módlcie się za chrześcijan w Iranie!

  • Módlcie się za chrześcijan przebywających w więzieniach i za ich rodziny, aby nie zniechęcali się i otrzymali pocieszenie i zachętę od Jezusa.
  • Módlcie się także za przywódców Kościoła, aby mogli nauczać chrześcijan i prowadzić ich do głębszej wiary, tak aby mogli stać niezachwiani i wzmocnieni Bożą miłością.
  • Módlcie się zwłaszcza za chrześcijan nawróconych z islamu, aby mieli mądrość od Boga, jak żyć wiarą w Chrystusa w jedności z innymi chrześcijanami w Iranie.

Przyłącz się do Światowego Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół. 12 listopada będziemy walczyć w modlitwie za chrześcijan w Erytrei i Jemenie. Zarejestruj się i pobierz materiały, które przygotowaliśmy z myślą o tym wydarzeniu.