Wiadomości prasowe

MJANMA: W ATAKU LOTNICZYM ŚMIERĆ PONIOSŁO 29 CHRZEŚCIJAŃSKICH UCHODŹCÓW

Ofiarami i celem ataków w trwającej wojnie domowej często padają chrześcijanie

(Open Doors, Polska) – Co najmniej 29 osób zginęło w ataku lotniczym na obóz dla uchodźców w stanie Kachin, zamieszkanym głównie przez chrześcijan, w północnej części Mjanmy. Obóz znajduje się w pobliżu miasta Laiza niedaleko granicy z Chinami. Chrześcijanie podejrzewani są o wspieranie opozycyjnych grup oporu.

Od początku wojny domowej sytuacja chrześcijan w Mjanmie stale się pogarsza 

Jedna trzecia populacji uzależniona od pomocy humanitarnej

„Znaleźliśmy 29 ciał, w tym dzieci i osoby starsze. 56 osób zostało rannych” – powiedział agencji AFP pułkownik Naw Bu z Armii Niepodległości Kaczin (KIA), obwiniając wojsko za bombardowanie. Lokalny partner Open Doors potwierdził doniesienia o ataku i dodał, że wszystkie ofiary to chrześcijanie.

Mjanma znajduje się w stanie wojny domowej od przewrotu wojskowego w 2021 roku. Tysiące ludzi zostało wypędzonych ze swoich domów; niektórzy uciekali i zmieniali miejsce pobytu kilka razy. Jedna trzecia ludności jest obecnie uzależniona od pomocy humanitarnej. Obserwatorzy szacują, że łącznie dwa miliony ludzi zostało wewnętrznie przesiedlonych.

Przesłanie do braci i sióstr w Chrystusie

W wyniku ataków armii ucierpieli również chrześcijanie we wschodnim stanie Kayah. Młody chrześcijanin, którego imienia nie można podać ze względów bezpieczeństwa, powiedział partnerom Open Doors: „Musieliśmy uciekać w obawie o nasze życie i ukrywać się w dżungli, aby uniknąć śmierci od kul”. Później, narażając się na wielkie ryzyko, chrześcijanie wrócili do wioski, aby zabrać najpotrzebniejsze rzeczy takie jak odzież i koce, jednak pozostanie w wiosce było nie do pomyślenia, więc udali się w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Młody chrześcijanin opisał również, w jaki sposób ta sytuacja wpłynęła na jego wiarę: „Chociaż jesteśmy chrześcijanami, trudno jest modlić się w takich czasach” – powiedział. „Myślimy wyłącznie o przetrwaniu i czasami zastanawiam się, czy nasze modlitwy naprawdę coś zmieniają... Chcę rzucić wyzwanie innym chrześcijanom. Jeśli nazywamy siebie braćmi i siostrami w Chrystusie, módlcie się za nas, ale także pomóżcie nam”.

Open Doors pomaga prześladowanym chrześcijanom w krajach Azji Południowo-Wschodniej, między innymi poprzez pomoc materialną, kontakty osobiste z potrzebującymi i szeroki zakres programów szkoleniowych.

Siedmiu pastorów zabitych od 2021 roku

W walce armii z różnymi grupami oporu to chrześcijanie często są celem ataków, ponieważ podejrzewa się ich o wspieranie opozycji. Na przykład w lipcu armia uprowadziła trzech diakonów i pastora kościoła prezbiteriańskiego w zachodnim stanie Czin; oskarżyli kościół o wspieranie jednej z grup zbrojnych. Mężczyźni byli torturowani, a ich los nie jest do końca znany. Prawdopodobnie diakoni zginęli, a pastor uciekł. Od czasu zamachu stanu wojsko zabiło co najmniej siedmiu pastorów w stanie Czin i zniszczyło ponad 70 budynków religijnych w tym stanie, w tym kościoły, jak donosi Radio Free Asia, powołując się na Organizację Praw Człowieka Chin.

W Światowym Indeksie Prześladowań 2023 r. Mjanma zajmuje 14. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: AFP, Radio Wolna Azja, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Mjanmie:

  • Módl się o pocieszenie i uzdrowienie dla rannych i rodzin ofiar ataku lotniczego.
  • Módl się o zakończenie walk w Mjanmie i zapewnienie uchodźcom wszystkiego, czego potrzebują do życia.
  • Módl się, aby Jezus wzmocnił wiarę swojego Kościoła i wyposażył chrześcijan przez swojego Ducha na wszelkie wyzwania.
  • Módl się, aby zbawcze przesłanie Ewangelii rozprzestrzeniło się w całym Mjanmie i aby wielu ludzi odnalazło pokój w Jezusie Chrystusie

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Światowy Indeks Prześladowań 2024

Coroczny Światowy Indeks Prześladowań to ranking 50 krajów i szczegółowy raport, który obejmuje kraje, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Pragniemy, aby był on wezwaniem do modlitwy i zaangażowania się na rzecz wsparcia naszych prześladowanych sióstr i braci.

Secret Kids 2023

Secret Kids to materiały informacyjne i modlitewne na temat prześladowanego kościoła przygotowane z myślą o najmłodszych. Kolorowanki, Gra Wyszukiwajka i specjalnie oprzygotowana książeczka pozwolą lepiej poznać problemy dzieci prześladowanego Kościoła.