Wiadomości prasowe

Mozambik: Wołanie o pomoc po ataku dżihadystów

Obserwatorzy ostrzegają przed eskalacją konfliktu, który może mieć konsekwencje dla całego regionu

(Open Doors Polska) - Pod koniec czerwca islamscy ekstremiści przeprowadzili atak na miasto Mocímboa da Praia w północnym Mozambiku. Życie w stanie ciągłego zagrożenia w prowincji Cabo Delgado bardzo źle wpływa na miejscową ludność. Lokalni duchowni poprosili Open Doors o pilną pomoc, aby wesprzeć ciężko doświadczonych chrześcijan.

2020-07-17_Open_Doors_753x420_Mozambik_DetailPage.jpg

Chrześcijanie podczas nabożeństwa

Znaczny wzrost przemocy

Jak donosi katolicka agencja informacyjna Fides, 27 czerwca napastnicy przybyli do nadmorskiego miasta Mocímboa da Praia. Walki z oddziałami rządowymi trwały kilkanaście godzin. Wiele osób zginęło, wiele zostało uprowadzonych. Napastnicy podpalili kościół, szkołę średnią i szpital, niszczyli domy, samochody i sklepy, po czym wywiesili czarne flagi IS (Islamic State – tzw. Państwo Islamskie). Nie jest do końca jasne, skąd pochodzą napastnicy i jaki był cel ich ataku; grupa islamistów działająca w tym regionie to "Ahl al-Sunnah wa al-Jamma'ah" (ASWJ). W ostatnim raporcie na temat Mozambiku dział badań Open Doors wskazuje, że ataki tej grupy są podobne do tych, jakie przeprowadzają dżihadyści w innych regionach. „Mają poparcie międzynarodowej grupy dżihadystów. Tzw. Państwo Islamskie wzięło nawet odpowiedzialność za niektóre z tych ataków”.

W pierwszym półroczu tego roku znacznie wzrosła liczba ataków, podczas których dochodzi do użycia nowoczesnej broni. Od czasu rozpoczęcia powstania w 2017 roku zginęło ponad 1000 osób, a ponad 100 000 zostało przesiedlonych. Regularnie celem ataków są chrześcijanie i instytucje chrześcijańskie.

Podłoże konfliktu

Spośród 31,4 mln mieszkańców Mozambiku, prawie 54% to chrześcijanie. Jednak północne prowincje są zdominowane przez muzułmanów, zwłaszcza obszary przybrzeżne. Chociaż do 2015 r. kraj doświadczał wzrostu gospodarczego, wśród ludności muzułmańskiej rosło niezadowolenie z poziomu życia.

W swoim raporcie na temat Mozambiku Open Doors ostrzega, że jeśli nie uda się wkrótce znaleźć trwałego rozwiązania dla problemów w Cabo Delgado, mogą one przerodzić się w kryzys ogólnokrajowy o daleko idących konsekwencjach zarówno dla chrześcijan, jak i wyznawców innych religii. Specjalista ds. Afryki z Departamentu Stanu USA ostrzega przed podobieństwami do nigeryjskiej Boko Haram. Już teraz zagrożone są inicjatywy kościelne w sektorze zdrowia i edukacji, które służyły marginalizowanej ludności w regionie. Według raportu walczący usprawiedliwiają swoje działania w prowincji Cabo Delgado brakiem poprawy jakości życia. Jednakże, chociaż problemy społeczno-gospodarcze leżą u podstaw konfliktu, jego rozwiązanie wymaga holistycznego podejścia, które uwzględni również rolę religii.

Mozambik nie należy do 50 krajów Światowego Indeksu Prześladowań 2020, listy krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę. Należy jednak do rozszerzonego kręgu „krajów objętych obserwacją”.

Źródła: Fides, Open Doors

Prosimy, módl się za chrześcijan w Mozambiku:

  • Módl się, aby chrześcijanie w Cabo Delgado otrzymali wszelką potrzebną im pomoc; o pocieszenie dla nich, ale także, aby oni sami byli źródłem pocieszenia dla innych.
  • Módl się o Bożą interwencję, aby sytuacja nie uległa dalszej eskalacji; o powstrzymanie dalszych ataków.
  • Módl się o mądrość dla władz i rządu Mozambiku, aby znaleźli sposób na kontrolowanie sytuacji i rozwiązanie kryzysu.
  • Módl się, aby Kościół Jezusa w Mozambiku potrafił odważnie stawić czoła groźbie eskalacji i szerzyć ewangelię pokoju.