Wiadomości prasowe

Myanmar: Dziesiątki aresztowanych i przesiedlonych duszpasterzy

Milicja narodowa niszczy kościoły i siłą rekrutuje liderów chrześcijańskich

(Open Doors Polska) - W północno-wschodnim Myanmarze, organizacja paramilitarna United Wa State Army (UWSA) rozpoczęła masową kampanię przeciwko chrześcijanom. W ostatnich tygodniach uwieziono 92 liderów, 41 uczestników studiów biblijnych i siłą wcielono do służby w wojsku. Kilka kościołów zostało zamkniętych lub zniszczonych, a duszpasterzy poddano przesłuchaniom lub wydalono.

Zdjęcie symboliczne: Kościół w Myanmarze
Zdjęcie symboliczne: Kościół w Myanmarze

"Badania" Kościołów i duszpasterzy

Jako wojskowe ramię Zjednoczonej Partii Wa (UWSP) walczy o niepodległość własnego ludu Wa. Na początku września, według doniesień z Facebooka, ogłosiła, że "zbada” wszystkie kościoły, misjonarzy i nauczycieli chrześcijańskich w samozwańczym autonomicznym stanie Wa. Celem jest zniszczenie wszystkich kościołów zbudowanych po powstaniu UWSP wskutek rozpadu  Komunistycznej Partii Myanmaru w 1989 roku. Jedynym wyjątkiem jest kościół zbudowany za zgodą rządu. Również w przyszłości nie będą budowane żadne kościoły, a zagraniczni pracownicy kościelni mają zostać wydaleni z regionu.

Pastor, który jest rzecznikiem kongregacji baptystów w regionie powiedział, że 52 kościoły zostały zamknięte, a trzy kościoły zniszczone. Katolicka Agencja Informacyjna UCAN informuje, że wszystkie szkoły baptystów zostały zamknięte. Milicja wydaliła również grupę katolickich duchownych i pastorów z regionu. Już we wrześniu rzecznik UWSA powiedział: "Dowództwo wojskowe Wa uważa, że religijni ekstremiści są obecni na obszarze Wa, w tym misjonarze, którzy nie mają oficjalnego pozwolenia oraz członkowie duchowieństwa, którzy pracują poza prawem.

Należy zapobiegać nawracaniu na wiarę chrześcijańską

Duchowni z Myanmaru dostrzegają w wysiłkach UWSA na rzecz Radia Wolna Azja (RFA) starania, które mają na celu uniemożliwienie ludziom przyjęcia wiary chrześcijańskiej. Ksiądz Soe Naing powiedział RFA: "Słyszymy, że UWSA pyta duchownych, czy pracują misyjnie, czy zachęcają ludzi do nawrócenia. Badają, czy budynki kościelne służą jedynie wspólnotom chrześcijańskim, czy też są wznoszone w celu prowadzenia pracy misyjnej".

Po tych doniesieniach  i pierwszych decyzjach UWSA wiele wskazuje na to, że sytuacja chrześcijan w północno-wschodniej części Myanmaru może ulec pogorszeniu. Chrześcijanie stanowią około ośmiu procent ludności kraju. Myanmar zajmuje obecnie 24. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors.

Źródła: Open Doors, World Watch Monitor, Radio Free Asia, UCAN

Prosimy o módl się za chrześcijan w Myanmarze:

  • Poproś Boga o ochronę uwięzionych duszpasterzy.
  • Módl się, aby chrześcijanie nie byli więzieni lub wydalani oraz aby kościoły nie były zamykane lub niszczone.
  • Módl się za bojowników UWSA, aby ich serca stały się wrażliwe na przesłanie Ewangelii.