Wiadomości prasowe

Ostateczny wyrok wobec Asi Bibi

"Czy to oznacza, że chrześcijanie mogą oczekiwać sprawiedliwych orzeczeń"?

Sąd Najwyższy Pakistanu oddalił 29 stycznia 2019 r. powództwo przeciwko uniewinnieniu Asi Bibi. Według Sądu Najwyższego składający apelację nie wykazali błędów w prowadzonym postępowaniu. Oznacza to dla Asi Bibi (Aasiji Noreen) ostatecznie oddalenie zasądzonej wcześniej kary śmierci.

Zdjęcie: Asia Bibi
Zdjęcie: Asia Bibi

Chrześcijanie w Pakistanie i na całym świecie zareagowali z wielką radością. "Modlimy się od niemal dziesięciu lat", powiedział przywódca kościoła i partner Open Doors na miejscu. "W końcu jest 100% pewności, że będzie ona wolna. Dziękujemy wszystkim, którzy pozostawali w modlitwie u boku Asi Bibi i jej rodziny.

Odważne orzeczenie Sądu Najwyższego i decyzja o utrzymaniu uniewinnienia oznaczają, że chrześcijan może liczyć na sprawiedliwość w Pakistanie. Nawet, jeśli trwa to długo, jest nadzieja".

Jednak duchowny spodziewa się również reakcji zwrotnej: "Będą protesty, ale mamy wielką nadzieję, że nie będą one tak gwałtowne jak w październiku, ponieważ rząd aresztował wielu przywódców, którzy wówczas za nimi stali. Niektórzy z nich przebywają jeszcze w więzieniach inni natomiast zostali już zwolnieni. Módlmy się, więc i miejmy nadzieję, że nie doświadczymy przemocy".

W Islamabadzie, gdzie odbyła się rozprawa Sądu Najwyższego, służby postawiono w stan gotowości. Wielu policjantów patrolowało miasto, szczególnie w jego newralgicznych miejscach.

Po uniewinnieniu w październiku zeszłego roku Asia została zwolniona z więzienia, ale nie pozwolono jej wyjechać poza granice kraju. Przebywa nadal w miejscu mającym zagwarantować jej bezpieczeństwo. Kiedy i jak opuści Pakistan, jest obecnie niewiadomą?

Tło

Asia Bibi została aresztowana w 2009 roku pod zarzutem znieważenia proroka Mahometa. Rok później została skazana na karę śmierci - pomimo braku dowodów i sprzecznych zeznań. Postępowania i rozprawy apelacyjne ciągnęły się przez lata, aż do momentu ostatecznego uniewinnienia jej przez Sąd Najwyższy w dniu 31 października 2018 roku. Rezultatem były masowe i czasami gwałtowne protesty zorganizowane przez TLP, islamską partię polityczną zawiązaną w celu "ochrony" prawa o bluźnierstwie. W efekcie Sąd Najwyższy zgodził się na rewizję wcześniejszego orzeczenia. Najważniejsi przywódcy wzywali do powieszenia Asi Bibi, grozili zabójstwami czołowych sędziów,  oraz wykorzystywali media w celu zastraszenia opinii publicznej.

Pakistańscy chrześcijanie nadal proszą o modlitwę za Asię Bibi, jej rodzinę i wszystkich chrześcijan w Pakistanie.