Wiadomości

Północny Irak: Powrót do szkoły

Szkoła Noe jest odnawiana - ale w przypadku niektórych przedmiotów brakuje jeszcze nauczycieli

W sierpniu rodzina Noe powróciła do rodzinnej miejscowości Karamles na równinie Niniwy. Przez trzy lata mieszkali oni jako uchodźcy w kurdyjskim mieście Irbil uciekając przed terrorem IS. Jako jedna z pierwszych rodzin powrócili do Karamles i wraz z innymi rodzinami i lokalnym kościołem odbudowują chrześcijańską miejscowość.

Zdjęcie: Klasa Noe w szkole w Karamles
Zdjęcie: Klasa Noe w szkole w Karamles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dom rodziny został całkowicie spalony po powrocie. Noe mieszka z rodzicami Hathem, Almasem i jego rodzeństwem Samem, Janem Hanną i Saliną w domu ciotki. Od października ponownie otwarto szkoły w tym regionie, chociaż istnieje poważny niedobór nauczycieli. Jedni opuścili kraj w czasie wojny, inni przeszli na emeryturę. Tak więc Noe i jego koledzy z klasy muszą być nauczani w niektórych przedmiotach przez innych nauczycieli przedmiotów.

Z tego powodu nie ma jeszcze ustalonego planu lekcji. W niektórych dniach Noe wraca do domu już o 11", mówi jego matka Almas. "W innych o 12:30", ale rozpoczęcie nauki w szkole jest krokiem do codziennego życia, nie tylko dla rodziny, ale dla całego społeczeństwa w tym regionie. Szkoła w Karamles już teraz wygląda znacznie lepiej niż podczas naszej pierwszej wizyty u Noe. Budynek pomalowano i wymieniono zniszczone okna.
 
 

Zdjęcie: Noe na tle tablicy podczas lekcjach fizyki
Zdjęcie: Noe na tle tablicy podczas lekcjach fizyki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noe dobrze radzi sobie w szkole, mimo wciąż trudnej sytuacji: "Noe jest inteligentnym uczniem. Uzyskał bardzo dobre wyniki w testach. Bardzo się z tego cieszę i dziękuję Bogu", mówi Almas.

Prosimy nadal o modlitwę za Noe i jego rodzinę oraz całą Nizinę Niniwa!

Módlmy się....

  • aby Noe i jego koledzy z klasy mogli uczyć się w pokoju.
  • aby odbudowa mogła być kontynuowana.
  • aby po wojnie w północnym Iraku Kościół mógł być światłem dla wielu.

 

Zdjęcie: Noe na swoim miejscu w klasie
Zdjęcie: Noe na swoim miejscu w klasie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prosimy o pomoc w odbudowie tego regionu! Przekaż darowiznę na projekty, które pomagają rodzinom chrześcijańskim w powrocie do domów: Kliknij Tutaj