Wiadomości prasowe

Syria: Śmiertelny atak na małe chrześcijańskie miasteczko

Bomby w godzinach szczytu – ginie niemal cała rodzina

(Open Doors Polska) - W ostatni piątek o godzinie 18:30 czasu lokalnego syryjscy rebelianci zaatakowali małe miasteczko Mhardeh na północnym zachodzie kraju. Dwanaście osób straciło życie. Miasto, zamieszkują głównie chrześcijanie. Jest ono jednym z najgęściej zaludnionych miast w całej Syrii. Z powodu wojny domowej tysiące osób szukało tam schronienia.

schodnie Aleppo - całe dzielnice zostały zniszczone przez wojnę domową w Syrii.
Zdjęcie: Wschodnie Aleppo - całe dzielnice zostały zniszczone przez wojnę domową w Syrii.

Walka o Idlib jak katalizator?

Atak miał miejsce w godzinach szczytu, kiedy na ulicach bawiło się wiele dzieci. Pięcioro z nich nie przekraczało wieku 15 roku życia. Troje pochodziło z tej samej rodziny, w zamachu zginęła również ich matka i babcia. Ojciec znajduje się w szpitalu.

Wioski wokół Chardeh są w rękach rebeliantów. Już w zeszłym roku doszło do ataku na miasto, w którym powstańcy próbowali wyprzeć stacjonujące tam oddziały rządowe i przejąć kontrolę nad Mhardeh. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie potwierdziło niedawny atak i powiązało go z obecną ofensywą syryjskiego wojska przeciwko miastu Idlib.

Garstka chrześcijan na wschodzie

Niedawny atak w Mhardeh ilustruje ukryte niebezpieczeństwo, przed jakim stoją chrześcijanie w stosunkowo bezpiecznych regionach. Większość z nich jest neutralna, aczkolwiek przez rebeliantów są postrzegani, jako kolaboranci Assada. Ze względu na wojnę domową i prześladowania chrześcijan, setki tysiące z nich opuściło kraj w ostatnich latach. Dotyczy to zwłaszcza północno-wschodniej Syrii. W okolicy wzdłuż rzeki Khabur mieszkało kiedyś 10.000 chrześcijan, dziś jest ich około 900, jak powiedział w sierpniu przedstawiciel Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w wywiadzie dla New York Times. Wielu islamsko-ekstremistycznych rebeliantów wielokrotnie podkreślało, że chcą wydalić z kraju wszystkich "niewiernych".

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Syria zajmuje obecnie 15 miejsce.

Źródła: Open Doors, World Watch Monitor, New York Times

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Syrii:

  • Módl się za rannych i krewnych ofiar.
  • Módl się, aby walki w Syrii wkrótce się skończyły
  • Módl się szczególnie za mieszkańców miasta Idlib.
  • Módl się, aby chrześcijanie nie ulegli zmęczeniu dzieląc się Ewangelią Jezusa w słowie i czynie.

 

Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół

4 Listopada 2018

To dzień szczególnej troski o prześladowanych braci i siostry na całym świecie. Kościół staje w modlitwie by ujmować się za najsłabszymi. Będziemy prosić Boga o wzmocnienie dla cierpiących i uciskanych, aby ich wiara nie ustała!