Wiadomości prasowe

WIETNAM: PRZEŚLADOWANIA PO POWROCIE DO DOMU

Pomimo wielu wyzwań rodzina Chonga nie przestaje ufać Jezusowi

(Open Doors, Polska) – Po pięciu latach spędzonych za granicą Chong* i jego ośmioosobowa rodzina wrócili do rodzinnej wioski. W małym środowisku wieści rozchodzą się szybko i wkrótce cała wioska wiedziała, że zamiast przodków, jak to jest w zwyczaju w Wietnamie, powracający czcili teraz „obcego boga”: Jezusa Chrystusa! To zerwanie z tradycją wywołało ogromną wrogość wobec rodziny, która bardzo potrzebuje naszych modlitw.

Chong: „Wierzę, że Bóg nas chroni i błogosławi mojej rodzinie”.
Chong: „Wierzę, że Bóg nas chroni i błogosławi mojej rodzinie”.

Rodzina zmaga się z wieloma trudnościami

W 2018 roku Chong wyjechał w celach zarobkowych za granicę z żoną, dziećmi, siostrą i matką. Tam usłyszeli Ewangelię od wietnamskich rodaków, uwierzyli w Jezusa i stali się częścią lokalnego kościoła. Przez kilka lat aktywnie uczestniczyli w życiu wspólnoty i wzrastali w wierze. Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa postanowili wrócić do domu.

„Wróciliśmy z niczym, ponieważ zostaliśmy oszukani przez naszego pracodawcę, który nam nie zapłacił” – wyjaśnia Chong. Nie było to jednak jedyne wyzwanie, z którym musieli sobie poradzić. Matka Chonga cierpi na chorobę psychiczną, a jego siostra jest osobą niewidomą i niesłyszącą, więc oprócz czwórki dzieci, Chong i jego żona muszą opiekować się także nimi. 

W rodzinnej wiosce doszły kolejne problemy. Kilka dni po powrocie ośmiorga chrześcijan, mieszkańcy wioski dowiedzieli się, że Chong i jego rodzina przestali czcić przodków i zostali naśladowcami Jezusa. Część z nich pojawiła się w domu Chonga i groźbami próbowali zmusić chrześcijan do wyrzeczenia się Jezusa. „Powiedzieli, że nas wypędzą. Nie pozwolą nam dłużej zostać w wiosce” – powiedział Chong.

„Wiem, że bez Pana nie mam nic”

Chociaż on i jego rodzina wiedzieli, jak ważne są tradycje dla ludzi w ich wiosce, nie spodziewali się tak silnej reakcji. Nie dali się jednak zastraszyć groźbom mieszkańców wioski. Chong mówi: „Nie przypuszczałem, że ludzie w wiosce zareagują tak negatywnie. Chcą nas zmusić do wyparcia się naszej wiary. Ale wiem, że to, w co wierzę, jest dobre i prawdziwe. I wiem, że bez Pana nie mam nic. Tylko Jezus może zmienić moje życie!”

Rodzina postanowiła zostać w wiosce, ale nie wiedzą, co przyniesie następny dzień. Sytuacja może się zaognić w każdej chwili. Mimo zagrożenia i obaw Chong mówi z pewnością w głosie: „Dziś jestem silny w Panu i wierzę, że Jezus jest tym, który nas chroni, a także błogosławi mojej rodzinie”.

Isaac*, jeden z lokalnych partnerów Open Doors, uważnie obserwuje rozwój wydarzeń. Mówi: „Jesteśmy w stałym kontakcie z pastorem Chonga i będziemy starali się wesprzeć rodzinę, nie utrudniając sytuacji”.
*Imię zmienione

Prosimy, módl się za Chonga i jego rodzinę!

  • Podziękuj Jezusowi za rodzinę i ich determinację, by wierzyć pomimo sprzeciwu i wrogości sąsiadów.
  • Módl się o uzdrowienie dla matki i siostry Chonga.
  • Módl się, aby Jezus zapewnił rodzinie wszystko, czego potrzebują – jedzenie, ochronę i wszechogarniające Boże pocieszenie.
  • Módl się, aby Jezus dotknął serc prześladowców w wiosce i zmienił ich nastawienie do rodziny Chonga.

Dziękujemy za modlitwę!

Nasza modlitwa naprawdę wpływa na los prześladowanych sióstr i braci.

Zobacz również

Modlitwa o chrześcijanina

Pierwszą rzeczą, o którą proszą nas prześladowani chrześcijanie, to modlitwa. Poprzez modlitwę, bardziej niż przez cokolwiek innego czują naszą miłość i wsparcie- możesz mieć w tym swój udział.

przekazywana Biblia

Dzięki Twojemu wsparciu Open Doors może pomagać prześladowanym chrześcijanom, realizując konkretne projekty. Tutaj można znaleźć informacje o darowiznach i sposobie ich wykorzystania.

Bezpłatne materiały

Bezpłatny, miesięczny magazyn zawierający poruszające świadectwa i aktualne informacje z prześladowanego Kościoła wraz z Kalendarzem Modlitw.