Zachęta do modlitwy

Syria: dwóch duchownych zabitych w ataku

IS deklaruje, że będzie kontynuowało działania.

(Open Doors Polska) - W zeszły poniedziałek syryjską miejscowością Kamishli wstrząsnęły śmiertelne ataki. Jednego dnia w tym przygranicznym mieście wybuchły trzy bomby oraz zamordowano poważanego w lokalnej społeczności księdza, Hovsep Petoyana, przełożonego miejscowego kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, i jego ojca.  Incydenty te pokazują, jak kruche jest bezpieczeństwo pomimo obecnego zawieszenia broni. Chrześcijanie w Kamishli są głęboko wstrząśnięci i potrzebują naszej modlitwy.

2019-11-13_Open_Doors_753x420_Syria_DetailPage

Chrześcijanie z Kamishli spotykają się na modlitwie (zdjęcie z połowy października)

To był „Boży człowiek"

„To tragiczna wiadomość" - powiedział pastor George Moushi z kościoła Allianz w Kamishli na temat śmierci duchownego. Hovsep Petoyan był człowiekiem spokojnym, który nie miał z nikim zatargów, nie był nawet politycznie zaangażowany. „Jego śmierć zszokowała wszystkich chrześcijan, ponieważ był głową kościoła ormiańskiego w Kamishli. Modlimy się, aby te wydarzenia nie miały żadnych dalszych konsekwencji". Hovsep był mężem Caronem Lahdo, zostawił syna Hoviga i dwie córki, Annę i Cayanę. Jego ojciec był również księdzem.
Śmiertelny atak zdarzył się, gdy mężczyźni byli w drodze samochodem do kościoła w prowincji Deir Ez Zor. Był z nimi również diakon Fadi Sano z Al Hasaki. Oznakowany symbolami kościoła pojazd nagle znalazł się pod ostrzałem z kilku miejsc. Sano ocalał jako jedyny. Został ranny i zabrano go do szpitala. Wkrótce potem w wydanym oświadczeniu Państwo Islamskie przyjęło odpowiedzialność za atak.
Levon Yeghiayan, wikariusz generalny ormiańskiego kościoła prawosławnego, opowiedział Open Doors o pogrzebie: „Trudno było nam pożegnać się z młodym kapłanem, takim jak ojciec Hovsep. Był Bożym człowiekiem, i to jest bardzo groźne, kiedy zaczynają atakować ludzi Bożych w naszym regionie."

Sześć osób zabitych w zamachach bombowych

Yeghiayan mówił również o zamachach bombowych: „Dziękujemy Bogu, że [w czasie wybuchów] nie było zbyt wielu ludzi na ulicach. Niestety zginęło sześć osób, a 23 zostały ranne; z wyjątkiem trzech rannych chrześcijan, pozostali byli muzułmanami. Trzecia eksplozja miała miejsce w pobliżu archidiecezji, w której mieszkam. Okno w kościele rozprysło się na drobne kawałki”. Ale mogło być jeszcze gorzej: „Gdyby bomby wybuchły trochę później, jedna z nich uderzyłaby w dziewczynki wracające ze szkoły. To byłaby masakra”.

Kościoły udzielają pomocy pomimo grożącego im niebezpieczeństwa

Tymczasem kościoły i organizacje partnerskie Open Doors zapewniają w regionie cenną pomoc w sytuacji kryzysowej. Od czasu inwazji wojsk tureckich ponad tysiąc rodzin otrzymało żywność, pakiety higieniczne lub pomoc finansową na zakup paliwa do ogrzewania. W związku ze zbliżającą się zimą i możliwymi dalszymi ruchami lotniczymi przygotowywane są obecnie „pakiety zimowe” i schronienia awaryjne.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Syrii:

  • Módl się, aby Jezus dał pociechę i pokój rodzinom zamordowanych księży i ofiar ataków bombowych.
  • Módl się, aby wszystkie plany dalszych ataków zostały udaremnione i aby Jezus chronił swój kościół.
  • Módl się, aby chrześcijanie w północno-wschodniej Syrii doświadczyli opieki Boga i pozostali silni w swojej wierze pomimo niepewności, w której żyją.
  • Módl się za wysiłki organizacji pomocowych w regionie, aby ludzie doświadczyli Bożej miłości i troski.